Polskie Radio
Section05
zatrudnienie

Roboty do 2025 r. zastąpią 30 proc. miejsc pracy?

W ciągu kolejnych kilku lat sztuczna inteligencja i roboty mogą doprowadzić do likwidacji nawet 30 proc. tradycyjnych miejsc pracy. Cyfrowi pracownicy nie zastąpią z pewnością tradycyjnych specjalistów, ale ich wykorzystanie na szerszą skalę umożliwi firmom osiągnięcie przewagi nad konkurencją, poprawę wydajności, jakości i efektywności finansowej. Na razie – jak wynika z badania Accenture – tylko 34 proc. firm jest gotowych na „zatrudnienie” cyfrowych pracowników, mimo że transformację cyfrową planuje już połowa globalnych przedsiębiorstw i organizacji.
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja rynek pracy zatrudnienie robot

Rynek pracy: najpierw kształcenie dualne, a potem ustawiczne

Trwają matury, po nich młodzi ludzie muszą ostatecznie zdecydować o wyborze kierunku studiów, które powinny ich przygotować do przyszłego zawodu. Powinny, ale z badań wynika, że ponad połowa pracodawców uważa, iż osoby wchodzące na rynek pracy nie mają odpowiednich kompetencji.
Zobacz więcej na temat:  Justyna Golonko Sylwia Zadrożna Elżbieta Szczerbak rynek pracy pracownicy studenci studia przedsiębiorca zatrudnienie

Zmiany w unijnych przepisach zatrzęsą polskim rynkiem pracy?

W Brukseli trwają prace nad zmianami w dyrektywie o delegowaniu pracowników za granicę. Komisja Europejska chce, by pracownicy delegowani po przekroczeniu granicy mieli opłacane wszystkie składowe wynagrodzenia miejscowych specjalistów. To nie tylko podniesie koszty pracodawców, ale przede wszystkim zaangażuje ogromny czas i wysiłek w zapoznawanie się z jeszcze większą ilością zagranicznych przepisów. Większość z nich jest dostępna tylko w języku danego państwa, a inne w ogóle nie są powszechnie dostępne.
Zobacz więcej na temat:  pracownicy praca rynek pracy zatrudnienie Unia Europejska

Zagraniczni pracownicy w Polsce. "Preferujmy..."

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2016 roku polskie firmy chciały zatrudnić blisko 1,3 mln cudzoziemców. Najwięcej pozwoleń na pracę wydano obywatelom Ukrainy. O imigracji zarobkowej ze wschodu Europy mówili w audycji Szukając Dziury w Całym Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) i Paweł Budrewicz (Centrum im. Adama Smitha).
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Warzecha praca zatrudnienie obcokrajowcy Cezary Kaźmierczak Europa Wschodnia