Polskie Radio
Section05

Teatr Polskiego Radia

Wspomnienia o Franciszku Pieczce: Mastalerz, Malec, Kukuła

Przez ponad pół wieku związany był z Teatrem Polskiego Radia, gdzie nagrał wiele słuchowisk i adaptacji polskiej literatury, występował też w powieści radiowej "W Jezioranach". Franciszek Pieczka – wybitny aktor, ciepły człowiek – odszedł w wieku 94 lat. Tę niezwykłą postać polskiej sceny teatralnej i filmowej, w specjalnej audycji przygotowanej przez Program 3 Polskiego Radia, wspominali związani z nim twórcy. 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Franciszek Pieczka Janusz Kukuła Andrzej Mastalerz wspomnienie KULTURA SZTUKA Audycja kulturalna Trójka

"Był wzorem prawdy w sztuce". Janusz Kukuła o życiu i twórczości Franciszka Pieczki

- Franciszek Pieczka był wzorem prawdy w sztuce - wierzyliśmy, że postaci, które tworzy, istnieją naprawdę. To jest dowód na potęgę sztuki. Zawsze, kiedy na niego patrzyłem, towarzyszyło mi uczucie, że wierzę mu bezgranicznie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Franciszek Pieczka odeszli 2022 aktor artysta Janusz Kukuła

"Człowiek wielkiego talentu". Prezydent, premier i minister kultury żegnają Franciszka Pieczkę

Nie żyje wybitny aktor teatralny i filmowy Franciszek Pieczka. Miał 94 lata. Zagrał w ponad stu filmach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W pamięci widzów zapisał się kreacjami w obrazach: "Ziemia obiecana", "Potop", "Quo vadis". Przez ponad pół wieku Pieczka był związany z Teatrem Polskiego Radia, w którym nagrał wiele słuchowisk i adaptacji polskiej literatury. Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński pożegnali zmarłego aktora.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA odeszli 2021 Franciszek Pieczka artysta aktor aktorstwo społeczeństwo Andrzej Duda Piotr Gliński Mateusz Morawiecki

"Jego kunszt zachwycał reżyserów". Dyrektor Teatru Polskiego Radia wspomina Franciszka Pieczkę

Wybitny aktor teatralny, filmowy i serialowy zmarł w wieku 94 lat. Franciszek Pieczka przez ponad pół wieku współpracował z Teatrem Polskiego Radia. Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła wspominając zmarłego aktora powiedział, że odszedł człowiek zasłużony dla teatru. Jak dodał, jego kunszt zachwycał reżyserów z nim współpracujących.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktor artysta Franciszek Pieczka Janusz Kukuła odeszli 2022

"Atak". Słuchowisko Tomasza Lerskiego w reżyserii Michała Wdowiaka

Słuchowisko przypomina wydarzenia, jakie rozgrywały się w miastach na Kresach Wschodnich: Baranowiczach, Grodnie i Brześciu - po napaści sowieckiej. Uzmysławia, że ten atak był taką samą napaścią, jak agresja hitlerowskich Niemiec, choć w historiografii i potocznej opinii pokutuje niesłuszne przekonanie, iż wojna na Wschodzie miała łagodniejszy charakter i przebieg. Nic bardziej mylnego!
Zobacz więcej na temat:  TEATR słuchowisko Tomasz Lerski Paweł Szaliński Krzysztof Szuster Sławomir Pacek Włodzimierz Press Ryszard Stępień Tomasz Marzecki Krzysztof Szczepaniak

"Ignacy Rzecki. Ostatni Romantyk". Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Słuchowisko "Ignacy Rzecki. Ostatni Romantyk" skupia się na wątkach opowiadających o losie, przemyśleniach, zdarzeniach i tęsknotach starego subiekta. Kładzie nacisk na przyjaźń i oddanie, jakim Rzecki bezgranicznie obdarzył Wokulskiego. Spektakl wyreżyserowała Aleksandra Głogowska, w obsadzie m.in.: Wiesław Komasa, Marcin Bosak i Andrzej Mastalerz. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus Marcin Bosak Wiesław Komasa Kazimierz Kaczor Andrzej Mastalerz Krystyna Czubówna

"Ignacy Rzecki. Ostatni Romantyk". Słuchowisko Bolesława Prusa w adaptacji i reżyserii Aleksandry Głogowskiej

Mija 175 lat od narodzin Bolesława Prusa, 110 lat od jego śmierci i 135 lat od publikacji w odcinkach powieści "Lalka”. Powieść drukowana była w "Kurierze Codziennym”, a trzy lata później, w 1890 roku ukazała się w Przedsiębiorstwie Wydawniczym i Księgarskim Gebethner i Wolff. Było to pierwsze wydanie powieści, która na zawsze zapisała się w historii kultury polskiej.
Zobacz więcej na temat:  TEATR słuchowisko Bolesław Prus Aleksandra Głogowska Wiesław Komasa Marcin Bosak Kazimierz Kaczor Krystyna Czubówna

Narodowe Czytanie. "Ballady i romanse" w każdym domu i sercu

"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza zabrzmią dziś w tysiącach miejsc w Polsce i na świecie w ramach 11. Narodowego Czytania. - Dzisiaj powiemy wszystkim Polakom, że Mickiewicz napisał arcydzieło, które powinno znaleźć się w każdym domu i w każdym sercu. Nasz język jest piękny i ludzie, którzy byli tu przed nami, kochali polszczyznę i potrafili wspaniale mówić o najpiękniejszych rzeczach: miłości, tęsknocie i szczęściu - mówi w Programie 1 dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie 2022 Adam Mickiewicz romantyzm Ballady i Romanse Janusz Kukuła

"Pan Tadeusz. Ostatni zajazd na Litwie". Słuchowisko Adama Mickiewicza w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza

"Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza to arcydzieło polskiej literatury, świadectwo geniuszu jego autora. Ten poemat jest jak krynica polskiej mowy, pełen skarbów ponadczasowych, pięknych i niezwykłych, a świat, który ożywił Mickiewicz wciąż trwa i zachwyca kolejne pokolenia.
Zobacz więcej na temat:  TEATR słuchowisko Adam Mickiewicz Waldemar Modestowicz Andrzej Brzoska Włodzimierz Press jarosław gajewski Andrzej Mastalerz Krzysztof Wakuliński Leon Charewicz Łukasz Borkowski Michał Sitarski