Hazard legalny i nielegalny - czy te zagrożenia czymś się różnią?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2024 08:00
Hazard to rozrywka egalitarna. Nie zna płci ani wieku. Przyciąga do siebie tak samo bogatych, jak i biednych. Uzależnienie od niego zaczyna się zazwyczaj bardzo niewinnie, ale konsekwencje postawić mogą na szali życia wielu ludzi i ich rodzin. Jak nie stać się zakładnikiem emocji i ekscytacji związanych z grą? 
Łatwo wpaść w sidła hazardu, dużo trudniej wyrwać się z nich
Łatwo wpaść w sidła hazardu, dużo trudniej wyrwać się z nichFoto: nazarovsergey/Shutterstock.com

Ostatnie wydarzenia związane z zatrzymaniem Kamila L. - znanego w sieci jako "Budda" - oraz postawionymi mu zarzutami dotyczącymi prowadzenia nielegalnej działalności hazardowej w internecie pokazały skalę problemu, jakim jest szara strefa hazardu w Polsce. To są dziesiątki miliardów pozostającego poza kontrolą obrotu, blisko miliard nielegalnego przychodu i setki milionów strat dla państwa.


Posłuchaj
89:37 czwórka bez tabu 21.10.2024 hazard 20.04.mp3 Jak wciąga nas hazard? Czy hazard nielegalny jest dla nas większym zagrożeniem? (Bez tabu/Czwórka)

- Jaka jest dokładna przyczyna zatrzymania tego youtubera, to pytanie do prokuratury i osób prowadzących postępowanie. Informacje, jakie mamy, są zdawkowe - mówi Tymoteusz Paprocki, adwokat. - U podstaw mamy ustawę hazardową i Kodeks karny skarbowy. Na pewno możemy powiedzieć, że kwestia organizacji gier w sposób tradycyjny i w Internecie ma określone reglamentacje ustawowe. Wskazać należy, że ustawa hazardowa jest dość rygorystyczna. Ona nakłada określone obowiązki. W omawianym przypadku mamy informacje o działalności niezgodnej z ustawą - dostęp do gier, kwestie rozliczeń. Tu też pojawia się wątek kryptowalut - dodaje. 



Hazard legalny i nielegalny - uzależnia tak samo

Problem nielegalnego hazardu ma też inne oblicze - są nimi uzależnieni gracze i ich rodziny. Nałóg zaczyna się zazwyczaj niewinnie - od kilku wygranych. Początkowo stanowi formę rozrywki i przyjemny, "dający kopa" adrenaliny sposób na szybkie wzbogacenie się. Jednak w chwili, gdy zabawa staje się obsesyjnym nawykiem, zaczyna się uzależnienie od hazardu, którego ceną może być nie tylko to, że stracimy dorobek życia.

- Niezależnie od tego, czy mówimy o hazardzie legalnym, czy nielegalnym, to mechanizmy uzależnienia się są takie same - mówi Katarzyna Andrusikiewicz, psycholożka, psychoterapeutka uzależnień. - W przypadku hazardu nielegalnego mamy do czynienia z szansą na większe "popłynięcie", bo nie ma regulacji dotyczących ochrony użytkownika, nie ma komunikatów, które mówią o tym, jakim zagrożeniem jest gra hazardowa. Pojawia się tu też problem dostępu do hazardu osób niepełnoletnich, nawet dzieci.

Czytaj także:

Dlaczego jedni wpadają w to uzależnienie, a inni nieJak nie stać się zakładnikiem emocji i ekscytacji związanych z grą? Jakie są sygnały i etapy uzależnienia? Gdzie szukać pomocy, jeżeli my lub nasi bliscy wpadają w jego pułapkę? Jakub Jamrozek odpowiedzi na te pytania poszukiwał w rozmowie z ekspertami: Katarzyną Andrusikiewicz (psycholożką, certyfikowaną psychoterapeutką uzależnień), mec. Tymoteuszem Paprockim (adwokatem), Beatą Biały (autorką książki "Hazardziści. Gra o życie"), Urszulą (osobą z doświadczeniem uzależnienia od hazardu, autorką bloga Życie hazardzistki). 


***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Katarzyna Andrusikiewicz (psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka uzależnień), mec. Tymoteuszem Paprockim (adwokat), Beata Biały (autorka książki "Hazardziści. Gra o życie"), Urszula (osobą z doświadczeniem uzależnienia od hazardu, autorka bloga Życie hazardzistki). 

Data emisji: 21.10.2024

Godzina emisji: 20.04

pj/wmkor

Czytaj także

Uzależnienie od hazardu. "Chodzi o to, by gonić króliczka"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 10:49
"Jeżeli raz wejdziesz do kasyna, na pewno tam wrócisz" - głosi porzekadło. - Hazard nie ma płci, ani wieku. Bycie kobietą ani dzieckiem nie chroni przed uzależnieniem. Grają wszyscy - mówią goście Czwórki, psycholog Beata Biały i ekspert od uzależnień behawioralnych dr Magdalena Rowicka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fentanyl - czy mamy w Polsce do czynienia z epidemią?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2024 17:40
W ostatnim czasie wiele w przestrzeni medialnej mówi się o fentanylu. W Czwórce wraz z ekspertami sprawdzamy, co się tak naprawdę kryje pod tą nazwą. Czy, pomimo często dramatycznych doniesień, które do nas docierają, mówienie o epidemii fentanylu w Polsce jest uzasadnione?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alko-tubki wycofane. Czy to rozwiązuje problem dostępności alkoholu w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2024 09:27
Pojawienie się "alko-tubek" wywołało skuteczny protest terapeutów uzależnień, rodziców i osób publicznych. To jednak nie rozwiązuje problemu dostępności alkoholu w Polsce, na co zwracają uwagę Czwórkowi goście. - W samej Warszawie jest więcej punktów sprzedaży alkoholu niż w całej Szwecji - alarmuje Jagoda Władoń-Wilecka, specjalistka psychoterapii uzależnień. 
rozwiń zwiń