Polskie Radio
Section05

Więcej świata

"To jest bardzo duży projekt". Marcin Roszkowski o unijnym pakiecie "Fit for 55"

- Unia Europejska założyła sobie przez 40 lat przebudowę tak naprawdę połowy gospodarki w sektorze energetycznym, transportu i z dużym prawdopodobieństwem także elementów dotyczących rolnictwa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. Czy do 2030 roku dojdzie do redukcji emisji dwutlenku węgla o 55 proc.?
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Michał Strzałkowski klimat emisja co2 ŚWIAT Europa

Dr Małgorzata Bonikowska: Europa musi mówić jednym głosem w kwestii Białorusi

Minister spraw zagranicznych Litwy powiedział, że będzie domagał się unijnych sankcji wobec Białorusi za podsycanie kryzysu migracyjnego. Gabrielius Landsbergis mówił o tym w Brukseli przed naradą z udziałem szefów dyplomacji unijnych krajów. Czy napływ migrantów z Białorusi jest uderzeniem w Europę? 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Aleksander Łukaszenka Białoruś sankcje sankcje Unii Europejskiej Litwa Michał Strzałkowski imigranci w Europie

Dr Górka-Winter: mamy doniesienia o opanowywaniu kolejnych terytoriów przez talibów

Sytuacja w Afganistanie jest coraz gorsza. Kiedy wycofała się stamtąd przeważająca większość wojsk USA i NATO, talibowie zaczęli przejmować kolejne dystrykty. - Dzisiaj znajdujemy się w sytuacji pełnego chaosu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Beata Górka-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy talibowie mogą przejąć władzę nad krajem?
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Afganistan talibowie konflikty międzynarodowe

Współpraca Moskwa-Pekin. Dr Przychodniak: w tych relacjach to Rosjanie są młodszym partnerem

Chiny i Rosja przedłużyły zawarty dwadzieścia lat temu traktat o dobrym sąsiedztwie, przyjaźni i współpracy. - Zwłaszcza rosyjska elita potrzebuje Chińczyków w celach czysto taktycznych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Marcin Przychodniak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Paweł Lekki Kamil Kłysiński Rosja Chiny Władimir Putin

"Mińsk wyrządza krzywdę przede wszystkim sobie". Kłysiński o reakcji Białorusi na unijne sankcje

Białoruś, odpowiadając na unijne sankcje, zawiesza swój udział w Partnerstwie Wschodnim. - Ten krok jest krokiem symbolicznym, propagandowym, pokazującym bezsilność władz białoruskich - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy Białoruś ostatecznie zrywa z Europą?
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Paweł Lekki Aleksander Łukaszenka Białoruś sankcje sankcje Unii Europejskiej Kamil Kłysiński

Prof. Boćkowski: sytuacja w Afganistanie prawdopodobnie wróci do tej z przełomu XX i XXI wieku

Pierwsi żołnierze z ostatniej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie wrócili do kraju. Samolot z kilkudziesięcioma z nich wylądował w piątek po południu na wojskowym lotnisku we Wrocławiu. Z kolei Amerykanie zamierzają wycofać swoje wojska z Afganistanu do 11 września, czyli 20. rocznicy zamachu na World Trade Center. 
Zobacz więcej na temat:  Afganistan wojsko Unia Europejska Michał Strzałkowski NATO USA misja w Afganistanie

Prof. Kubiak: Chiny wykorzystują Antarktydę, aby podkreślić rolę wschodzącego mocarstwa

W Paryżu trwa konferencja 54 państw Traktatu Antarktycznego na temat przyszłości Antarktydy. Dyplomaci i naukowcy ostrzegają przed rosnącymi wpływami Chin na kontynencie. - Chiny wykorzystują wszelkie możliwe sposobności, by podkreślić swoją rolę wschodzącego i odpowiedzialnego mocarstwa. W tym celu wykorzystywana jest Antarktyda i Antarktyka - mówi w "Więcej świata" prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. 
Zobacz więcej na temat:  Antarktyda Paryż Chiny Pekin Paweł Lekki

"To zaplecenie często nam ucieka". Prof. Madajczyk o współpracy Polski i Niemiec

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier złożył oficjalną wizytę w Warszawie, która ma związek z 30. rocznicą podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W spotkaniu uczestniczył również prezydent Andrzej Duda. - To bardzo dobrze, że zostało tak mocno wyeksponowane przez obu prezydentów, jaka była skala zmiany, która nastąpiła 30 lat temu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Niemcy Frank-Walter Steinmeier Andrzej Duda

Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski o WHO i pandemii

- Kiedy rozpoczęła się pandemia, była zlekceważona przez faktycznie wszystkie instytucje powołane do wczesnego ostrzegania, w tym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która jako pole rywalizacji politycznej została zlekceważona przez Zachód - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego. Czy świat wyciągnął z tego wnioski?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski koronawirus Bratysława WHO

Baranowski: spotkaniem Bidena z Putinem można się emocjonować, ale ważny jest szczyt G7

Prezydent Joe Biden rozpoczyna tygodniową wizytę w Europie, podczas której spotka się m.in. z Władimirem Putinem. - Amerykanie chcą, aby Rosja była dla nich mniejszym problemem, a ich relacja była stabilna i w pewien sposób przewidywalna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Baranowski z German Marshall Fund.
Zobacz więcej na temat:  Genowefa Grabowska Paweł Lekki Joe Biden Europa Michał Baranowski Władimir Putin

Konflikt w Strefie Gazy. Dr Grabowski: każda ze stron poniosła straty

W Strefie Gazy doszło do zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem. - Polityka zasiedlania ziem palestyńskich nie zostanie przerwana przez Izrael. W związku z tym możemy spodziewać się, że w jakiejś niedalekiej przyszłości taki kryzys może ponownie wybuchnąć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Wojciech Grabowski z Uniwersytetu Gdańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska ŚWIAT Izrael Strefa Gazy Hamas Palestyna Joe Biden

"Retoryka administracji Bidena nie idzie w parze z działaniami". Piotrowski o Nord Stream 2

Amerykanie nałożyli sankcje wobec Nord Stream 2, by od razu częściowo je zawiesić. - Sankcje miałyby szansę zablokować ukończenie budowy gazociągu, ale administracja Joe Bidena nie decyduje się na to w imię poprawy relacji z Niemcami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  USA Joe Biden Rosja Paweł Lekki Niemcy Nord Stream 2

Protesty przeciw IO w Tokio. Coraz więcej Japończyków nie chce ich organizacji

Już tylko nieco ponad dwa miesiące pozostały do rozpoczęcia XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Ta największa sportowa impreza na świecie ma jednak coraz więcej przeciwników w samej Japonii. Ostatni sondaż pokazał, że jej organizacji nie chce już 80 proc. Japończyków. W Kraju Kwitnącej Wiśni rozwija się bowiem czwarta fala COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  igrzyska olimpijskie Tokio Paweł Lekki Michał Strzałkowski