Epoka dostępności. "Dostępność to sprawa nas wszystkich"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2024 07:30
Dostępność to nie tylko kwestia praw oraz równości osób z niepełnosprawnościami. To również wyraz szacunku i dążenia do integracji społecznej, niezależnie od warunków i fizycznych ograniczeń. 
Czym jest dostępność w kontekście osób z niepełnosprawnością?
Czym jest dostępność w kontekście osób z niepełnosprawnością?Foto: Shutterstock

Miejska dżungla, mniejsze miasteczka czy prowincja. Te trzy kategorie bardzo często łączy brak wystarczającej infrastruktury dla osób z niepełnosprawnościami. Choć dostępność kojarzona jest najczęściej z barierami architektonicznymi, to zagadnienie jest dużo bardziej złożone i dotyczy niemal każdej ludzkiej aktywności.

W Polsce około 5 milionów obywateli, osób z niepełnosprawnościami boryka się z codziennymi barierami, które ograniczają ich możliwości korzystania z podstawowych praw i usług.


Posłuchaj
93:49 PR4_16.12.2024_20.04_Bez_tabu 20.04.48 21.49.23.mp3 O dostępności, która jest sprawą z nasz wszystkich opowiadają Czwórkowi goście (Bez tabu/Czwórka)

 

Zbyt wąskie drzwi, brak podjazdów i wind, dyskryminacja na rynku pracy, nieuprawnione samochody zaparkowane na "kopertach", zamykane na klucz dostosowane toalety, brak napisów i tłumaczenia na Polski Język Migowy - to tylko niektóre z barier, z którymi na co dzień mierzą się osoby z przeróżnymi dysfunkcjami. 

Zobacz także:


Fundacja Avalon ruszyła z ogólnopolską kampanią "Epoka dostępności", której celem jest uświadomienie społeczeństwu, czym jest brak dostępności i jaki wpływ na powstawanie barier dla osób z niepełnosprawnościami mają wszyscy obywatele. Jej inicjatorzy pragną zmobilizować społeczeństwo do działania na rzecz równości. 



Jakub Jamrozek do Czwórkowego studia zaprosił Marię Wachowicz, specjalistka ds. PR Fundacji Avalon, Paulinę Lomber, osobę z dyskopatią i zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, aktorkę spotu kampanii "Epoka dostępności" i Adriana Nowa, osobę niewidoma, twórcę internetowego. Wraz z gości rozmawiał o tematach życia codziennego osób z przeróżnymi dysfunkcjami. Goście podpowiedzieli też jak każdy z nas może działać na rzecz dostępności i likwidowania barier.

Czytaj także:

- Dostępność jest sprawą nasz wszystkich - podkreśla Maria Wachowicz i ocenia, że dziś robimy duże kroki w stronę pełnej dostępności, dla każdego. 


Kampanii "Epoka dostępności" towarzyszy też niezwykła wystawa. Już w styczniu w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie można poznać "Epokę niedostępności". Układ wystawy odzwierciedla wybrane kategorie błędów, ograniczeń i braków m.in. w architekturze, designie, komunikacji, systemie wsparcia, życiu zawodowym czy relacjach. 

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Maria Wachowicz (specjalistka ds. PR Fundacji Avalon), Paulina Lomber (osoba z dyskopatią i zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, aktorka spotu Fundacji Avalon), Adrian Now (osoba niewidoma, twórca internetowy).

Data emisji: 16.12.2024

Godzina emisji: 20.04

kajz/pj

Czytaj także

"Powiem TAK!" - przełamywanie tabu. Jak uwrażliwić innych na problemy OzN?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 15:45
Już niedługo w Krakowie odbędzie się druga edycja konferencji poświęconej zmianie postrzegania osób z niepełnosprawnościami "Powiem TAK!". - Chciałbym przełamać tabu dotyczące niepełnosprawności i uwrażliwić innych na problemy OzN - mówi Juliusz Zgliński, pomysłodawca i organizator konferencji. - Ciągle trzeba uświadamiać o tym, że osoby z niepełnosprawnościami to są tacy sami ludzie. Też mają potencjał, swoje pasje, plany i marzenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Płoszyńska: prowadzę normalne życie, ten wózek to tylko dodatek

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 14:17
Anna Płoszyńska na swoim koncie ma tytuł mistrzyni Polski w pływaniu, finalistki mistrzostw świata w pływaniu, wicemiss świata, jest laureatką statuetki #pełniażycia, przyznawanej osobom, które żyjąc z niepełnosprawnościami, żyją prawdziwą pełnią życia inspirując świat swoimi działaniami. - Dziś, kiedy nie napotykam barier architektonicznych to zapominam o mojej niepełnosprawności - przyznaje. 
rozwiń zwiń