Pora na kuchnię Orientu. Martyna Chomacka prezentuje najciekawsze smaki Azji

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2024 17:55
- Dla mnie Azja była takim miejscem, gdzie odnalazłam siebie, kulinarnie i życiowo. Tam czułam się osadzona; kulinarnie to mój azymut - przyznaje Martyna Chomacka, autorka książki "zOrientuj się! Smaki Azji dla każdego". W radiowej Czwórce podróżniczka przedstawiła wybór najciekawszych smaków z tego kontynentu, nie ograniczając się do popularnej kuchni tajskiej czy japońskiej.
Jedną z najpopularniejszych azjatyckich zup jest laksa. Zasmakują w niej zwłaszcza miłośnicy dymnego i krewetkowego smaku
Jedną z najpopularniejszych azjatyckich zup jest laksa. Zasmakują w niej zwłaszcza miłośnicy dymnego i krewetkowego smakuFoto: Bored Photography/Shutterstock
  • - W kuchni nie powinniśmy się bać. Najfajniejsze rzeczy się dzieją, kiedy otwieramy się na różne smaki i techniki - podkreśla Martyna Chomacka.
  • Jak powstaje laksa? Które sosy dominują w kuchni azjatyckiej? Między innymi o tym opowiedziała w Czwórce autorka książki "zOrientuj się! Smaki Azji dla każdego".

Gotowania gościni Czwórki uczyła się w domu. W wieku 16 lat zaczęła jeździć po świecie, a z czasem zawędrowała do Azji. Zakochała się w tamtejszej kuchni; różnorodności potraw z poszczególnych regionów, które wciąż mają wspólne elementy. Niejednokrotnie zapisywała przepisy, by samodzielnie ugotować to, co jadła. Z tego powstała jej książka kulinarna.

Stawiamy na autentyczność

Sushi czy dania kuchni tajskiej stały się już powszechne. Lokale serwujące wietnamskie przysmaki oraz popularne "chińczyki" wpisały się w nasz krajobraz kulinarny. Z biegiem lat zmieniają się jednak dania Orientu, po które sięgamy najchętniej. - Zdecydowanie stawiamy na jakość, autentyczność. Szukamy też przepisów, które nie będą spolszczone, bezpieczne, tylko mocnych, konkretnych smaków - opowiada Martyna Chomacka.

Kuchnia azjatycka. Od czego zacząć gotowanie?

W co należy się wyposażyć, kiedy zaczynamy gotować azjatyckie potrawy? Przede wszystkim będą to sosy sojowy i rybny. - Częściej używam nawet sosu rybnego. I wiem, niektórzy mówią, że to śmierdzi; jeżeli mamy nadwrażliwość na takie aromaty, to po prostu go nie wąchajmy. Wystarczy dodać parę kropel sosu rybnego i danie się zmienia - podpowiada Martyna Chomacka. - Są również wegańskie sosy rybne. Oczywiście tam nie ma ryb, a glony i różnego typu grzyby, które też nadadzą nam tej fajnej nuty - dodaje.

Z orientalnymi potrawami silnie związany jest również ryż. I tu gościni Czwórki przestrzega - lepiej sięgnąć po dobrej jakości ryż, niekoniecznie pakowany w woreczkach. Należy też go odpowiednio opłukać i ugotować. - Kilogram ryżu dobrej jakości nie będzie kosztował nas więcej niż cztery woreczki takiego paczkowanego - przestrzega. Najlepiej na początek wybrać ryż jaśminowy albo basmati. - Odmierzamy daną porcję, na przykład szklankę. Potem płuczemy go tak długo, aż woda nie będzie przezroczysta - radzi ekspertka.

Czytaj także:

Laksa i inne azjatyckie zupy

Co różni zupy azjatyckie od polskich? Przede wszystkim nie stanowią one preludium do drugiego dania. Ramen czy pho są tak treściwe, jeśli chodzi o składniki, że wiele osób wręcz nie zdołałoby zjeść kolejnej potrawy.

Obecnie spośród azjatyckich zup na popularności szczególnie zyskuje laksa. - Ta zupa jest bardzo czasochłonna. Kluczowy jest wywar robiony na głowach i pancerzach krewetek. Laksa ma masę elementów: jest smażone tofu, pulpeciki, zioła, makaron i dwa rodzaje bulionów. Jest jeszcze olej i chili; to zależy, bo laksę jemy inaczej w Malezji i Singapurze - wymienia Martyna Chomacka. - Jeżeli lubicie krewetki, smaki dymne, mocne, to laksa was na pewno zainteresuje - zaznacza.


Posłuchaj
26:41 CZWORKA (mp3) 2024_08_06-15-14-03.mp3 Pora na kuchnię orientu. Martyna Chomacka prezentuje najciekawsze smaki Azji (Popołudniówka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Popołudniówa

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Martyna Chomacka

Data emisji: 06.08.2024

Godzina emisji: 15.14

qch/wmkor