Polskie Radio
Section05

TEATR

"Pan Geldhab". Słuchowisko na postawie komedii Aleksandra Fredry w adaptacji Aleksandry Prykowskiej i reżyserii Grzegorza Kwietnia

"Pan Geldhab” to jedna z pierwszych komedii Aleksandra Fredry, mająca swoją prapremierę w 1821 roku w Warszawie. Debiut ten okazał się dużym sukcesem. I choć "Pan Geldhab” znany jest dziś bliżej jedynie miłośnikom teatru, to mocno zapisał się w twórczości Fredry.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Aleksander Fredro Grzegorz Kwiecień Krzysztof Gosztyła Łukasz Lewandowski Krzysztof Szczepaniak

"Rząd 2, miejsce 4". Festiwal Forum Młodej Reżyserii

- To konfrontacja nie tylko młodych pomiędzy sobą, zobaczenie się w lustrze, ale też konfrontacja nas, pedagogów, tego, czego uczymy w Krakowie, z tym, czego się uczy gdzie indziej (…). Zmienia to podejście do teatru we wszystkich czterech szkołach. Młodzi ludzie usiłują się znaleźć w tym świecie, który jest bardzo trudny, stawia im mnóstwo pytań, mnóstwo oporu, oni muszą z tym się zmagać. Te przedstawienia w większości wypadków to pokazują - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Józef Żuk-Opalski, reżyser, pedagog. Gościem audycji była także prof. Olga Katafiasz, dziekan Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot

Strathairn o Karskim: zawsze gotowy stawać po stronie innych

- Jest to część historii, sztuka historyczna, w pewnym sensie dokumentalna na temat życia jednej osoby – Jana Karskiego, historia opowiedziana z perspektywy jednego człowieka. Jednocześnie jest to kreacja artystyczna zbudowana wokół jego słów – mówił w Dwójce David Strathairn. Amerykański aktor w monodramie "Zapamiętaj" wciela się w postać polskiego kuriera, który z własnej woli wszedł do warszawskiego getta. O tym, co zobaczył, Karski opowiadał później szczegółowo. Jednak jego słowa nie wpłynęły na postawę najpotężniejszych tego świata i na losy wojny.
Zobacz więcej na temat:  Jan Karski getto warszawskie spektakl aktor Holokaust Jakub Kukla Dwójka

Przegląd nowości teatralnych prof. Artura Grabowskiego

- Mamy do czynienia z bardzo pozytywną tendencją, do sztuki przez duże "S", do sztuki jako takiej, formy artystycznej, ambicji. W wielu spektaklach, które oglądam ostatnio w Krakowie, mam do czynienia ze zjawiskami, które wróżą dobrze polskiemu teatrowi - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Grabowski (portal teatrologia.info). Gościem audycji był również Piotr Zaremba, publicysta, historyk, krytyk teatralny.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot

Obraz współczesnej Europy. Spektakl "Znieważeni" w Teatrze Ateneum

Spektakl "Znieważeni" to monodram w wykonaniu Dariusza Wnuka, w reżyserii Przemysława Bluszcza, przygotowany na podstawie powieści Sándora Máraia. Sztuka jest obecnie prezentowana w Teatrze Ateneum w Warszawie; jej twórcy pytają między innymi o przyczyny współczesnych wojen i odradzania się autorytaryzmu. - To są te problemy, które jak się okazuje, wracają jak natrętne insekty - mówi reżyser spektaklu.
Zobacz więcej na temat:  Sandor Marai Joanna Sławińska spektakl

"Akcja pod Arsenałem". Słuchowisko według powieści Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec” w adaptacji i reżyserii Przemysława Wyszyńskiego

 "W jednej z dzielnic warszawskich było środowisko młodzieży harcerskiej, które umiało stworzyć atmosferę i warunki, w jakich młodzież czuła się dobrze, pragnęła sama kształcić swe charaktery, sama sobie stawiała cele i sama czyniła wszystko, co w jej mocy by te cele osiągać.”
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Aleksander Kamiński Przemysław Wyszyński Andrzej Brzoska Dorota Landowska Mateusz Weber Mateusz Kwiecień Tomasz Marzecki Paweł Ciołkosz Jakub Kordas