Polskie Radio
Section05

world music

Polonez z drugiej ręki. Nowy album zespołu Lumpeks

Premiera płytowa! Laureaci Grand Prix Konkursu Muzyki Folkowej na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja w 2019 roku właśnie wydali nowy album. "Polonez" - bo tak zatytułowana jest płyta - to już druga produkcja zespołu, który koncertuje po całej Europie, coraz odważniej zgłębiając polską muzykę tradycyjną, łącząc ją z free jazzem, improwizując i eksperymentując.
Zobacz więcej na temat:  folklor Hanna Szczęśniak POLSKA Jazz polonez - taniec muzyka ludowa Nowa Tradycja

Jatiwangi Art Factory. Ceramiczna muzyka

W piątkowym magazynie zagościmy w położonej na Jawie Zachodniej miejscowości Jatiwangi. Dawniej miejsce to słynęło z manufaktur dachówek, które zaopatrywały niemal całą wyspę. Czasy świetności jednak już dawno minęły. Manufaktury co prawda działają dalej, ale ustępują wielkim fabrykom. Jest jednak fabryka, która zajmuje się zgoła inną dziedziną - sztuką.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Krzysztof Dziuba Azja

Ocalić, ratować, pokazać. Poznaj polską sztukę emigracyjną w Toruniu

W audycji odwiedzamy m.in. Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu. Toruńska uczelnia nawiązuje do tradycji muzealnych takich uniwersytetów jak krakowski, warszawski, wrocławski czy wileński. Stąd pomysł, by Muzeum łączyło rolę opiekuna tradycji i symboli Uniwersytetu z tworzeniem nowoczesnego i unikatowego warsztatu do badań dla historyków sztuki i kultury. 
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor Aleksandra Tykarska

Podróż przez PRL śladami wyrwizębów

Plombowali, czym mogli, częściej rwali. Tłumaczyli, jak używać szczoteczki do zębów. Walczyli nie tylko z szalejącą próchnicą, ale z ludzką niewiedzą, bólem i strachem. Zdarzało się, że musieli przyszyć odcięty palec albo odebrać poród. Stomatolodzy często byli w czasach PRL-u pierwszymi (i jedynymi) lekarzami, z którymi miała kontakt wiejska społeczność.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja rzemiosło kolędy Gdańsk stomatolog PRL wieś

Pyszności z wigilijnego stołu. Te przyniosą ci szczęście

Święta Święta! Wigilijny poranek to moment, kiedy wielu z nas według tradycji zaczyna strojenie choinki. Potrawy są już praktycznie przygotowane, choć do samego wieczora obowiązuje jeszcze post. O ostatnich przygotowaniach do swiąt, śpiewaniu kolęd i znaczeniu tradycji przy Bożym narodzeiu opowiedzą cłonkowie zespołów regionalnych z Suwalskiego, uczestnicy jubileuszowej 30. Chłopskiej Wigilii w Suwałkach. W przedświątecznym magazynie zajrzymy m.in. na wigilijne stoły mieszkańców pogranicza polsko-litewskiego, Wileńszczyzny i ogólnie Litwy. Na nich w Wigilię nie może zabraknąć kuciukai, inaczej śliżyków.
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor Aleksandra Tykarska Mariana Kril Boże Narodzenie kolędy Litwa Łotwa Estonia

Kiedy człowiek jest guru. Spotkanie z Debashishem Bhattacharyą

W jaki sposób słuchać muzyki, by znaleźć w niej ukojenie? Czy można zniknąć w muzyce i oddać się dźwiękom bezwarunkowo? O tym rozmawiamy z Debashishem Bhattacharya'em. Indyjski muzyk, kompozytor i pedagog uważany za jednego z najlepszych gitarzystów świata, nominowany do nagród Grammy, magazynu Songlines i BBC, od 1984 roku ze złotym medalem prezydenta Indii, od 2022 roku w World Music Hall of Fame. Artysta wielokrotnie gościł w Polsce, między innymi na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja.
Zobacz więcej na temat:  folklor Hanna Szczęśniak Indie gitara medytacja