Polskie Radio
Section05

Solidarność

Historia Solidarności. Paweł Skibiński: możemy mówić o ewangelicznej analogii

- Zakres swobód społecznych był nieporównywalnie mniejszy do momentu przełomu solidarnościowego, czyli do 1980 roku. Zostały wytyczone zupełnie nowe granice tego, co Polakom wolno we własnym kraju. Możemy tutaj mówić o bardzo ciekawej analogii do historii ewangelicznej - powiedział o historii Solidarności w kontekście świąt Wielkiej Nocy Paweł Skibiński, historyk.
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm opozycja demokratyczna ewangelia POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

"Byliśmy wrogami systemu, i tak nas traktowano". Krzysztof Wyszkowski o powstaniu "Tygodnika Solidarność"

- Od pierwszego numeru Tygodnika był ogromne problemy z cenzurą, która nie zgadzała się właściwie na wszystko. Takie rzeczy jak Katyń były zakazane, to było coś niesamowitego - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski, działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, b. sekretarz redakcji "Tygodnika Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak historia Polski Krzysztof Świątek

Dr Urbankowski o wygwizdaniu prezydenta w Bydgoszczy: opozycja reprezentuje bunt barbarzyńców

- Opozycja reprezentuje bunt barbarzyńców, którzy chcą obalić demokratycznie wybraną władzę. Będzie przeszkadzać, bo nie ma innego programu, będzie dochodziło do prób ośmieszania i do prowokacji, ataków na polską kulturę i kościoły - mówił w w Polskim Radiu 24 pisarz i publicysta dr Bohdan Urbankowski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Bydgoszcz historia Polski PRL

Rocznica Bydgoskiego Marca '81. Prezydent: Solidarność stała się wtedy pełna

- Marzec 1981 roku to czas, gdy rodziła się Solidarność, gdy stała się pełna, bo mogły być w tym związku reprezentowane wszystkie grupy społeczne i zawodowe i rzeczywiście dbano o prawa pracownicze - powiedział prezydent Andrzej Duda. Prezydent wręczył odznaczenia państwowe w rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski prezydent Andrzej Duda NSZZ związki zawodowe

Andrzej Rozpłochowski o pogrzebie Jana Lityńskiego: jesteśmy w krytycznym punkcie

- Pokazanie zamkniętych drzwi pani Zofii Romaszewskiej, a także nikczemna, naprawdę niegodna byłego prezydenta Rzeczypospolitej, wypowiedź Bronisława Komorowskiego, to są rzeczy tego typu, że sama pani Zofia ma takie odczucie, czy my nie jesteśmy już w takim punkcie, że dwa polityczne obozy już niewiele łączy - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, legenda śląskiej Solidarności. Gośćmi audycji byli także Andrzej Michałowski, działacz "S" z Pomorza i Jan Rulewski, działacz "S" z Bydgoszczy, późniejszy polityk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Andrzej Rozpłochowski Jan Rulewski POLSKA polityka HISTORIA Jan Lityński Zofia Romaszewska

Będzie angielska wersja "Alfabetu Solidarności"

Będzie angielska wersja "Alfabetu Solidarności" - książki wydanej przez Instytut Dziedzictwa Solidarności pod redakcją Krzysztofa Nowaka. -  Jest to kompendium wiedzy o fenomenie tego legendarnego związku - mówi Krzysztof Nowak. Zwraca uwagę, że wydany pod koniec grudnia ubiegłego roku "Alfabet Solidarności" powstał z myślą o młodych czytelnikach. Może być dla nich pierwszym przewodnikiem po historii Solidarności, napisanym w swobodnej formie.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski KULTURA

"Strata i ból dla Solidarności". Jan Rulewski o sprawie Józefa Piniora

- Józef Pinior to wspaniała postać umoczona w korupcji politycznej. To niestety była łapówka przyjęta przez człowieka uposażonego, senatora ze wsparciem społecznym. Można jedynie zarzucić sądowi, że był bardzo spolegliwy - mówił na antenie Polskiego Radia 24 działacz opozycji w okresie PRL Jan Rulewski. Gośćmi byli również Andrzej Michałowski i Andrzej Rozpłochowski.
Zobacz więcej na temat:  Józef Pinior sąd sądownictwo POLSKA