- Przejdź cały Główny Szlak Beskidzki i zostań Beskidzką Legendą - taką propozycję dla wszystkich chętnych ma Fundacja Małopolskie Szlaki.
- Okazją do przeprowadzenia akcji jest setna rocznica wyznaczenia GSB.
- Wyprawa zostanie podzielona na trzy kilkudniowe etapy. W ramach każdego uczestnicy dziennie pokonają dystans ok. 50 kilometrów.
Główny Szlak Beskidzki to najstarszy i najdłuższy szlak górski w Polsce. Trasa biegnie przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady. Wędrując nim, dotrzemy m.in. na Stożek, Baranią Górę, Babią Górę, Turbacz, Lubań, Jaworzynę Krynicką, Chryszczatą, Smerek i Halicz, a także do miejscowości takich jak Ustroń, Jordanów, Rabka-Zdrój, Krynica-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Komańcza, Cisna, Ustrzyki Górne.
Pierwsze datowane przejścia, według znanych nam źródeł historycznych, przypadają na 1563 rok. Oficjalnie trasę wyznaczono z kolei w 1924 roku. - Okres międzywojenny był takim momentem rozkwitu Polski, ze względu na przede wszystkim odzyskanie niepodległości. Wyobrażam to sobie tak, że ludzie zachłysnęli się wszystkim, również turystyką. Wyjazdy w góry zaczęły być coraz bardziej popularne; w związku z tym pojawiła się wśród osób, które się tym zajmowały zawodowo, potrzeba wytyczenia szlaków, aby pozwolić uprawiać bezpieczną turystykę - wyjaśnia Robert Zakrzewski z Fundacji Małopolskie Szlaki.
Czytaj także:
Zostań Beskidzką Legendą!
Idea pokonania całego, liczącego przypomnijmy 500 kilometrów Głównego Szlaku Beskidzkiego, towarzyszy pasjonatom wędrówek górskich od chwili wyznaczenia trasy. Teraz, przy okazji setnej rocznicy tego wydarzenia, Fundacja Małopolskie Szlaki zamierza nagrodzić tych, którzy zmierzą się z wyzwaniem.
Beskidzką Legendą zostanie każda osoba, która na własnych nogach pokona cały szlak. Aby ułatwić zadanie, dystans został podzielony trzy etapy. - One odbywają się co kilka miesięcy. Pierwszy odbędzie się w październiku, następny w marcu, a trzeci etap w maju 2025 roku. Etapy są podzielone na dni marszu; średnia odległość to 50 kilometrów dziennie - wyjaśnia Robert Zakrzewski.
Styl wędrówki jest dowolny; można pokonać trasę biegiem lub maszerując. Trzeba będzie jednak zmieścić się w limicie czasowym, który wyznaczają wschody i zachody słońca. - W październiku wychodzimy o godzinie 6.15, a kończymy o godz. 18.45 - opowiada gość Czwórki.
Marszem przez Główny Szlak Beskidzki. Co trzeba wiedzieć?
Miejscem startu wyprawy będzie Ustroń. Robert Zakrzewski zapowiada w rozmowie z Piotrem Galusem, że organizatorzy wydarzenia przygotują dla uczestników transport na miejsce startu, wraz z transportem bagaży między kolejnymi punktami oraz wyżywienie. W ramach motywacji w akcji wystartują z kolei dwie legendy Głównego Szlaku Beskidzkiego. Jedną z nich jest Andżelika Szczepaniak - posiadaczka rekordu pod względem najszybszego pokonania całego szlaku (139 godzin i 22 minuty).
- Głównie będzie z górki, takie jest założenie. Ta trasa daje uczestnikom taką frajdę, że bez kozery można powiedzieć, że mają cały czas z górki - zapewnia Robert Zakrzewski. - Zaletą tego szlaku jest to, że jest on mocno pofalowany. Na każdym etapie mamy kilka podejść i zejść - dodaje.
27:50 CZWORKA (mp3) 2024_08_23-17-11-20.mp3 Marsz przez Główny Szlak Beskidzki. Sportowa akcja na stulecie wyznaczenia trasy (Rozgrzewka/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Rozgrzewka
Prowadzi: Piotr Galus
Gość: Robert Zakrzewski (Fundacja Małopolskie Szlaki)
Data emisji: 23.08.2024
Godzina emisji: 17.11
qch