- W Japonii święta Bożego Narodzenia nazywają się Kurisumasu.
- To czas zabawy z przyjaciółmi, pozbawiony wymiaru religijnego.
- Japończycy ubierają choinkę, obdarowują się prezentami, ale nie chodzą na pasterkę i nie wykorzystują wizerunków Jezusa i Maryi.
- Tradycyjne świąteczne menu to smażony kurczak i biszkopt.
- Oba zwyczaje wywodzą się z kampanii reklamowych.
- Nowy Rok dla Japończyków to czas, który spędza się z rodziną.
Boże Narodzenie jak... walentynki
Tylko 1 proc. Japończyków to chrześcijanie, więc Boże Narodzenie w tym kraju ma przede wszystkim charakter komercyjny i handlowy. - Z jednej strony to czas, kiedy kupuje się dużo i dużo wydaje, ale z drugiej strony święta mają wymiar miłosny - wyjaśnia gość Czwórki. - Japończycy uważają, że 24 grudnia nikt nie powinien być sam. Idzie za tym tęsknota za bliskością, ale też idzie efekt naśladownictwa. Boże Narodzenie to drugie walentynki.
Od listopada w świątecznym klimacie
Japońskie święta to choinka, prezenty i spektakularne iluminacje. - Świąteczne dekoracje pojawiają się tam wcześniej niż u nas. Widać to na ulicach i w witrynach sklepów. Są podświetlane renifery, mnóstwo Mikołajów, płyną kolędy i piosenki świąteczne, zwłaszcza w handlowych dzielnicach miast - wymienia dziennikarz i podróżnik. - Trochę przypomina to Disneyland. Jest radosne świętowanie konsumpcji, pozbawione podniosłego charakteru.
14:15 CZWÓRKA Swieta z Czwórká - japonia 25.12.2023.mp3 Jak Boże Narodzenie śpędza się w Japonii? (Święta z Czwórką/Czwórka)
Białe święta w Sapporo
W Japonii można też doświadczyć "białych świąt". W tym celu należy wybrać się do Sapporo, które o tej porze roku jest już pokryte śniegiem. - W tym czasie odbywa się tam bardzo popularny festiwal iluminacji. Podświetlone są całe ulice miasta i to wygląda fantastycznie - przyznaje rozmówca Kamila Jasieńskiego. - W Tokio raczej śniegu nie ma, więc świąteczny klimat uzyskuje się dzięki dekoracjom.
Świąteczne dania z kampanii reklamowych
Jeśli chodzi o świąteczne menu, to w Japonii od lat 70. ubiegłego wieku tradycją jest jedzenie smażonych kurczaków. - Ten zwyczaj ma wiele uzasadnień. W oficjalnej wersji, promowanej przez jedną z amerykańskich sieci fast foodów, chodzi o kampanię reklamową, która kojarzyła kurczaka z Bożym Narodzeniem. Od 23 grudnia przed lokalami tej firmy ustawiają się długie kolejki tych, którzy nie zarezerwowali sobie tych kurczaków wcześniej - opowiada Piotr Milewski. - To danie można też znaleźć w menu mniejszych, rzemieślniczych barów. Mieszkając w Japonii, człowiek po prostu poddaje się temu zwyczajowi.
Zobacz także:
Zamiast piernika biszkopt z bitą śmietaną
Jeszcze starszą świąteczną tradycją kulinarną jest biszkopt pokryty bitą śmietaną ozdobioną truskawkami. - Tort bożonarodzeniowy, bo tak nazywa się to ciasto, to potrawa, która kojarzy się tylko z tymi świętami i 25 grudnia przeżywa swój "pik" sprzedażowy - śmieje się gość audycji. - Przepis na to danie pochodzi z lat 20. XX wieku. W 1922 roku pewna japońska firma, która specjalizowała się w produkcji słodyczy w stylu zachodnim, wystartowała z kampanią "ciasto z bitą śmietaną na Boże Narodzenie". Promowała ten produkt przez wiele lat i wreszcie dopięła swego. Dziś takie biszkopty dekorowane są figurkami Mikołajów, choinkami i reniferami.
How Does Japan Celebrate Christmas? | Tokyo Daily
Rodzinny Nowy Rok
- Świętowanie u Japończyków trwa aż do Nowego Roku, który uznaje się za dzień bardzo rodzinny. Większość lokali, barów, restauracji i sklepów jest zamknięta. To czas, który przypomina nasze Boże Narodzenie. Celebruje się go z najbliższymi w rodzinnym gronie - dodaje Piotr Milewski.
***
Tytuł audycji: Święta z Czwórką
Prowadzi: Kamil Jasieński
Gość: Piotr Milewski (dziennikarz, pisarz, podróżnik, autor książek podróżniczych o Japonii)
Data emisji: 25.12.2023
Godzina emisji: 9.15
kul/kc