Polskie Radio
Section05

służba zdrowia

„Przeciwnicy szczepień ofiarami dezinformacji”

Liczba nieszczepionych dzieci w całym kraju drastycznie rośnie. Wkrótce grupa najmłodszych, którym nie podano szczepionek może sięgnąć nawet 10 proc. wszystkich urodzonych w Polsce dzieci – alarmuje Łukasz Wantuch, samorządowiec z Krakowa, który walczy o obowiązek szczepień w przedszkolach i żłobkach. Dla porównania w 2010 roku szczepionek nie otrzymało zaledwie pół procent wszystkich urodzonych, czyli 2,5 tys. noworodków. O problemie w Polskim Radiu 24 mówili dr Paweł Grzesiowski (pediatra, immunolog) i Paweł Sierociński (Stowarzyszenie Stop Stopnop).
Zobacz więcej na temat:  szczepienia medycyna grypa niemowlę Ministerstwo Zdrowia Konstanty Radziwiłł

Służba zdrowia: "Szczepienia ochronią nas wszystkich"

Sąd przywrócił pełne prawa rodzicom dziewczynki, urodzonej w szpitalu w Białogardzie. Dziecko przyszło na świat w 36. tygodniu ciąży w ubiegły czwartek. Kiedy rodzice dziecka nie zgodzili się na wykonywanie zabiegów okołoporodowych i szczepień, na wniosek szpitala sąd rodzinny w Białogardzie ograniczył władzę rodzicielską w zakresie udzielanych świadczeń medycznych oraz ustanowił kuratora. Gdy pracownik sądu dostarczył do szpitala pismo z postanowieniem sądu, rodzice z dzieckiem opuścili placówkę. O sprawie w Debacie Poranka rozmawiali Marcin Celiński (Liberte), Rafał Ziemkiewicz (Do Rzeczy) i Michał Rachoń (TVP Info).
Zobacz więcej na temat:  szczepienia medycyna NFZ opieka nad dzieckiem Ministerstwo Zdrowia Konstanty Radziwiłł

"Setki milionów złotych zostały w kieszeniach pacjentów"

Ponad dwa miliony dwieście tysięcy seniorów otrzymało w ciągu roku darmowe leki. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podsumował funkcjonowanie programu bezpłatnych leków 75 plus. W sumie od września ubiegłego roku pacjenci zrealizowali ponad 15 milionów recept i odebrali 40 mln opakowań leków z listy "S". W #Polskim Radiu 24 relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24. 
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Radziwiłł Ministerstwo Zdrowia

Udar mózgu – przyczyny i konsekwencje

Udar mózgu to najpoważniejsza choroba naczyniowa mózgu. W Polsce rocznie dosięga około 70 tys. osób, z czego prawie połowa umiera w ciągu miesiąca. Ci, którym udaje się przeżyć ostrą fazę choroby, wymagają zwykle opieki bliskich ze względu na występujący po udarze niedowład bądź częściowy paraliż ciała. W audycji Na Zdrowie rozmowa z dr hab. n. med. Adamem Kobayashim, neurologiem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 medycyna udar mózgu Ministerstwo Zdrowia mózg cukrzyca