Polskie Radio
Section05

zielona energia

Jakie są koszty polityki klimatycznej UE dla polskich firm i rodzin? Znamy wyliczenia PIE

Redukcja emisji dwutlenku węgla w krajach unijnych, dzięki częściowemu zniesieniu darmowych uprawnień i wprowadzeniu tzw. "granicznego podatku węglowego", wyniesie 14 proc. do  2030 r. Ale w innych częściach świata zmniejszy ją zaledwie o 0,3 proc. - stwierdzili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Tak drastyczne ograniczenie emisji Co2  z pakietu "Fitfor55", to także ogromne wyzwanie dla gospodarki i finansów rodzin.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pandemia ekologia Komisja Europejska dwutlenek węgla Unia Europejska energetyka OZE

Kraków we władaniu zielonej energii?

Od 1 lipca Kraków korzysta tylko z zielonej energii, czyli pochodzącej ze źródeł odnawialnych – wiatraków, turbin wodnych i baterii słonecznych. Takim prądem są zasilane wszystkie miejskie jednostki i instytucje: szkoły, urzędy, MPO, MPK, ale też tramwaje, latarnie uliczne, a nawet komenda straży pożarnej. Jednak część ekologów nazywa to wprost "urzędniczą ściemą".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Kraków ekologia Martyna Masztalerz Piotr Firan Trójka

Gowin: Polska oczekuje sprawiedliwej transformacji przemysłów energochłonnych

Podczas posiedzenia Rady UE ds. Konkurencyjności wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowina powiedział, że odbudowa gospodarki UE po pandemii w duchu zielonej transformacji musi uwzględniać różnice między państwami i redukować, a nie pogłębiać istniejące dysproporcje społeczno-ekonomiczne.
Zobacz więcej na temat:  OZE GOSPODARKA Ministerstwo Rozwoju Jarosław Gowin ekologia inwestycje technologie pandemia Koronawirus w Polsce

NASZ WYWIAD Wodór, "święty Graal" energetyki. Ekspert: Polska ma duże szanse, ma potencjał naukowy, trzeba mądrze wybrać nisze

- Potencjał naukowy w zakresie energetyki wodorowej Polsce powinien zostać dobrze zagospodarowany. Chodzi o to, żeby nie rozproszyć środków, a skoncentrować je w konkretnych niszach w ramach polskiej strategii wodorowej, która ma powstać jesienią – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Łukasz Antas (Esperis). Jak mówi, Polska stoi przed szansą, ale i przed ryzykiem w przypadku zaniechań: wodór wchodzi na światowe rynki pewnym krokiem.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD wodór energia odnawialna GOSPODARKA OZE infografika energetyka

NASZ WYWIAD Zielony wodór szansą i wyzwaniem dla Polski: chodzi o transport. Wodór pozwala uniezależnić się od importu paliw

- W kontekście transportu wodór może być poważnym wyzwaniem dla Polski - bo jesteśmy znaczącym graczem na rynku transportowym. Pytanie, co będzie, jeśli Niemcy, Holandia, inne kraje tranzytowe wprowadzą preferencyjne warunki na autostradach dla ciężarówek napędzanych wodorem, a polscy przedsiębiorcy, polska flota, jeszcze by się nie przestawiły na ten tryb  - zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Maciej Giers, ekspert ds. energetycznych w firmie doradczej Esperis.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD wodór energia odnawialna GOSPODARKA OZE infografika