Karate - sztuka walki i szkoła życia

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2024 13:34
W "Rozgrzewce" rozmawialiśmy o tym, jak sportowa pasja kształtuje charakter i pomaga osiągać życiowe cele. Gościem Piotra Galusa był Patryk Pichor - instruktor karate, który opowiedział, jak dyscyplina i motywacja wyniesiona z treningów wpływa na inne aspekty życia.
Piotr Galus rozmawia z instruktorem karate Patrykiem Pichorem
Piotr Galus rozmawia z instruktorem karate Patrykiem PichoremFoto: Polskie Radio/Michał Piwowarek

Czarny pas w karate

Patryk Pichor, trener karate, uprawia sporty walki od 7 roku życia, czyli od pierwszej klasy podstawówki. Jak sam mówi, na trening trafił dzięki kolegom, którzy rozpoczęli swoją przygodę z karate. W taki sposób poznał Piotra Wysockiego, który jest jego trenerem do dziś. - Z kolegów zostałem tylko ja, i tak po 21 latach zdobyłem czarny pas, a we wrześniu zdałem egzamin na drugi stopień czarnego pasa - mówi rozmówca Piotra Galusa.


Posłuchaj
40:14 PR4_23_12_2024_16_14_Rozgrzewka.mp3 Patryk Pichor o byciu instruktorem karate (Rozgrzewka/Czwórka)

 

- Od bliskich słyszę, że jeśli w coś się angażuję, to idę w to na 100 procent. Widać moją upartość i dyscyplinę w dążeniu do zamierzonego celu - mówi Pichor. - Mimo że wymówek pojawia się dużo, trzeba zamknąć na to głowę i skupić się na swoim celu. Nawet jak bardzo nie chce się wstać czy iść na trening, są momenty, kiedy trzeba zacisnąć zęby i po prostu iść - dodaje.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Patryk Pichor (@pichooor)


Sensei karate

Gość "Rozgrzewki" prowadzi zajęcia karate z dziećmi od 4 roku życia, aż po młodzież w wieku licealnym. Jak twierdzi, w życiu każdego z podopiecznych następuje moment, w którym każdy z nich uświadamia sobie, że karate jest pasją albo z niego rezygnują.


Zobacz także:


Według Patryka Pichora, rodzice ogrywają dużą rolę w tym, aby uświadomić dziecko oraz samych siebie, że trenowanie może być wymagające. Jednak umiejętności wyniesione z sali - poza techniką pojedynkowania się, są przydatne również w innych aspektach życia. - Często spotykam się z tym, że rodzice mówią, że treningi są dla niektórych dzieci za ciężkie; dziecko powie, że jest zmęczone i nie ma siły. To zazwyczaj jest skutkek przeładowania obowiązkami - wyjaśnia gość Czwórki. - Sporty walki to powiązany cykl treningowy, w którym każde ćwiczenie wynika z poprzedniego. Tak samo jako w treningu personalnym, granice komfortu trzeba przesuwać - zaznacza.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Patryk Pichor (@pichooor)


Karate dla każdego

Instruktor przekonuje, że karate to dobra aktywność niezależnie od wieku. Jednak jak sam twierdzi, nad dorosłymi podopiecznymi trudniej zapanować niż nad dziećmi i młodzieżą. - Dorosły, który nigdy nie trenował sportów walki, zderza się z rzeczywistością podporządkowania się prowadzącemu zajęcia - opowiada Patryk Pichor. - Czasem musi dojść do starcia charakterów - stwierdza.

***

Tytuł audycji: Rozgrzewka

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Patryk Pichor (instruktor karate, kickboxingu, trener przygotowania motorycznego i trener personalny, finalista mistrzostw Europy w karate)

Data emisji: 23.12.2024

Godzina emisji: 16.14

kajz/ gV

Czytaj także

Zimowe igrzyska olimpijskie w Polsce - czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2024 15:59
Jaką infrastrukturą dysponują sportowcy dyscyplin zimowych w Polsce - jaki jest ich stan? Jak twierdzi gość Czwórki Adam Pawlukiewicz, do Czech czy Słowacji trochę nam brakuje. Jednak nic nie jest stracone, a wizja nawet zimowych igrzysk olimpijskich nad Wisłą wcale nie jest nieprawdopodobna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Baseballowa gorączka na Karaibach - baseball na Kubie, Dominikanie i w Wenezueli

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2024 11:03
Dla milionów Kubańczyków, Dominikanów i Wenezuelczyków, baseball to coś więcej niż tylko gra - to sposób na sięgnięcie po swoje marzenia. Skąd wzięła się baseballowa pasja i tradycja poza Stanami Zjednoczonymi?
rozwiń zwiń