Polskie Radio
Section05

TEATR

Audio-teatr w U–jazdowskim, "Chłopaki płaczą" w Dramatycznym

W ubiegłym roku Tomasz Man eksperymentował w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, przedstawiając sześć premier pod hasłem "audio-teatr", zatytułowanych "Bóg i proch". Były to utwory formalnie łączące słuchowisko ze spektaklem. Tematycznie stanowiły one próby współczesnego odczytania wybranych Ksiąg Starego Testamentu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz KULTURA Tomasz Man małgorzata kożuchowska Adam Woronowicz

"Kanarek umiera pierwszy". Słuchowisko Marty Fox w reżyserii Marii Brzostyńskiej

Jest rok 1974. Na śląskim osiedlu familoków, w pobliżu szopienickiej Huty Metali Nieżelaznych, u dzieci występują różnego rodzaju poważne upośledzenia. Młoda lekarka Jolanta Wadowska- Król próbuje znaleźć ich przyczynę. Zachęcona przez profesor Hager- Małecką z kliniki w Zabrzu, organizuje szeroko zakrojone badania krwi dzieci w całym rejonie.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Maria Brzostyńska Andrzej Brzoska Beata Jankowska Ewa Leśniak Ewa Serwa Lucyna Malec Paulina Sobiś Sabina Bednarz Jacek Brzostyński

"Pani Generałowa czyli rzecz o Jadwidze Zamoyskiej". Słuchowisko Dobrosławy Bałazy w reżyserii autorki

"Pani Generałowa" to słuchowisko biograficzne o postaci niezwykłej, charyzmatycznej, natchnionej i wizjonerskiej.  W 1852 roku Jadwiga wyszła za mąż za późniejszego generała Władysława Zamoyskiego. Ich związek małżeński był, na owe czasy, związkiem partnerskim.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Dobrosława Bałazy Maciej Kubera Marian Szałkowski Beata Jankowska Ewa Serwa Stefan Knothe Julia Kołakowska-Bytner Katarzyna Tatarak Aleksandra Radwan Michał Klawiter

Nowa Siła Krytyczna – warsztaty recenzenckie dla młodych pasjonatów teatru

Nowa Siła Krytyczna to projekt skierowany do młodych pasjonatów wszelkiego rodzaju teatru. Inicjatywa ma na celu wsparcie początkujących twórców, którzy chcą zadebiutować w roli pisarza i doskonalić swój warsztat recenzencki. Jednocześnie, co podkreślają organizatorzy, projekt ma też inspirować do tworzenia tekstów dotyczących sztuk teatralnych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Tomasz Miara spektakl

Marta Bartosik: cenię sobie scenografię wielofunkcyjną

Poznaliśmy zwycięzców drugiej edycji Konkursu Najlepsze Dyplomy Scenograficzne Uczelni Artystycznych. Pierwsze miejsce zajęła Marta Bartosik z Uniwersytetu Artystycznego imienia Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, która została doceniona za kostiumy i scenografię do spektaklu "Bleee…" w Teatrze Wielkim w Poznaniu. - To dla mnie ważne wyróżnienie. Niesłychanie jest się poczuć tak docenionym - mówi w Czwórce. - Na pewno jest to coś, co bardzo motywuje do dalszego tworzenia.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA spektakl Kasia Dydo Katarzyna Dydo

Wonderland – Neverland. Niezwykła podróż w "Trójce pod księżycem"

4 marca odbyły się w Warszawie dwie premiery: w Teatrze Narodowym – "Alicji Krainy Czarów", oraz w Teatrze Dramatycznym – "Piotrusia Pana". Oba spektakle powstały na podstawie słynnych powieści, których głównymi bohaterami są dzieci, usytuowane w baśniowej przestrzeni na pograniczu jawy i snu, marzeń, przekraczania tego, co możliwe. To Lewisa Carrolla "Alicja w Krainie Czarów" i "O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra" oraz Jamesa Matthew Barrie’ego "Piotruś Pan i Wendy" i "Piotruś Pan, czyli chłopiec, który nie chciał dorosnąć". 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik KULTURA

"Sklepy cynamonowe". Słuchowisko według opowiadań Brunona Schulza w adaptacji i reżyserii Tomasza Cyza

W centrum niezwykłej opowieści Józefa znajduje się rodzinny dom pełny tajemniczych zakamarków i labiryntów, codzienność rozpięta między fantazją i marzeniem, senną realnością i metafizycznym konkretem. Oto Matka, przesiadująca w sklepie, dzięki czemu „mieszkanie nasze coraz bardziej popadało w stan zaniedbania wskutek opieszałości”. Oto Ojciec, który "w tym czasie zaczął zapadać na zdrowiu”. Ojciec mocujący się z Bogiem, zajmujący się ptakami, przyglądający się dwóm dziewczętom do szycia, przemieniający się w karakona, upodabniający się do kondora… Oto magiczny świat, który powstaje i ginie, powstaje i ginie, i trwa jedynie wtedy, gdy o nim słuchamy.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Bruno Schulz Tomasz Cyz Andrzej Brzoska Paweł Szamburski Beata Jankowska Grzegorz Małecki Mirosław Konarowski

Gustaw-Konrad w "Dziadach" Dejmka – najsłynniejsza rola Holoubka

15 lat temu, 6 marca 2008 roku zmarł Gustaw Holoubek, wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser, i dyrektor teatrów. Był Gustawem-Konradem w historycznej inscenizacji "Dziadów" Mickiewicza z 1967 roku. Wokół tego spektaklu krążą legendy: decyzja o jego zdjęciu, podjęta przez PRL-owską cenzurę, stała się impulsem studenckich protestów i początkiem Marca ’68.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA historia Polski Gustaw Holoubek Kazimierz Dejmek Dziady marzec 1968 reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska

"Córeczki". Słuchowisko Pawła Mossakowskiego w reżyserii Anny Skuratowicz

Pięćdziesięcioletni Tomek, znany reporter prasowy, rozwiedziony, ojciec studentki Olgi przeprowadza się do swojej partnerki, czterdziestoparoletniej Marty, z zawodu lekarki. Jej córka, zbuntowana nastolatka Iwona usiłuje go uwieść, a gdy jej zaloty zostają odrzucone, oskarża go o seksualne molestowanie. Ponieważ dysponuje zmanipulowanym nagraniem jej oskarżenie odnosi skutek - Marta każe mu się wynosić. Ale to jeszcze nie koniec jego kłopotów.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Paweł Mossakowski Paweł Szaliński Beata Jankowska Dorota Landowska

Adam Woronowicz: gdyby kultura miała nas ocalić, to starożytny Rzym i Grecja wciąż by istniały

Jak co tydzień, dwie pasjonatki sztuki scenicznej Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. Tym razem ich gościem był Adam Woronowicz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Adam Woronowicz wojna na Ukrainie Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz SZTUKA Trójka

"Oczy Brigitte Bardot". Słuchowisko Remigiusza Grzeli w reżyserii Kamila Marii Małanicz

Anastazja R. - 108-letnia emerytowana nauczycielka muzyki z lękiem wysokości wiedzie spokojne życie w niewielkim mieszkaniu na X piętrze, boi się wychodzić nawet na balkon. Nigdy jednak nie zrezygnowała z marzeń. Przez całe lata odkładała pieniądze, by wyruszyć taksówką na Lazurowe Wybrzeże. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Remigiusz Grzela Agnieszka Szczepańczyk Ewa Wiśniewska Arkadiusz Janiczek