Polskie Radio
Section05

spektakl

Festiwal "Czas na teatr". Czy musical może być formą terapii?

- Ważnym elementem musicalu jest obecność popularnej odmiany muzyki, tańca, śpiewu, która daje ukojenie. Nawet jeśli musical dotyka tych najtrudniejszych tematów, to daje odskocznię, a także, co bardzo ważne, nadzieję - mówiła Małgorzata Woźniak z Teatru Muzycznego w Poznaniu, organizatora 3. Festiwalu Teatrów Muzycznych "Czas na teatr". 
Zobacz więcej na temat:  musical Jakub Kukla Teatr Muzyczny w Poznaniu TEATR KULTURA Dwójka

Bluesowa historia autsajdera. Mariusz Ostrowski i Damian Ukeje gośćmi "W Antrakcie"

Na deskach Teatru Polskiego w Szczecinie wkrótce swoją premierę będzie miał muzyczny spektakl "Autsajder bluesowa historia". Inspirowana literaturą drogi sztuka po raz pierwszy zostanie zaprezentowana 6 listopada. O tym, czego możemy spodziewać się jako widzowie, opowiedzieli jego reżyser i występujący w roli głównej Mariusz Ostrowski oraz autor tekstów i kompozytor Damian Ukeje, którego również zobaczymy w spektaklu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mariusz Ostrowski Damian Ukeje Teatr Polski w Szczecinie Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz

"To zniszczenie teatru!". Tadeusz Różewicz kontra krytycy

Sztuki Tadeusza Różewicza, dziś zaliczane do największych osiągnięć współczesnej dramaturgii, w chwili premiery spotykały się z niechęcią wielu recenzentów. Przygotowany przez portal PolskieRadio.pl serwis specjalny rozewicz.polskieradio.pl to świetna okazja, by przyjrzeć się sporom wokół niektórych z jego dramatów.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz TEATR historia Polski historia PRL HISTORIA literatura KSIĄŻKA książki nagroda Nobla

"Godej do mie". Wyjątkowy spektakl z udziałem publiczności i kolacją

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego obchodził swoje 117. urodziny. Instytucja od lat w swoich spektaklach porusza lokalne tematy, w których aktorzy posługują się regionalnym językiem. Dzięki festiwalowi "Przystanek Śląsk" okazję do spotkania z tą sztuką mają także widzowie z Warszawy. Jest to okazja wyjątkowa ponieważ w jednym ze spektakli udział bierze publiczność, a wszystko wieńczy wspólna kolacja.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Śląsk Robert Talarczyk Dariusz Chojnacki Agnieszka Radzikowska Monika Pilch emocje

Marcin Januszkiewicz w utworach Jacka Cygana. "Ambasador polskiej piosenki"

- Mieliśmy i mamy genialnych twórców kultury. Jestem wychowany na Agnieszce Osieckiej, Januszu Kofcie, Wojciechu Młynarskim, Jeremim Przyborze, Jacku Cyganie, Andrzeju Poniedzielskim, Arturze Andrusie. Uwielbiam kultywować ich twórczość, eksperymentować z nią, opowiadać o niej - mówił w Polskim Radiu 24 aktor Marcin Januszkiewicz, który razem z Jackiem Cyganem stworzył widowisko "Pokolenie Y". 
Zobacz więcej na temat:  Jacek Cygan TEATR MUZYKA Polskie Radio Marcin Januszkiewicz Teatr Rampa

Teatr Klasyki Polskiej. Jarosław Gajewski: to będzie sezon Witkacego

- Rozpoczęliśmy w poniedziałek w Instytucie Teatralnym czytaniem aktorskim "Mątwy". Dziś mija 85. rocznica śmierci Witkacego, ale w środku sezonu, 24 lutego 2025 roku, będzie 140. rocznica jego urodzin. I tu chcielibyśmy skoncentrować nasze witkacowskie celebracje - mówił w Dwójce Jarosław Gajewski, dyrektor Teatru Klasyki Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Stanisław Ignacy Witkiewicz Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Teatr Klasyki Polskiej TEATR KULTURA Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego debata Sebastian Fabijański monodram jarosław gajewski

"Ep" - pierwsza w tym sezonie premiera TR Warszawa. Miganie o tym, co dziwne

- "Ep" to słowo z polskiego języka migowego i oznacza "dziwny" bądź "poczucie dziwności". Faktycznie, bardzo dużo jest w tym spektaklu migania. Widzowie, którzy nie znają języka migowego, czytają napisy. Jest to trochę opowieść o komunikacji między bardzo różnymi językami - mówił w Dwójce Dominik Gac o pierwszej w tym sezonie premierze TR Warszawa.
Zobacz więcej na temat:  język migowy Dominik Gac Monika Zając TEATR KULTURA premiera Dwójka TR Warszawa

"Dziennik Anne Frank" w Teatrze Lalka. Hanna Turnau: ten dziennik jest niezwykle dojrzały

- Ta adaptacja jest mocno skupiona na tym, co działo się w trakcie II wojny światowej poza kryjówką, czyli na koszmarach, które działy się na zewnątrz. Jest to jednak złagodzone tematem miłosnym. Na tę miłość jest położony duży nacisk, co jest piękne - opowiadała w Dwójce Hanna Turnau. Aktorkę będziemy mogli zobaczyć w spektaklu "Dziennik Anne Frank" w warszawskim Teatrze Lalka.
Zobacz więcej na temat:  Anne Frank Hanna Turnau Teatr Lalka Dwójka Holokaust II wojna światowa dziennik Aldona Łaniewska-Wołłk Anna Frank KULTURA TEATR