Polskie Radio
Section05

Wołyń

78 lat od bestialskiej, antypolskiej akcji na Wołyniu

Minęło właśnie 78 lat od jednej z największych tragedii narodu polskiego – w niedzielę 11 lipca 1943 roku oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na kilkadziesiąt polskich wsi na Wołyniu. Po wymordowaniu ludności miejscowości były palone, by uniemożliwić ponowne ich zamieszkanie. Ataki przeprowadzano także na polskie kościoły. Zabójstwa dokonywane były z wielkim okrucieństwem.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski historia Polski II wojna światowa Rzeź Wołyńska

Ukraina: oddano hołd ofiarom zbrodni w Ludwikówce, Stasiowej Woli, Sarnkach Dolnych i Fradze

Konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz wspólnie z pracownikami polskiej placówki dyplomatycznej uczciła pamięć Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w czterech miejscowościach w obwodzie iwanofrankiwskim. W latach 1943 i 1944 oddziały UPA zaatakowały mieszkańców dawnej wsi Ludwikówka, Stasiowa Wola, Sarnki Dolne oraz Fradze. W 78. rocznicę rzezi wołyńskiej polscy dyplomaci modlili się tam, złożyli wieńce i zapalili znicze.
Zobacz więcej na temat:  Lwów Rzeź Wołyńska historia Polski II wojna światowa

Józefa Bryg o rzezi wołyńskiej: każdego dnia słyszało się o zarąbaniu kogoś, okaleczeniu, zabiciu czy spaleniu

- Każdego dnia słyszało się o zarąbaniu kogoś, okaleczeniu, zabiciu, spaleniu itd. U sąsiadów, którzy obchodzili imieniny urządzili straszną rzeź. Wyrżnęli wszystkich siekierami. To było coś okropnego, jako dziecko słuchałam o tym - powiedziała w Polskim Radiu 24 Józefa Bryg, ocalała z rzezi wołyńskiej. Gościem audycji był także Jan Piekło, były ambasador Polski na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnie wojenne zabójstwo II wojna światowa UPA ludobójstwo Ukraina HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24

"Nigdy nie pozwolimy na wymazanie z pamięci tej strasznej i ważnej części dziejów". Premier o rzezi wołyńskiej

"Nigdy nie zapomnimy o męczeńskiej śmierci wielu dziesiątek tysięcy Polaków, jak też o bohaterstwie tych, którzy stawali w ich obronie; nigdy też nie pozwolimy na wymazanie z pamięci czy zakłamanie tej strasznej i ważnej części dziejów" - napisał premier Mateusz Morawiecki w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki ludobójstwo historia Polski społeczeństwo