Polskie Radio
Section05

Urszula Żółtowska-Tomaszewska

"Dopóki wojna trwa" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego

- Pierwszą osobą, która pomogła mi w Polsce, był Rosjanin - opowiada Anton, informatyk z Ukrainy, który od niedawna pracuje jako wolontariusz w Przemyślu. Mężczyzna przyznaje, że to doświadczenie było dla niego zaskakujące, ale tam - na dworcu kolejowym przyjmującym każdego dnia tysiące uchodźców z Ukrainy - potrzebna jest każda para rąk.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ukraina wojna na Ukrainie Rosja wolontariat Antoni Rokicki

29. edycja Konkursu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Wyróżnienia dla reportażystów SRiD

Za nami ceremonia ogłoszenia laureatów konkursu oraz wręczenia nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Reportażyści Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymali wyróżnienia w kategoriach: Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za reportaż" Delegacja inna niż wszystkie", Nagroda im. Macieja Łukasiewicza za reportaż "Ulepił mnie na nowo" oraz Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za reportaż "Szpotański i spółka". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich Dorota Boniecka-Górny Antoni Rokicki wyróżniony

Gustaw-Konrad w "Dziadach" Dejmka – najsłynniejsza rola Holoubka

15 lat temu, 6 marca 2008 roku zmarł Gustaw Holoubek, wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser, i dyrektor teatrów. Był Gustawem-Konradem w historycznej inscenizacji "Dziadów" Mickiewicza z 1967 roku. Wokół tego spektaklu krążą legendy: decyzja o jego zdjęciu, podjęta przez PRL-owską cenzurę, stała się impulsem studenckich protestów i początkiem Marca ’68.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA historia Polski Gustaw Holoubek Kazimierz Dejmek Dziady marzec 1968 TEATR reportaż

"Nie można odwracać oczu" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego

Doba powinna trwać zdecydowanie dłużej niż 24 godziny… – pod tym zdaniem może podpisać się wiele osób. Jedną z nich z pewnością jest Mariusz Gumienny – były Przewodniczący Rady Gminy Medyka, obecnie prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Medyckiej, który od ponad roku wraz z innymi mieszkańcami pogranicza zaangażowany jest w pomoc uchodźcom z Ukrainy i żołnierzom walczącym na froncie. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż wojna na Ukrainie Ukraina Przemyśl Antoni Rokicki uchodźcy

"Prawdziwy partyzant" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o mjr Bronisławie Karwowskim

Major Bronisław Karwowski działał w konspiracji 10 lat. Od stycznia 1942 roku był w AK okręgu łomżyńskiego. Po rozwiązaniu AK wstąpił do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Kiedy kolega ze szkolnej ławki został szpiclem UB i zaczął wydawać kolegów, musiał uciekać z Łomży. Trafił do oddziału partyzanckiego. Aresztowany i skazany na 4 lata więzienia.
Zobacz więcej na temat:  reportaż historia Polski Żołnierze Wyklęci

"Drogowskazem zawsze: Bóg, Honor, Ojczyzna" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. „Za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta.
Zobacz więcej na temat:  reportaż historia Polski Żołnierze Wyklęci

Wojna na Ukrainie oczami wolontariuszy i mieszkańców. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Rok wojny na Ukrainie oczami wolontariuszy i mieszkańców sąsiadujących z Ukrainą, przygranicznych miejscowości. Opowieść o strachu i nadziei ludzi, którzy nie obserwują wojny jedynie z radia czy telewizji, ale odczuwają jej bliskość każdego dnia. Które wydarzenia ostatnich 12 miesięcy były dla nich najważniejsze…? Zapraszamy do wysłuchania reportażu autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego pt. "Odcienie solidarności". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż wojna na Ukrainie Antoni Rokicki pr poleca

Napaść Rosji na Ukrainę. Reportaż "Ten rok zmienił nas wszystkich" [POSŁUCHAJ]

Rok temu, w pierwszym tygodniu wojny na Ukrainie, dziennikarze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia wyruszyli na pogranicze polsko-ukraińskie. Spotkali na swojej drodze uchodźców, wolontariuszy, a także zwykłych mieszkańców Przemyśla, Medyki, Jarosławia, którzy zechcieli pomóc ludziom uciekającym przed piekłem wojny.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Antoni Rokicki pr poleca Ukraina wojna na Ukrainie

"Ten rok zmienił nas wszystkich" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego

Rok temu dziennikarze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia wyruszyli na pogranicze polsko-ukraińskie w pierwszym tygodniu wojny w Ukrainie. Spotkali na swojej drodze uchodźców, wolontariuszy, a także zwykłych mieszkańców Przemyśla, Medyki, Jarosławia, którzy zechcieli pomóc ludziom uciekającym od piekła wojny.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki wojna na Ukrainie