Polskie Radio
Section05

rzeka

WWF Polska składa petycję o renaturyzację rzek. "Wody będzie coraz mniej"

- Zapomnieliśmy o polskich rzekach. Traktowaliśmy je jako kanały ściekowe lub przeznaczone tylko do żeglugi towarowej. Odwróciliśmy się od rzek, a wszyscy pochodzimy znad wielkich rzek, gdzie pojawiło się pierwsze osadnictwo. Przestaliśmy je jednak traktować jako żywe organizmy. Dwa lata temu przypomniała nam o tym Odra. Przegięliśmy, doigraliśmy się - mówiła w Polskim Radiu dr Alicja Pawalec-Olesińska z WWF Polska. 
Zobacz więcej na temat:  ekologia ochrona środowiska Polskie Radio 24 woda

Poznaj swoją rzekę. Jak ważne są akweny w naszym otoczeniu?

W Polsce znajduje się ok. 150 tys. km rzek. Mniej niż 20 proc. ma charakter naturalny - pozostałe zostały przekształcone przez człowieka, a ekosystem każdej z nich jest bardzo wrażliwy na zmiany. Warta, Noteć, Nysa Łużycka - wszyscy znamy te nazwy, ale czy na pewno znamy nasze rzeki? O tym, jak ważne są one dla naszego środowiska, opowiadają też - poprzez dźwięk, słowo czy obraz - artyści.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Martyna Matwiejuk przyroda środowisko natura

POLSKIE RADIO 24 Katastrofa może się powtórzyć. "Złota alga jest już w całej Odrze"

- Może być tak, że Odra będzie umierać już do końca, obok nas, a my nie będziemy tego świadomi. Katastrofa może nie być tak "spektakularna", jak dwa lata temu, bo zwyczajnie ryb jest mniej. Ale ona trwa - ostrzega w Polskim Radiu 24 Dorota Serwecińska, specjalistka ds. ochrony ekosystemów rzecznych z WWF Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat środowisko Marta Hoppe ryba ryby Odra woda POLSKA WWF ochrona środowiska

Piszesz książki, żeby zapomnieć, żeby się wyzwolić – mówi o swojej twórczości Andrzej Stasiuk

"Rzeka dzieciństwa" to najnowsza książka Andrzeja Stasiuka, która niedawno się ukazała. To kolejna podróż autora na wschód, ale również, a może przede wszystkim, podróż w przeszłość, do świata dzieciństwa. Do świata, gdzie rzeczywistość łączy się z imaginacją, a z nadrzecznych mgieł wyłaniają się postaci prawdziwe i nierealne. O swoim pisaniu, dzieciństwie, o tym, co najważniejsze, z pisarzem rozmawia prowadzący audycję "Plik Tekstowy" Maks Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA Andrzej Stasiuk Max Cegielski Bug rozmowa Trójka

"Lato z Radiem 2024" w trasie. Przed nami wędrówki wodnymi szlakami

"Lato z Radiem" znów w trasie. Wraz z naszymi reporterami przemierzamy Polskę, poznając najciekawsze zakątki Polski. Smakujemy też zdrową, lokalną żywność. W tym roku słowem kluczem jest "woda". Będziemy je odmieniać przez wszystkie przypadki i sprawdzać dokładnie znaczenia.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem 2024 podróże przyroda jezioro Morze Bałtyckie woda Drawieński Park Narodowy Maciej Walecki wydra

Z Białegostoku do morza - reportaż Joanny Sikory z Radia Białystok

Dwóch miłośników żeglarstwa postanowiło przepłynąć niewielkim jachtem trasę z Białegostoku aż do… Morza Bałtyckiego. O swojej "podróży życia", która jest spełnieniem marzeń z dzieciństwa, Bartosz Gustak i Andrzej Talipski opowiedzieli w reportażu Joanny Sikory "Morze marzeń". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Morze Bałtyckie jacht Joanna Sikora Węgorzewo Białystok jezioro podróże Mazury żeglarze pr poleca

Dzielnica Wisła nominowana w plebiscycie Cuda Polski 2024. "To najpiękniejsza rzeka w Europie"

Wisła to nieodłączny element Warszawy. Jednak Królowa Polskich Rzek w stolicy jest ewenementem w europejskich miastach. To właśnie w stolicy Polski możemy podziwiać niczym niezmąconą dzikość rzeki w środku dużej aglomeracji. O całym projekcie Dzielnica Wisła i wyjątkowości warszawskiego odcinka rzeki opowiedziała w swoim reportażu Anna Depczyńska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wisła Warszawa Anna Depczyńska środowisko naturalne plebiscyt Mazowsze mazowieckie