Polskie Radio
Section05

Unia Europejska

UE synonimem siły. Oto priorytety polskiej prezydencji

Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów – powiedział premier Donald Tusk, przedstawiając priorytety polskiej prezydencji. Podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu szef rządu zaznaczył, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, ponieważ niektórzy obywatele Europy czują, że "stracili grunt pod nogami". – Podnieście swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka – zwrócił się do Europejczyków Donald Tusk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Polska w Unii Europejskiej bezpieczeństwo Europa ekonomia GOSPODARKA polityka granica Europarlament

"Europa była, jest i będzie wielka". Donald Tusk o priorytetach polskiej prezydencji w UE

Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów - podkreślił premier Donald Tusk, przedstawiając w Parlamencie Europejskim w Strasburgu priorytety polskiej prezydencji. Szef rządu zaznaczył, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, ponieważ niektórzy obywatele Europy czują, że "stracili grunt pod nogami". - Podnieście swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka - zwrócił się do Europejczyków Donald Tusk.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk bezpieczeństwo bezpieczeństwo energetyczne NATO USA wojna na Ukrainie

Tusk: jeśli Europa ma przetrwać, musi być uzbrojona

- Żeby uniknąć tragicznej powtórki z historii, musimy być wszyscy silni, uzbrojeni i zdeterminowani - powiedział na sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu premier Donald Tusk, apelując o zwiększenie wydatków krajów UE na obronność do 5 proc. PKB. - Trzeba radykalnie zwiększyć wydatki na obronność. Jeśli Europa ma przetrwać, musi być uzbrojona. To nie jest nasz wybór - przekonywał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Polska w Unii Europejskiej bezpieczeństwo Europa

Euro Vibe. Co słychać w Strasburgu? Piotr Firan w Parlamencie Europejskim

Piotr Firan prosto ze Strasburga śledził posiedzenie Parlamentu Europejskiego odbywające się w dniach 20-23 stycznia. Podczas audycji "Świat 4.0" przedstawił nam, o czym dyskutowali dziś europosłowie, a także porozmawiał z młodymi Polakami, którzy odbywają staż w Parlamencie Europejskim.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także Euro Vibe polityka Europa Europarlament Parlament Europejski Piotr Firan Jędrzej Rosiewicz

Polski rząd "wściekły" na decyzję USA. "Niezrozumiała"

Polski rząd jest "wściekły" z powodu decyzji Waszyngtonu o ograniczeniu eksportu chipów sztucznej inteligencji z USA - takie treści można przeczytać we wtorek w brukselskim oddziale portalu "Politico". Blokada wprowadzona przez administrację Joe Bidena może negatywnie wpłynąć na ambicje Warszawy dot. rozwoju sztucznej inteligencji - dodano.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT sztuczna inteligencja Joe Biden Donald Trump rząd polityka polityka zagraniczna USA Europa

"Szczyt Europy". Kto rządzi w instytucjach UE?

Szokujące dysproporcje w zatrudnianiu urzędników w unijnych instytucjach. Obywatele jedynie 5 krajów zajmują aż 50 proc. stanowisk w Komisji Europejskiej i aż 60 proc. kierowniczych. Podcast "Szczyt Europy" dotarł do niepublikowanych wcześniej danych. Gdzie jest Polska? O tym w najnowszym odcinku podcastu autorstwa brukselskich korespondentów Beaty Płomeckiej i Maciej Sokołowskiego. Gośćmi będą dyrektor generalna do spraw społecznych i polityki spójności Agnieszka Walter-Drop oraz minister do spraw europejskich Adam Szłapka.
Zobacz więcej na temat:  Szczyt Europy Beata Płomecka Maciej Sokołowski Parlament Europejski Bruksela Europa Podcast Szczyt Europy Polskie Radio TVN 24 W POLSKIM RADIU ŚWIAT

Magdalena Sobkowiak-Czarnecka o planach Polski na prezydencję w Radzie UE

W dzisiejszej audycji kontynuujemy temat polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Gościnią Sylwii Gregorczyk-Abram jest Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, wiceministra do spraw Unii Europejskiej. Co ta prezydencja oznacza dla Polski i Europy? Jakich działań możemy się spodziewać, na co ze strony polskiej będzie kładziony szczególny nacisk? Czy Europa jest kobietą? I w jaki sposób polska kultura będzie prezentowana na Starym Kontynencie? O tym wszystkim dziś po 23:00 w "Ludzkiej §prawie".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo prawo Sylwia Gregorczyk-Abram Trójka Zobacz także Rada Unii Europejskiej

"Przestrzeń wirtualna musi być uregulowana". Spotkanie z Katarzyną Szaran z MSZ

W naszej rozmowie poruszamy jeden z kluczowych tematów współczesnego świata – dezinformację i jej wpływ na politykę, społeczeństwo oraz media. Gościem Joachima Ciecierskiego jest Katarzyna Szaran, dyrektor Departamentu Komunikacji Strategicznej i Przeciwdziałania Dezinformacji Międzynarodowej MSZ. Departament działa od sierpnia ubiegłego roku, a jego głównym celem jest ochrona  społeczeństwa przed manipulacjami informacyjnymi, szczególnie tymi płynącymi ze strony Rosji i Białorusi. 
Zobacz więcej na temat:  dezinformacja fake news Rosja wybory w Polsce

Nawrocki w TASS. Trzaskowski: nie wspierać Putina

- Przede wszystkim bym chciał, żeby w Polsce nikt się nie angażował w kampanię po stronie Putina - podkreślił w czwartek Rafał Trzaskowski, odnosząc się do komentarzy dotyczących obecności Ukrainy w europejskich strukturach. - To Putin próbuje wszystkich przekonać w Europie, że Ukraina nie powinna być w NATO ani w Unii Europejskiej - dodał kandydat KO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka kampania kampania wyborcza kampania prezydencka wybory wybory w Polsce wybory prezydenckie Ukraina wojna na Ukrainie Rafał Trzaskowski koalicja obywatelska Karol Nawrocki PiS Rosja propaganda Wołodymyr Zełenski UE NATO wojna 2024

Sankcje UE na Rosję. Kompromis będzie wyzwaniem dla Polski

Trwają prace nad szesnastym pakietem unijnych sankcji wobec Rosji. Wiele wskazuje na to, że prace nie będą przebiegały jednak gładko. Choć Bruksela ma pomysł na obejście weta Budapesztu, to uzgodnień i negocjacji wymagać będą inne elementy sankcji. Za znalezienie kompromisu odpowiada Polska, sprawująca obecnie prezydencję w Radzie UE - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja sankcje Unii Europejskiej Beata Płomecka Europa

Popołudniowe "Zapraszamy do Trójki" w wydaniu specjalnym, na żywo z Brukseli

Z okazji inauguracji zagranicznego programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, popołudniową audycję "Zapraszamy do Trójki" we wtorek (14.01) Katarzyna Borowiecka poprowadziła na żywo z Brukseli, prosto ze studia w siedzibie Rady Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polska w Unii Europejskiej Instytut Adama Mickiewicza Grażyna Plebanek Agnieszka Obszańska Katarzyna Borowiecka Bruksela Trójka Zobacz także