- Jeżeli chodzi o grupę osób interpłciowych, z punktu widzenia dziennikarskiego i tego, jak się obserwowało to, co się wydarzało w zeszłym roku podczas igrzysk w Paryżu, to miałam wrażenie ogromnego chaosu pojęciowego. Po pierwsze, wszyscy powinniśmy wrócić do podręczników z klasy 8 szkoły podstawowej, żeby się dowiedzieć coś o interpłciowości. Nagle wszystkim się zaczęło mylić: transpłciowość, interpłciowość - twierdzi Krystyna Romanowska, dziennikarka.
Posłuchaj audycji "Bez tabu" o interpłciowości w sporcie
- Osoby interpłciowe są osobami, które faktycznie na spektrum naszego standardowego postrzegania płci budzą pewnego rodzaju zapytanie, zamieszanie, niejasność - wyjaśnia Helena Zakliczyńska.
- Osoby interpłciowe to osoby, które w przeciwieństwie do osób transpłciowych, doświadczyły anomalii rozwojowych w trakcie życia płodowego, które spowodowały, że ich prezencja, którą możemy obserwować, może być dla nas myląca, zaskakująca. W przeciwieństwie do osób transpłciowych, które biologicznie są osobami zdrowymi, osoby interpłciowe tej zdrowej biologii nie mają - dodaje Zakliczyńska.
Zobacz także:
Jak mówi Magdalena Żmuda-Pałka rozwiązanie problemu proponuje federacja World Athletics (lekkoatletyka), która wprowadził zasadę, że osoba mająca chromosom Y nie może stratować w kategoriach kobiecych. To kryterium ma dotyczyć także osób, u których stwierdzono różnice rozwoju płci. Takie rozwiązanie zostało lub zostanie wprowadzone także w IBA (boks), World Aquatics (pływanie) i World Rugby. Na chwilę obecną Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie zamierza wprowadzać systemowej zmiany w tym aspekcie.
Jednak to zero-jedynkowe rozwiązanie problemu testami genetycznymi jest dalekie od ideału. Zgodnie z tymi przepisami poszkodowane mogą być osoby z zespołem Swyera, u których ze względu na mutacje podczas życia płodowego dochodzi do rozwoju męskich chromosomów XY, pomimo że fenotyp, czyli zespół cech organizmu, jest kobiecy.
- To, że chromosom Y warunkuje rozwój danej osoby pod wpływem testosteronu, jest założeniem błędnym. To, owszem, części osób dotyczy, ale nie wszystkich. Zróbmy dokładną analizę każdego zawodnika czy każdej zawodniczki, których to dotyczy, i na tej podstawie się wypowiedzmy - podkreśla Helena Zakliczyńska.
***
Tytuł audycji: Bez tabu
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gościnie: Krystyna Romanowska (dziennikarka), dr Magdalena Żmuda-Pałka (Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie, Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu), dr Helena Zakliczyńska (specjalistka chorób wewnętrznych, seksuologii i medycyny sportowej, współpracuje z Centralnym Ośrodkiem Medycyny Sportowej w zakresie zdrowia seksualnego sportowców)
Data emisji: 11.06.2025
Godzina emisji: 20.14
kajz/k