Polskie Radio
Section05

Światowa Szachownica - archiwalne

Zachód-Rosja-Bałkany. Walka o wpływy

Serbski minister obrony Aleksandar Vulin skrytykował amerykańskiego generała Curtisa Scaparrottiego, dowódcę wojsk USA i NATO w Europie, za wypowiedź, że jedno z największych zagrożeń dla Europy stanowią rosnące wpływy Rosji na Bałkanach. O wyścigu Zachodu i Rosji o wpływy na Bałkanach mówił w audycji Światowa Szachownica dr dr Spasimir Domaradzki z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Serbia Rosja Bałkany USA Unia Europejska

Otrucie byłego rosyjskiego szpiega w Wielkiej Brytanii. Komentarz ekspertki

„Niedzielna zapaść byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki były następstwem próby zamordowania obojga przy użyciu środka paralityczno-drgawkowego” - poinformowała w środę komisarz londyńskiej policji Mark Rowley. O zamachu na Skripala mówiła w audycji Światowa Szachownica dr Beata Gałek z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Studiów Strategicznych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
Zobacz więcej na temat:  Rosja FSB służby specjalne Kreml Władimir Putin Moskwa

Zagraniczna kampania przeciw nowelizacji polskiej ustawy o IPN

- Być może jest ktoś, kto naprowadza Polskę na takie ścieżki konfrontacyjne z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi, by popsuć dobre relacje z tymi krajami – powiedział w audycji Światowa Szachownica amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Odniósł się w ten sposób do kampanii wideo przeciw nowelizacji polskiej ustawy o IPN autorstwa fundacji Ruderman Family Foundation. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Izrael USA IPN Żydzi

Służby specjalne jako narzędzie polityki Kremla

- Dużą rolę w tym, że w wyborach w Rosji nie ma lidera opozycji Aleksieja Nawalnego, odegrały służby specjalne i rosyjski system wyborczy – powiedział w audycji Światowa Szachownica prof. Mirosław Minkina z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Gość mówił także o polityce Władimira Putina, o tym, na ile służby specjalne są narzędziem polityki Kremla i jakie plany w polityce zagranicznej może mieć przyszły prezydent Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Moskwa Władimir Putin

Rosja na stałe rozmieszcza w Kaliningradzie rakiety Iskander

Kreml potwierdził rozmieszczenie kompleksów rakietowych Iskander w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim. „Rosja nigdy nikomu nie groziła i nie grozi, ale ma suwerenne prawo rozmieszczania uzbrojenia na swoim terytorium” - oświadczył kremlowski rzecznik Dmitrij Pieskow. O rozmieszczeniu rakiet Iskander przy polskiej granicy mówił w audycji Światowa Szachownica Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Iskander Iskandery Rosja Moskwa wojsko armia Krym Kaliningrad NATO Ministerstwo Obrony Narodowej

"Konflikt jest używany instrumentalnie"

Izraelski parlament nie wyklucza odpowiedzi na nowelizację polskiej ustawy o IPN. Grupa parlamentarzystów złożyła w Knesecie poprawki do ustawy o Holokauście. Według nich, polska nowelizacja prawa o IPN byłaby uznana za negowanie Holokaustu. Projekt ma poparcie większości w Knesecie, choć nie wiadomo, czy i kiedy zostanie uchwalony. O napiętych stosunkach polsko-izraelskich mówił w audycji Światowa Szachownica ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Holokaust IPN

Ekspert o reformie systemu dowodzenia NATO

Szefowie sztabów generalnych państw NATO zatwierdzili plan reform w strukturze dowodzenia. Powodem jest m.in. potencjalne zagrożenie ze strony Rosji. O jedno z dowództw – logistyczne – szczególne zabiega Polska. Jest ono bowiem dla naszego kraju ważne, gdyż dotyczy ułatwienia przerzutu wojsk z zachodniej Europy na wschodnia flankę. Mówił o tym w audycji Światowa Szachownica był Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NATO wojsko Europa Europa Środkowo-Wschodnia

"Nie możemy się godzić na nierówne traktowanie w UE"

Komisja Europejska po spotkaniu jej szefa Jean-Claude'a Junckera z premierem Mateuszem Morawieckim oczekuje teraz na ruch ze strony Polski ws. rozwiązania kwestii praworządności - poinformowało w środę dziennikarzy w Brukseli źródło w KE. O relacjach Polski z Brukselą mówił w audycji Światowa Szachownica Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych. W PR24 również rozmowa z prof. Tomaszem Grzegorze Grosse, europeistą z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Jean Claude-Juncker Mateusz Morawiecki Komisja Europejska Bruksela Unia Europejska

Globalne bezpieczeństwo. Podsumowanie wydarzeń 2017 roku

- Największym zaskoczeniem – jeśli chodzi o globalne bezpieczeństwo w 2017 roku - było to, że Rosjanie tak weszli w wybory amerykańskie. To, co się tam stało wywołało pewnego rodzaju frustracje służb amerykańskich. To pewnego rodzaju policzek – powiedział w Światowej Szachownicy prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie. Gość odniósł się także do innych wydarzeń mijającego roku.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Rosja USA Chiny

„Zmierzamy do przedterminowych wyborów w Niemczech”

Trwa pat polityczny w Niemczech. Angeli Merkel wciąż nie udaje się stworzyć koalicji. Po dzisiejszych rozmowach szefa CSU Horsta Seehofera z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem i po definitywnej odmowie FDP udziału w koalicji z Zielonymi zaczęto odważniej mówić o rządzie mniejszościowym. O pozycji Niemiec w UE mówiła w audycji Światowa Szachownica Aleksandra Rybińska z portalu wPolityce.pl.
Zobacz więcej na temat:  Angela Merkel Niemcy CDU Unia Europejska Berlin

"Czynnik chiński spaja sojusz USA z krajami Azji"

Przed odlotem ze stolicy Filipin Manili prezydent USA Donald Trump ocenił, że w czasie jego 11-dniowej wizyty w pięciu krajach Azji wykonano olbrzymią pracę, która przyniesie niesamowite efekty. O tym, co rzeczywiście dała podróż prezydenta Trumpa do Azji mówił w audycji Światowa Szachownica ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Azja USA Donald Trump Filipiny Manila Jarosław Guzy Chiny

Wojsko Polskie na tle sąsiadów. "Rosja wydaje 5 proc. PKB"

Podpisana przez prezydenta ustawa o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych stopniowo zwiększa wydatki obronne do co najmniej 2,5 proc. PKB do 2030 roku i ustala liczebność sił zbrojnych na 200 tys., wliczając w to Wojska Obrony Terytorialnej. O wydatkach na polską armie mówił w audycji Światowa Szachownica Andrzej Talaga, analityk Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  wojsko Andrzej Duda armia Ministerstwo Obrony Narodowej