Porozmawiajmy o otyłości. "To choroba, a nie styl życia"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 14:00
- Choroba otyłościowa jest chorobą śmiertelną. Walka z nią nie sprowadza się do pracy nad sylwetką, tylko do ratowania życia - mówi psycholog Adrianna Sobol z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 
Coraz więcej dzieci i młodzieży boryka się z nadmierną masą ciała.
Coraz więcej dzieci i młodzieży boryka się z nadmierną masą ciała.Foto: Shutterstock/Pixel-Shot
  • Ruszyła piąta odsłona kampanii edukacyjnej "Porozmawiajmy szczerze o otyłości".
  • Jak się okazuje ciągle brakuje nam rzetelnej wiedzy na ten temat. Mniej jeść i więcej się ruszać - ta rada nie jest już wystarczająca. 
  • - Choroba otyłościowa jest przewlekła, z tendencją do nawrotów. Wymaga kompleksowego leczenia - podkreślają goście audycji. 

Samoakceptacja - jak nie wpaść w pułapkę?

To, w jaki sposób postrzegamy siebie ma wpływ na to, jak postrzegają nas inni. - Samoakceptacja jest bardzo istotna, ale należy uważać, żeby nie przegapić momentu, kiedy zaczyna się choroba - mówi psycholog Adrianna Sobol. - Otyłości nie da się wytłumaczyć żadnym hasłem, otyłość to choroba, którą się leczy, bo ona dewastuje od środka nasze ciało.

- Mądrze zrobiona redukcja wagi zajmuje więcej niż trzy miesiące. Odchudzanie nie jest sezonowe - podkreśla dietetyk kliniczny Kuba Woźniak. - Jeśli myślimy o formie na wakacje, to zacznijmy dziś, ale  efektów spodziewajmy się w przyszłym roku.

Porozmawiajmy szczerze o otyłości

Jak wynika z raportu "Zmierzch Toksycznej Kultury Dietetycznej w Polsce" - 2/3 osób, które podejmują próby odchudzania, powtarza ten proces wielokrotnie. Co 10. osoba starała się schudnąć więcej niż pięciokrotnie w ciągu ostatnich 5 lat. Co więcej, aż 30 proc. badanych uważających, że ważą za dużo, postrzega siebie negatywnie. Raport powstał w ramach piątej odsłony ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Porozmawiajmy szczerze o otyłości".

Posłuchaj
46:23 CZWÓRKA Wieczór z Czwórka - dieta 27.06.2024.mp3 Porozmawiajmy szczerze o otyłości - nowa odsłona kampanii edukacyjnej (Wieczór z Czwórką/Czwórka)

Toksyczna kultura dietetyczna ma się dobtrze

Odchudzanie to temat, który obrósł w mity i stereotypy. Zbyt często bywa spłycany, bo ciągle brakuje nam rzetelnej wiedzy.

- Chorobę otyłościową postrzegamy głównie jako defekt estetyczny. Tymczasem niesie ona ze sobą 200 różnych powikłań, które mogą doprowadzić do śmierci - podkreśla ekspertka. - Wydaje nam się, że nadwagę łatwo obrócić w żart, ale to nie jest żart, tylko obrażanie kogoś. Dotyczy to nie tylko otoczenia, ale też lekarzy, którzy często nie zauważają problemu, albo go bagatelizują: "proszę mniej jeść i więcej się ruszać". To czasami nie wystarcza.

Efekt jo-jo - jak go uniknąć?

Choroba otyłościowa jest przewlekła, z tendencją do nawrotów. Wymaga solidnej, wielowymiarowej pracy i kompleksowego podejścia do leczenia. - Spadek wagi nie może być celem samym w sobie. Najważniejsze jest to, żeby po schudnięciu nie wrócić do starych nawyków żywieniowych - wyjaśnia dietetyk kliniczny. -  Z naszych badań wynika, że tylko 4 osoby na 10 odchudza się pod okiem dietetyka. Reszta szuka modnych rozwiązań i testuje "diety cud". 

Sprawdź też:

Pracoholicy tyją szybciej? 

- Różne są przyczyny nadwagi, ale goście audycji zgodnie twierdzą, że jedną z nich jest przepracowanie. Ludzie często stawiają na pierwszym miejscu pracę. Spędzają w niej więcej niż 8 godzin dziennie i przez to nie mają czasu zadbać o zbilansowaną dietę - zauważa Kuba Woźniak.

- Dzisiejsze czasy są bardzo wymagające. Żyjemy w stresie, który często zajadamy, traktując to jako formę radzenia sobie z nim. Jedzenie jest przyjemne i łatwo dostępne, co więcej - dowożą nam je do domu. To pułapka, w którą wpaść może każdy z nas - dodaje Adrianna Sobol.   

***

Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Adrianna Sobol (psycholog, psychoterapeuta, Warszawski Uniwersytet Medyczny)

Kuba Woźniak (dietetyk kliniczny Respo, doktorant SGGW)

Data emisji: 27.06.2024

Godzina emisji: 20.15

kul

Czytaj także

Otyłość - kiedy zaczyna się choroba i jak jej uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 18:00
Dawniej postrzegana była jako symbol dostatku i bogactwa. Dziś ma ją 20 proc. Polaków, choć pewnie wcale nie jest ona im potrzebna. Zła dieta, brak ruchu, geny - to wszystko może prowadzić do nadwagi, a nawet otyłości, czyli stanu który nie pozostaje obojętny dla zdrowia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Trudny dostęp do lekarza, łatwy do leków". Jak Polacy leczą się sami?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 17:50
Ponad 13 mld złotych Polacy wydali w 2018 roku na leki - wynika z badań. Cztery lata wcześniej było to "tylko" 9 mld zł. Kupujemy też coraz więcej suplementów diety, a według szacunków, w 2020 roku wartość tego rynku prawdopodobnie przekroczy 5 mld zł. 
rozwiń zwiń