Polskie Radio
Section05

zbiory

Upały bezlitosne dla rolnictwa. Susza w całej Polsce, deficyt wody w wielu regionach

Susza rolnicza występuje na terenie wszystkich województw i we wszystkich monitorowanych uprawach. Jak informuje Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy. Susza dotknęła uprawy kukurydzy na kiszonkę, kukurydzy na ziarno, krzewów owocowych, roślin strączkowych, ziemniaka, warzyw gruntowych, tytoniu, chmielu, buraka cukrowego i drzew owocowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo susza

Żniwa w pełni, a pogoda sprzyja rolnikom. Tegoroczne plony mogą być wyższe niż w 2021 r.

Tegoroczne plony zbóż ozimych i jarych mogą być wyższe niż w roku ubiegłym, co pozwoli na uzyskanie dobrych zbiorów pomimo zmniejszenia powierzchni uprawy zbóż podstawowych. Jak dodał wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński, o 4 proc. wyższe od ubiegłorocznych oszacowane zostały również tegoroczne plony rzepaku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo zboże plony KOWR

"Stawka dzienna 150 do 300 zł na rękę". W truskawkowym zagłębiu potrzeba pilnie rąk do pracy

Powiatowy Urząd Pracy w Płońsku poszukuje pracowników sezonowych do zbioru truskawek i malin, m.in. w gminach Czerwińsk nad Wisłą, Załuski i Naruszewo. To tzw. truskawkowe zagłębie. Wkrótce ma ruszyć kampania informacyjna, zachęcająca do podjęcia zatrudnienia, w tym skierowana do przebywających w Polsce obywateli Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  praca Ukraina zatrudnienie owoce wojna na Ukrainie

Rekordowe zbiory kukurydzy w 2021 r. Polska w czołówce UE

Ok. 7,5 mln ton wyniosły w 2021 r. zbiory zbóż w Polsce wobec 6,8 mln ton rok wcześniej. Polska może stać się w tym roku trzecim producentem kukurydzy w UE (po Rumunii i Francji), z 11-proc. udziałem w unijnej produkcji. Kukurydza wykorzystywana jest przede wszystkim jako zboże paszowe i jest cennym komponentem mieszanek paszowych dla wszystkich gatunków zwierząt.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo eksport import

"Do Niemiec? Nie, dziękuję!". Pracownicy sezonowi z Gruzji nie przyjęli oferty pracy sezonowej

"W ubiegłym roku ok. 5 tys. pracowników sezonowych z Gruzji miało pomóc miejscowym rolnikom w zbiorach. Ale tylko nieliczni przyjechali - bo rodacy ostrzegali przed wyzyskiem i warunkami pracy w Niemczech" - pisze tygodnik "Zeit" w tekście zatytułowanym "Do Niemiec? Nie, dziękuję!". Tygodnik opisuje dalej jakie warunki czekały na Gruzinów - niska płaca, a za kontenerami, w których mieli mieszkać, płynęły ścieki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca za granicą praca Niemcy Gruzja zarobki