Polskie Radio
Section05

węgiel

OZE w elektroenergetyce do 2040 r. Nowy raport

Rozwój elektroenergetyki w kierunku możliwie najwyższych udziałów OZE, mimo najwyższych kosztów inwestycyjnych przyniesie największe korzyści - wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego i Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Inwestycje te będą ponadto wspierać wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy oraz wzrost niezależności energetycznej od importu paliw.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka OZE gaz ziemny energia odnawialna energia elektryczna

Polski Alarm Smogowy prezentuje siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska

W grudniu premier Donald Tusk zapowiedział zdecydowaną walkę ze smogiem: podkreślił znaczenie szybkiej wymiany "kopciuchów" i termomodernizacji budynków. Polski Alarm Smogowy oczekuje, że rząd potraktuje te deklaracje poważnie i już teraz zacznie je realizować.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ekologia smog zanieczyszczenie powietrza Rząd Donalda Tuska Polski Alarm Smogowy Anna Depczyńska Piotr Łodej Trójka

Rekordowe spadki emisji i produkcji prądu z węgla. Transformacja energetyczna w UE przynosi efekty

Wytwarzanie energii elektrycznej z paliw kopalnych spadło w UE w 2023 r. o 19 proc., emisje z sektora energii także o 19 proc., a udział prądu ze słońca i wiatru przekroczył po raz pierwszy 25 proc. - wynika z danych think-tanku Ember. W przypadku Polski, po raz pierwszy wytwarzanie ze słońca i wiatru przekroczyło 20 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka OZE energia elektryczna emisja co2 Unia Europejska

300 mln euro dla Polski w związku z zamykaniem elektrowni i kopalni. Jest zgoda KE na program pomocy

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia o wartości 300 milionów euro w związku z zamykaniem elektrowni opalanych węglem kamiennym i brunatnym oraz kopalni węgla brunatnego. Program ma złagodzić koszty społeczne. Jest to rządowe wsparcie, wypłacane z krajowego budżetu. Jednak pomoc publiczna zawsze wymaga zgody Komisji Europejskiej, która pilnuje, by konkurencja na unijnym rynku nie była zakłócona.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska energetyka bezpieczeństwo energetyczne

Umowy społecznej w sprawie górnictwa ciąg dalszy. Minister przemysłu wybiera się do Brukseli

- Najpilniejszym zadaniem Ministerstwa Przemysłu będzie zatwierdzenie wniosku notyfikacyjnego dotyczącego umowy społecznej w sprawie górnictwa - powiedziała w piątek w Katowicach minister Marzena Czarnecka. - Mam nadzieję, że uda się to dopiąć w najbliższym terminie - zasygnalizowała szefowa resortu. Zapowiedziała wyjazd w tej sprawie do Brukseli w połowie stycznia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka górnictwo Polska Grupa Górnicza Komisja Europejska

"Pozostanie przy węglu to dwukrotny wzrost cen energii". Nowy raport PIE

Odejście od paliw kopalnych w energetyce staje się koniecznością zarówno z przyczyn środowiskowych, jak i ekonomicznych. Gdyby Polska pozostała przy węglu, cena energii elektrycznej na rynku hurtowym w latach 2030-2060 byłaby wyższa średnio o nawet 120 proc. w porównaniu do scenariusza przyspieszonego rozwoju OZE. Kontynuacja obecnego tempa transformacji energetycznej z budową wielkoskalowej energetyki jądrowej będzie natomiast oznaczać wzrost kosztów energii o 58 proc. - oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka OZE energia atomowa