Polskie Radio
Section05
wiadomości

Wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Huk, kurz, zapadła ciemność"

W Kopalni Węgla Kamiennego w Rydułtowach na Śląsku doszło do silnego tąpnięcia. W strefie zagrożenia przebywało 68 górników. 10 górników przetransportowano do szpitala - ich stan nie zagraża życiu. Ratownicy poszukują zaginionych. Jak dowiedział się portal polskieradio24.pl, nie mają kontaktu z dwoma górnikami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Śląsk regiony śląskie górnictwo górnicy akcja ratunkowa Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

Rosjanie stosują tortury wobec dzieci? "Odnotowaliśmy 75 takich przypadków"

Przedstawicielka Prokuratury Generalnej Ukrainy Julia Usenko przekazała, że od lutego 2022 roku, czyli początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji, odnotowano 75 przypadków stosowania tortur przez najeźdźców wobec ukraińskich dzieci, przy czym aż 69 spośród nich dotyczy wydarzeń we wsi Jahidne w obwodzie czernihowskim, gdzie Rosjanie przetrzymywali lokalnych mieszkańców w piwnicy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 dziecko dzieci dzieciństwo prokuratura represje reżim Rosja Władimir Putin zbrodnie wojenne przemoc Europa

80. rocznica ucieczki rotmistrza Pileckiego z Auschwitz. Polskie Radio przygotowało serwis specjalny

Z okazji 80. rocznicy ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z Auschwitz Polskie Radio przygotowało specjalny serwis internetowy - Szlak Pileckiego. Użytkownicy strony pilecki.polskieradio.pl będą mogli poznać trasę, jaką przebył Witold Pilecki w 1943 roku, i będą mieli okazję przejść jego "szlak życia" - dowiedzą się o etapach biografii rotmistrza.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU POLSKA Witold Pilecki Auschwitz Holokaust

Zakaz importu zboża z Ukrainy. Sobolewski: dalej pomagamy Ukrainie, ale nie kosztem naszego rolnictwa

Sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski oświadczył, że rząd nie zmienił swojego stanowiska w sprawie wspierania Ukrainy. Polityk wyjaśnił w Polskim Radiu 24, że władze postanowiły wprowadzić zakaz importu produktów żywnościowych z Ukrainy, gdyż wsparcie tego kraju nie może być prowadzone kosztem polskiego rolnictwa.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Sobolewski POLSKA Ukraina wojna na Ukrainie Polska w Unii Europejskiej Bruksela Dorota Kania

Ułatwienia na polskich drogach. Czy ekspresówki zmienią się w autostrady?

Autostrady to nieodłączny element krajobrazu Polski i innych krajów europejskich. Są one ważnym elementem infrastruktury, pozwalając na szybki i bezpieczny transport osób i towarów. Jednakże, jak zawsze w przypadku pytań dotyczących prawa i przepisów, pojawiają się pewne wątpliwości. Na przykład, dlaczego A4 zwana jest autostradą, skoro w niektórych miejscach ma tylko dwa pasy ruchu, a nie trzy, jak jest to wymagane dla autostrad?
Zobacz więcej na temat:  infrastruktura drogi GOSPODARKA POLSKA Radio kierowców autostrada autostrada a4 Kraków Katowice Polskie Radio Kierowców

Dzień Dobrych Wiadomości. Jak nie narzekać i szukać pozytywnych stron życia?

Pomysł Dnia Dobrych Wiadomości (8 września) powstał w środowisku artystyczno-literackim Salonu 101 założonego przez Małgorzatę Bocheńską. Jego celem jest promowanie Polski i Polaków jako ludzi twórczych i życzliwych. To bardzo się przyda, gdyż jesteśmy jednak uważani za pesymistów i narzekaczy. Dlaczego tak się dzieje?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo badania optymizm Michał Kowarski Karol Gnat Trójka

W maju sprowadzono do Polski o blisko 14 proc. mniej używanych aut niż rok wcześniej

W maju br. zarejestrowano w Polsce ponad 69 tys. 589 sprowadzonych z zagranicy używanych samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 tony, co oznacza spadek o blisko 14 proc. rok do roku (rdr) – wynika z danych Samar. W piątym miesiącu br. średni wiek sprowadzonych aut to 12 lat i 8 miesięcy.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców kierowca kierowcy drogi bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze ŚWIAT handel GOSPODARKA Niemcy

Majówka z Polskim Radiem pod znakiem historii i polskiej muzyki. Zobacz, co przygotowaliśmy

Tegoroczna majówka to w Polskim Radiu czas spotkań z historią, polską sztuką i kulturą w najlepszym wydaniu, a także oryginalne lekcje patriotyzmu dla najmłodszych. Dużo miejsca poświęcimy historii pierwszej europejskiej konstytucji, posłuchamy klasycznych polskich twórców, ale i "rzucimy uchem" na młodych polskich artystów. Zachęcimy do odwiedzania najpiękniejszych polskich miast i zadbamy o bezpieczeństwo tych wyjazdów.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Dwójka Trójka Polskie Radio Radio kierowców Czwórka konstytucja 3 maja