Polskie Radio
Section05

stan wojenny

Dyrektor IPN w Katowicach o strajku w "Piaście": nie złamano oporu

- Wyjątkowość strajku w "Piaście" polega na tym, że protestujący wytrwali - nie złamano oporu załogi mimo nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Warto podkreślić, że nie był to jedyny strajk podziemny w tym czasie - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Andrzej Sznajder, dyrektor oddziału IPN w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  PRL strajki Górny Śląsk kopalnia Wujek Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański POLSKA

Ogólnopolskie spotkanie kobiet więźniarek politycznych 1944–1989

- To był zjazd kobiet uwięzionych, internowanych, działaczek opozycji antykomunistycznej. Od 30 lat mieliśmy spotkania kobiet, żon czy partnerek wojowników, ale to było pierwsze spotkanie kobiet - wojowniczek - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Królikowska-Avis, publicystka i pisarka, działaczka opozycji antykomunistycznej w czasach PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL II wojna światowa Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman

Lewica chce wysokich emerytur dla b. esbeków. Historyk: to budzi zgorszenie

Projekt przywrócenia wysokich emerytur byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa "moralnie na pewno nie jest w porządku" - stwierdził w Polskim Radiu 24 historyk dr Arkadiusz Kazański z Muzeum II Wojny Światowej i gdańskiego IPN-u. Wybór daty jego złożenia w parlamencie nazwał z kolei "wielce niefortunnym".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka emerytura emerytury mundurowe służba bezpieczeństwa PRL historia Polski HISTORIA kopalnia Wujek Grudzień 1970 Tadeusz Płużański

Największa zbrodnia stanu wojennego. Rocznica wydarzeń w Kopalni Wujek

38 lat temu, 16 grudnia 1981 r., w czasie pacyfikacji strajku w Kopalni Wujek w Katowicach milicja użyła broni palnej. Zginęło wówczas dziewięciu górników, wielu zostało rannych. Wydarzenia w kopalni były największą tragedią stanu wojennego. W dzisiejszych obchodach w Katowicach ku czci ofiar weźmie udział premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kopalnia Wujek górnictwo PRL społeczeństwo

Pacyfikacja kopalni "Wujek". Zbrodnia stanu wojennego

16 grudnia 1981 roku oddziały wojska i ZOMO zaatakowały bezbronnych górników kopalni "Wujek". - Oni strzelali do nas bezpośrednio z rakietnic - mówił Stanisław Płatek, górnik. - Nie tak jak mówiono później, że w górę. Mierzyli bezpośrednio w człowieka z odległości 30 m. Takie uderzenie może zabić. Strzelali też petardami. Kiedy nikt się nie spodziewał, usłyszałem strzały, krótkie serie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA kopalnia Wujek PRL komunizm Wojciech Jaruzelski Solidarność

Dr Grzegorz Wołk: autorzy stanu wojennego nie zostali rozliczeni

- Generałowie Kiszczak i Jaruzelski nie podejmując walki w 1989 r. spowodowali, że rozliczenie były łagodniejsze. Demokratyczne państwo ma z osądzeniem sprawców tego typu zbrodni duży problem – mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej o rozliczeniu sprawców zbrodni stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Polskie Radio 24 PRL Wojciech Jaruzelski Solidarność POLSKA Jerzy Jachowicz kopalnia Wujek

Grudzień '70. Rocznica krwawych pacyfikacji robotniczych

17 grudnia 1970 r. w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników. Zginęło wówczas 45 osób, a blisko 1200 odniosło rany. - Gdy Stanisław Kociołek wzywa do podjęcia pracy, strajkujący dość grzecznie wracają do stoczni. I wtedy tych ludzi się rozstrzeliwuje. To jest masakra - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil, historyk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Solidarność Grudzień 1970 Stanisław Kociołek Władysław Gomułka Edward Gierek