Polskie Radio
Section05

Uniwersytet Jagielloński

"Rosja chciałaby ponownie interpretować II wojnę światową". Wykład Macrona na UJ w Krakowie

- Rosja chciałaby ponownie interpretować II wojnę światową i obciążyć winą naród polski. W Polsce są pokusy, żeby wykreślić datę 1989 r. Na Węgrzech jest podejście, aby cały XX w. przepisać na nowo. Widzę ryzyko rozproszenia naszej historii poprzez jej rewizję - mówił w Krakowie prezydent Francji Emmanuel Macron.
Zobacz więcej na temat:  Emmanuel Macron Francja stosunki polsko-francuskie Kraków polityka POLSKA

Zbigniew Ziobro: należy odróżnić krytykę od propagandy

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że jest otwarty na krytykę, również taką, która wychodzi z błędnych przesłanek i prowadzi do błędnych wniosków. W ten sposób gość TVP Info odniósł się do listu profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy napisali, że nowe przepisy dotyczące łapownictwa nie będą miały zastosowania w przypadku szefów największych strategicznych spółek z udziałem Skarbu Państwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości pozywa profesorów z UJ. "Za kłamstwo"

Ministerstwo Sprawiedliwości pozwie za kłamstwo dwóch profesorów i pięciu doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego. W komunikacie resort napisał, że powodem jest nieprawdziwa opinia, którą profesorowie i doktoranci krakowskiej uczelni napisali w sprawie zmian w Kodeksie karnym. - Nie możemy pozwolić, aby przez fałszywe informacje oszukiwano polskie społeczeństwo - powiedział w sobotę PAP wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Sprawiedliwości

Stanisław Moniuszko walczył z mianem kompozytora narodowego

– Moniuszko był bardzo czuły na swoim punkcie i nie znosił, gdy porównywano go z innym kompozytorem – mówiła w audycji prof. Magdalena Dziadek z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. 5 maja przypadają 200. urodziny kompozytora. Z tej okazji warto przypomnieć historię jego życia i przytoczyć anegdoty dotyczące jego rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko Magda Mikołajczuk MUZYKA KULTURA

Księżyc nie jest sam. Teraz to pewne.

- Astronom, by poznać to, co widać, musi się dobrze natrudzić. Czytać z nieba nie wystarczy - mówił Kazimierz Kordylewski na antenie Polskiego Radia. To jednak właśnie dzięki wnikliwej obserwacji nieba gołym okiem naukowiec dokonał swoich najważniejszych odkryć. Najsłynniejszym dokonaniem Kordylewskiego było odkrycie księżyców pyłowych Ziemi. Ich istnienie potwierdzili właśnie węgierscy fizycy i astronomowie.
Zobacz więcej na temat:  astronomia HISTORIA kosmos NAUKA

Odnaleziony raptularz Słowackiego niebawem będzie wydany

Kilka lat temu wielką naukową sensacją było odnalezienie notatnika Juliusza Słowackiego z jego wyprawy na Wschód. Poeta przez 10 miesięcy podróżował po Grecji, Egipcie, Libanie i Ziemi Świętej. Swoje spostrzeżenia, liczne rysunki, a także uwagi i zapiski na gorąco notował w tzw. raptularzu, który od czasów II wojny światowej uznawany był za bezpowrotnie zniszczony. Mówiło się, że spłonął w powstaniu warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Juliusz Słowacki literatura Uniwersytet Warszawski KULTURA