Polskie Radio
Section05

rynek pracy

Ochrona sygnalistów. Minister pracy: celem dobro wspólne

Rząd planuje objęcie ochroną tzw. sygnalistów. Chodzi o osoby, które pracują w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszają naruszenia prawa, w kontekście związanym z pracą. Instytucją odpowiedzialną za udzielanie wsparcia sygnalistom będzie Rzecznik Praw Obywatelskich. Nowe rozwiązania dostosowują polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rząd Donalda Tuska Rzecznik Praw Obywatelskich prawo Agnieszka Dziemianowicz-Bąk pracodawcy pracownicy praca

PR24 Składka zdrowotna. Eksperci o zmianach

Pracodawcy liczą na powrót składki ryczałtowej i być może na jej odliczanie od dochodu tak jak miało to miejsce przed wprowadzeniem Polskiego Ładu. Związkowcy, reprezentujący pracowników, wskazują, że budzi to wątpliwości, bo pracownicy znów będą płacić na zdrowie więcej, niż przedsiębiorcy a z opieki medycznej wszystko korzystają w równym stopniu. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Renata Górna (OPZZ) i Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA gospodarka polska Anna Grabowska składka zus

"Lepiej niż w Niemczech". Niemieccy przedsiębiorcy chwalą Polskę

Coraz więcej niemieckich przedsiębiorstw przenosi się do Polski - pisze niemiecki magazyn "Focus" w swoim serwisie internetowym. Tytuł przywołuje przykład producenta sprzętu AGD - firmy Miele - która zamierza przenieść produkcję do Polski, uzasadniając to obniżeniem kosztów i mniejszą biurokracją. "Focus" zaznacza, że w Polsce jest obecnie około 9,5 tys. firm z niemieckim właścicielem i firm tych wciąż przybywa.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy gospodarka niemiec gospodarka polska Deutsche Welle przedsiębiorstwo

Kobiety w sektorze transportowym. Jak wypadamy na tle UE?

Pod względem feminizacji sektora transportu Polska plasuje się w połowie stawki w UE. Ale dane pokazują, że coraz więcej przedsiębiorstw logistycznych stawia na kobiety. Wynika to nie tylko z braku pracowników i oferowanych elastycznych form zatrudniania, ale także z tego, że większy udział kobiet poprawia wyniki finansowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA logistyka pracodawcy transport kobieta pracownik społeczeństwo POLSKA

PR24 "Kapitał i praca". Eksperci o posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego

Na ostatnim posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego mówiono m.in. o potrzebach rynku pracy w Polsce. W Polskim Radiu 24 o rezultatach spotkania dyskutowali: prof. Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, dr Łukasz Bernatowicz, prezes organizacji pracodawców Business Centre Club; Jak Polaczek, ekspert Forum Związków Zawodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA gospodarka polska Rada Dialogu Społecznego Anna Grabowska

Ekspert PIE: od dekady rośnie znaczenie pracy cudzoziemców w polskim PKB

-Polski rynek pracy z powodu rocznych zmian demograficznych, rzędu 200 tysięcy odchodzących na emeryturę polskich pracowników, potrzebuje pracy cudzoziemców, którzy już stanowią 6 procent, ogółu zatrudnionych w naszej gospodarce - powiedział Andrzej Kubisiak wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w programie 1 PR SA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracownicy pracodawcy uchodźcy Ukraina

Ukraińcy na rynku pracy. Nowe dane ZUS

W Polsce pracuje ponad 755 tys. obywateli Ukrainy; najwięcej na Mazowszu, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najwięcej osób z ukraińskim paszportem podjęło zatrudnienie będąc w wieku 30-39 lat. Najczęściej wybierają pracę w obszarze usług administrowania i działalności wspierającej, a także w przetwórstwie przemysłowym, w budownictwie oraz w transporcie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca firma Ukraina zatrudnienie pracownik ZUS

Eksperci: krótszy czas pracy wymaga większej produktywności i nie ograniczy wzrostu płac

Tylko 30 proc. Polaków jest zadowolonych ze swojej pracy, co na pewno nie wpływa dobrze na wydajność, która rośnie, ale nadal jest sporo niszą od europejskiej średniej. Propozycje ograniczenia czasu pracy wydają się więc dyskusyjne. Jednocześnie coraz więcej z nas zarabia płacę minimalną, a połowa pracowników nie osiąga zaś nawet mediany tj. ok. 6 tys. zł - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Mariusz Adamiak, dyrektor Biura strategii Rynkowych PKO BP i Marek Zuber z Akademii WSB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA płaca minimalna zarobki wynagrodzenia

TYLKO U NAS 35-godzinny tydzień pracy. Biedroń zapowiada projekt. "Kwestia tygodni"

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń zapowiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia złożenie w Sejmie projektu dotyczącego wprowadzenia 35-godzinnego tygodnia pracy. - To kwestia kilku tygodni - oświadczył i wskazał, że szef rządu "dość życzliwie" odnosi się do tej inicjatywy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Robert Biedroń czas pracy praca Nowa Lewica Rząd Donalda Tuska społeczeństwo