Polskie Radio
Section05

senior

Polskie Radio 24 Polityka senioralna w Polsce coraz ważniejsza. "Społeczeństwo się starzeje"

W "Portfelu seniora" podsumowujemy październik, który od lat jest miesiącem dedykowanym osobom starszym. Z tej okazji samorządy, parlament i ZUS organizują wiele imprez okolicznościowych. W audycji gościli: Wiesława Taranowska, przewodnicząca Prezydium Miejskiej Rady Seniorów w Ciechocinku, oraz Kordian Kulaszewicz, prezes Fundacji Adaptacja w Gdyni, były członek Rady ds. Polityki Senioralnej przy ministrze rodziny, działacz samorządowy. 
Zobacz więcej na temat:  seniorzy ZUS Anna Grabowska emerytura

Polskie Radio 24 To nie jest kraj dla starych. "Brak oferty dla seniorów"

W Polsce jest około 10 mln seniorów. Wielu z nich nie potrafi się odnaleźć w codziennych sytuacjach, choćby na zakupach. A rynek często nie ma dla nich odpowiedniej oferty. - To niezwykle zróżnicowana grupa konsumencka. Przedsiębiorcy, planując produkty, które chcą sprzedawać, mogliby zapytać o opinie osoby starsze - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.
Zobacz więcej na temat:  seniorzy GOSPODARKA Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo

Polskie Radio 24 Emerytura z zagranicy. Co zrobić, aby uzyskać świadczenie?

W audycji "Portfel seniora" wyjaśniono kwestię emerytur zagranicznych - czy to wypłacanych w kraju Polakom, którzy przez lata pracowali za granicą, czy też wypłacanych przez ZUS obcokrajowcom, którzy kiedyś w Polsce pracowali, a obecnie wyjechali do swoich krajów ojczystych. Anna Grabowska przyjrzała się prawodawstwu regulującemu przyznawanie emerytur w krajach, w których najczęściej pracują Polacy za granicą. 
Zobacz więcej na temat:  seniorzy ZUS emerytura Anna Grabowska

Polskie Radio 24 Kiedy rodzina nie może pomóc. Rząd proponuje bon senioralny

Seniorów nie zawsze stać na zapewnienie sobie opieki. Z kolei ich dzieci często pracują i nie mogą się zająć schorowanym rodzicem. Odpowiedzią na ten problem ma być bon senioralny. - To nie będzie pieniądz przekazywany do ręki, ale usługa dla konkretnej rodziny - powiedziała w Polskim Radiu 24 minister do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.
Zobacz więcej na temat:  seniorzy GOSPODARKA Marzena Okła-Drewnowicz Polskie Radio 24 POLSKA

Emerytury z zagranicy. Co trzeba zrobić, żeby uzyskać świadczenie?

- Dowodem są wszelkie dokumenty, czy przesłanki, potwierdzające, że ta praca była wykonywana. Jeśli nie mamy umowy o pracę, ale chcemy udowodnić, że rzeczywiście pracowaliśmy, to może znajdźmy dawny pasek placowy, przelew bankowy. Jeśli pracowaliśmy za granicą, to często mamy dokumenty dotyczące rozliczeń podatkowych za dany rok - mówił w Polskim Radiu 24 mecenas dr Marcin Wojewódka.
Zobacz więcej na temat:  seniorzy ZUS emerytura Anna Grabowska

Polskie Radio 24 Dwie waloryzacje emerytur w ciągu roku? Jest jeden warunek

Emerytury i renty mają być lepiej zabezpieczone przed utratą wartości pieniądza. - Jeśli w pierwszym półroczu danego roku inflacja przekroczy 5 proc., będą dwie waloryzacje - podkreśliła w Polskim Radiu 24 minister do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Dodała, że projekt ustawy w tej sprawie jest gotowy, a przepisy wejdą w życie w 2025 roku.
Zobacz więcej na temat:  seniorzy GOSPODARKA emerytura Marzena Okła-Drewnowicz

Zabija ich samotność. "Ktoś z rodziny przyjeżdża i znajduje starszą osobę na podłodze"

- Chcą wrócić do domu. To też jest problem, że mimo, iż nie są w stanie sami wstać z łóżka, chcą wrócić do swoich mieszkań. Ale też zdarza się, że mówią wprost: "Panie doktorze, ja to bym już chciała umrzeć" - mówi nam prof. Tomasz Kostka, były krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii. - Często proszą np. o skierowanie na rehabilitację lub wizytę. Wtedy mają jakiś cel, czekają na coś. Żyją od wizyty do wizyty. Nierzadko lekarz rodzinny to jedyna osoba, do której mogą otworzyć usta - dodaje dziennikarka medyczna, Monika Rachtan.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA seniorzy medycyna starość zdrowie samotność psychologia pomoc emerytura lekarz

Drugi etat, czyli opiekun rodzinny osób starszych

Odpowiedzialność rodziny za opiekę nad osobami starszymi i świadczoną im pomoc jest normą kulturową. Traktowane jest jako naturalna kolej rzeczy, powinność lub zobowiązanie wobec starzejących się rodziców i krewnych. Sporadyczna pomoc może z czasem przekształcić się w systematyczne, codzienne obowiązki. -  To jest bardzo ciężka praca. Często drugi etat - mówiła w Polskim Radiu 24 psychogerontolog Agnieszka Krawczyk-Dąbrowska. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie seniorzy opieka

Polskie Radio 24 Odwrócona hipoteka. Dobre rozwiązanie dla samotnych seniorów?

Odwrócony kredyt hipoteczny skierowany jest przede wszystkim do osób starszych. Senior sprzedaje bankowi mieszkanie lub dom za kwotę stanowiącą wartość rynkową nieruchomości. Pieniędzmi, które otrzyma, może swobodnie dysponować. Ma też prawo mieszkać w formalnie sprzedanej nieruchomości do końca życia. Z takiego rozwiązania korzystają najczęściej osoby samotne.
Zobacz więcej na temat:  seniorzy GOSPODARKA nieruchomości odwrócona hipoteka dom mieszkanie