Polskie Radio
Section05

szkoła podstawowa

"Wokół reformy edukacji tworzy się atmosferę apokalipsy"

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru powiedział, że "po reformie edukacji powstanie nowa odmiana człowieka – homo pisus", gdyż "PiS hoduje sobie zupełnie nowych żołnierzy, którzy mają stać na straży ideologii prawicowej, PiS i prawicowego światopoglądu". O reformie edukacji i jej krytyce ze strony opozycji rozmawiali w Debacie Dnia Piotr Semka (Do Rzeczy) i Artur Celiński (Res Publica).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma szkolnictwa reforma edukacji szkoła edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej Piotr Semka

"Odpowiedzialność za reformę oświaty spadnie na samorządy"

– Samorządy będą bardzo łatwym celem dla partii rządzącej – powiedział Marcin Piasecki z dziennika Rzeczpospolita. Odniósł się w ten sposób do rozpoczynającego się nowego roku szkolnego z reformą oświaty w tle i odpowiedzialności za ewentualne niedociągnięcia w jej funkcjonowaniu. W audycji Wróżenie z Faktów temat ten skomentowała także Kamila Baranowska z tygodnika Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  polityka szkoła reforma szkolnictwa reforma edukacji gimnazjum

Polska szkoła: wchodzi w życie reforma edukacji

4 września uczniowie szkół podstawowych i średnich rozpoczną nowy rok szkolny. Zgodnie z reformą, znikają gimnazja, a „podstawówka” będzie liczyła osiem klas. W Polskim Radiu 24 o zmianach w szkolnictwie mówił dr Rafał Bodarski z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  edukacja reforma szkolnictwa Ministerstwo Edukacji Narodowej Anna Zalewska szkoła ponadgimnazjalna gimnazjum rok szkolny

Jak nie wydać fortuny na wyprawkę szkolną?

Według badań CBOS-u, w ubiegłym roku szkolna wyprawka kosztowała średnio 903 złote. Na tę sumę złożyły się podręczniki, przybory szkolne, mundurki, a także obowiązkowe opłaty, takie jak ubezpieczenie. Gościem Polskiego Radia 24 był Tomasz Jaroszek z portalu „Kapitalni.org”, który mówił o tym, jak nie wydać fortuny na niezbędne artykuły szkolne.
Zobacz więcej na temat:  szkoła edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej społeczeństwo

Reforma oświaty. Nauczyciele boją się o swoje płace

Związek Nauczycielstwa Polskiego przeanalizował założenia do projektu zmieniającego system finansowania oświaty. Zdaniem zawiązkowców nauczyciele nie mają co liczyć na wyższe uposażenie, a wręcz przeciwnie – może się okazać, że ich pensje stopnieją. O tym, czy reforma oświaty przyniesie w szkołach obniżki wynagrodzeń i zwolnienia, mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Bodarski z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma szkolnictwa gimnazjum Ministerstwo Edukacji Narodowej liceum Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kanon lektur po reformie edukacji. "Nie ma idealnej listy"

Minister edukacji narodowej - Anna Zalewska - podpisała rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego do 8-letnich szkół podstawowych. Jednym z elementów nowego programu nauczania jest odświeżona lista lektur dla klas IV-VIII. O tym, co powinno być ważne w kanonie lektur mówiła prof. Maria Olszewska z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  edukacja reforma szkolnictwa czytelnictwo książki gimnazjum

Szkoła podstawowa z nową podstawą programową

Minister Anna Zalewska podpisała nową podstawę programową. Od 1 września 2017 roku będzie obowiązywać dla uczniów I, IV i VII klasy szkoły podstawowej. Jak podkreślała szefowa resortu edukacji, podstawa jest nowoczesna, choć szanuje przeszłość. O zmianach rozmawiali goście Debaty Poranka: dr Stanisław Kowal (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego), Sławomir Broniarz (Związek Nauczycielstwa Polskiego) i Danuta Utrata (Sekcja Oświaty i Wychowania, NSZZ Solidarność Dolny Śląsk).
Zobacz więcej na temat:  edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej PiS Anna Zalewska Sławomir Broniarz