Polskie Radio
Section05

Urszula Żółtowska-Tomaszewska

"Dom z duszą". Reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Beata i Jerzy Rosołowscy poznali się w pracy, w jednym z ogólnopolskich wydawnictw prasowych. Połączyło ich uczucie do miejsc, w których czuć upływ czasu. Kiedy w pandemii koronawirusa oboje stracili pracę, zdecydowali się na przeprowadzkę do niewielkiej wsi pod Hrubieszowem - do Kryłowa. Tam przed wieloma latami Jerzy Rosołowski kupił stary dom nad Bugiem, którego remont trwał dwie dekady.
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce reportaż Antoni Rokicki pr poleca

Hospicjum dla dzieci. Reportaż "Z miłości do dzieci powstał ten dom" [POSŁUCHAJ]

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci to fundacja, która powstała w 1994 roku. Niedługo minie trzydzieści lat działania i opieki paliatywnej nad nieuleczalnie chorymi dziećmi w miejscu ich zamieszkania. Jak przekonują bohaterowie reportażu, w życiu nieuleczalnie chorych dzieci ważny jest każdy dzień. Lekarze, pielęgniarki i psycholodzy wiedzą, co należy zrobić, by uczynić go dobrym i pozbawionym cierpienia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż pr poleca

"Z miłości do dzieci powstał ten dom" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, to fundacja, która powstała w 1994 roku. Niedługo będzie 30 lat działania i opieki  paliatywnej nad nieuleczalnie chorymi dziećmi w miejscu ich zamieszkania. W życiu nieuleczalnie chorych dzieci ważny jest każdy dzień. Oni wiedzą, co należy zrobić, by uczynić go dobrym i pozbawionym cierpienia. Lekarze, pielęgniarki, psycholodzy.
Zobacz więcej na temat:  reportaż hospicjum

"Dajcie mi skrzydła" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Czy młode pokolenie ma jeszcze szanse mieszkać na "swoim"? W obecnych realiach rynku mieszkaniowego i przy coraz częstszym braku zdolności kredytowych młode osoby mają ponure nastroje, bo mieszkanie jest poza ich zasięgiem. Nie stać ich na kupno mieszkania. Niektórzy są na granicy możliwości i teraz może jeszcze ich stać, ale dzisiaj sytuacja jest taka, że zaraz nie będzie, bo z kolejnymi wzrostami stóp procentowych ich zdolność kredytowa spada.
Zobacz więcej na temat:  reportaż

"Miastowi". Reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej [POSŁUCHAJ]

Latowicz jest jedną z najstarszych osad w południowo-wschodniej części Mazowsza. Położony na wzgórzu, oblanym dookoła Świdrem i jego odnogą, miał charakter obronny. Pierwsze wzmianki o Latowiczu pochodzą z XIII wieku. W 1300 roku wioska została nadana w dożywocie Janowi z Piekar, sędziemu czerskiemu. W 1313 roku należał do Krystyna, wojewody płockiego. W okresie feudalizmu Latowicz był jednym z najważniejszych ośrodków miejskich tego regionu (ślady grodziska – Góra Królowej Bony).
Zobacz więcej na temat:  reportaż

"Miastowi" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Latowicz jest jedną z najstarszych osad w południowo-wschodniej części Mazowsza. Położony na wzgórzu, oblanym dookoła Świdrem i jego odnogą miał charakter obronny. Pierwsze wzmianki o Latowiczu pochodzą z wieku XIII. W 1300 roku wioska została nadana w dożywocie Janowi z Piekar, sędziemu czerskiemu. W 1313 roku był w posiadaniu Krystyna, wojewody płockiego. W okresie feudalizmu Latowicz był jednym z najważniejszych ośrodków miejskich tego regionu (ślady grodziska – Góra Królowej Bony).
Zobacz więcej na temat:  reportaż