Fentanyl - dżuma XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2024 16:40
Fentanyl - to jedno z najczęściej wyszukiwanych słów w sieci, określane "dżumą XXI wieku". Co naprawdę oznacza? Dlaczego budzi taką grozę? 
Młodzi ludzie sięgają po środki odurzające, co jest bardzo brzemienne w skutkach .
Młodzi ludzie sięgają po środki odurzające, co jest bardzo brzemienne w skutkach .Foto: Shutterstock/Ground Picture

Fentanyl to bardzo silny opioid, sto razy silniejszy od morfiny. Jest to lek syntetyczny, czyli produkowany w laboratoriach, stosowany do uśmierzania bуlu, głównie w przypadku chorób nowotworowych. Fentanyl oddziałuje na układ oddechowy - wskutek przedawkowania można się udusić. Osoby uzależnione, z biegiem czasu tracą kontrolę nad zażywanym środkiem, przyjmują go coraz więcej, aż w końcu przedawkowują. Fentanyl upośledza układ oddechowy, organizm przestaje pompować tlen do serca, które się "wyłącza". Człowiek umiera w ciągu czterech minut. 

Sprawa pojawienia się fentanylu na rynku środków odurzających i skutków jego stosowania szokuje. W Stanach Zjednoczonych z jego powodu umiera 70 tys. osób rocznie. W Polsce do tej pory potwierdzone zostały cztery zgony spowodowane fentanylem - trzy w Żurominie i jeden w Poznaniu.

Dlaczego jedni się uzależniają, a inni nie, kto jest najbardziej zagrożony? Dlaczego mówi się, że zachowania nałogowe to opowieść o niezaspokojonych potrzebach? Na czym polega współuzależnienie i gdzie szukać pomocy?

Na te pytania odpowiadali:

  • Jagoda Władoń-Wilecka - specjalistka psychoterapii uzależnień, dyrektor Ośrodka Monar,
  • Justyna Bryk i Jakub Gessler Nowak ze Społecznej Inicjatywy Narkopolityki, organizacji non profit zajmująca się redukcją szkód
  • Jan "Yanek" Świtała - ratownik medyczny
  • dr  inż. Jakub Duszczyk - chemik, biegły sądowy
  • dr hab. Jarosław Woroń - kierownik Zakładu Farmakologiii Klinicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Badania Bólu

***

Na audycję "Bez tabu" - w poniedziałek (08.07) o godz. 21.00 - zaprosił Jakub Jamrozek.

kul

Czytaj także

Wiek ćpania. "Współczesny narkoman boi się strzykawki"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 10:40
Narkotyki są wielowymiarowe, a narkomani to nie tylko ludzie koczujący na dworcach. O "bananowym" ćpaniu już trzy lata temu opowiadał Mata w "Patointeligencji", a teraz o "hajlandzie" piszą w swojej książce Maria Banaszak i Agata Jankowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marta Markiewicz: kiedyś żyłam melanżem, dziś organizuję trzeźwe imprezy

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 10:09
Marta Markiewicz od ponad 7 lat jest trzeźwa. Kiedyś alkohol i narkotyki towarzyszyły jej na każdej imprezie. Dziś wciąż lubi imprezować - robi to na trzeźwo - do wspólnej zabawy zaprasza na SobeRave, które organizuje. Jako asystentka zdrowienia pomaga też uzależnionym wejść na drogę bez używek. 
rozwiń zwiń