Zakaz mediów społecznościowych dla australijskiej młodzieży. Czy to coś zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2024 19:39
Informacja o zakazie korzystania z mediów społecznościowych przez dzieci poniżej 16. roku życia w Australii obiegła cały świat. Czy podobne rozwiązania zostaną wprowadzone w innych krajach?
Jak zachować higienę cyfrową w internecie i mediach społecznościowych?
Jak zachować higienę cyfrową w internecie i mediach społecznościowych?Foto: Shutterstock

Dla wielu to koniec mediów społecznościowych 

Zakaz ma objąć Facebooka, Snapchata, Instagrama, X-a oraz TikToka. To najpopularniejsze platformy społecznościowe dla młodych dorosłych oraz dzieci - mówi Karolina Kiesner, szefowa agencji marketingowej Kocha Lubi Szeruje.


Posłuchaj
34:21 PR4_05_12_2024_16_11_Świat_4.0.mp3 Karolina Kiesner o zakazie korzystania z mediów społecznościowych przez australijską młodzież (Świat 4.0/Czwórka)

 

Tak jak każdy temat dotyczący dostępu do internetu, decyzja australijskiego rządu wywołuje wiele emocji. Ma także wielu zwolenników i przeciwników. - Sama jestem zaskoczona, że zostało to przegłosowane tak szybko i sprawnie, a wdrożenie zostało zaplanowane już na przyszły rok - wyjaśnia gościni "Świata 4.0".

Zakaz dla dzieci i młodzieży

Jak zauważa Karolina Kiesner, obecnie nie wiadomo, jak będzie przebiegać weryfikacja wieku użytkowników. - Wychodzę z założenia, że nie ma nic tak bardzo zmotywowanego jak 16-latek, któremu się coś zabrania. Zakładam, że Australia ma już przygotowane wszelkie procedury - stwierdza gościni Czwórki.

Ważnym elementem zakazu powinna być również edukacja. Higiena cyfrowa i zdrowie psychiczne w internecie to ważne tematy, które zazwyczaj są marginalizowane. Problem ze szkodliwymi schematami korzystania z mediów społecznościowych dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Znam bardzo dużo polskich badań, które wskazują, że co drugie dziecko doznało cyberprzemocy w internecie - dodaje.

Zagrożenia w internecie

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych spowoduje poczucie izolacji społecznej u wielu dzieci i nastolatków. Według Karoliny Kiesner, znaczna część młodzieży większość informacji czerpie właśnie z mediów społecznościowych. - Większość nastolatków jest świadoma tego, jak internet na nich wpływa. Czasami wiedzą o tym więcej niż dorośli - wyjaśnia rozmówczyni Jędrzeja Rosiewicza.

Zobacz także:

- Staram się robić detoks od mediów społecznościowych. W piątek kończę pracę, a sobotę oraz niedzielę nie korzystam z Instagrama. Co prawda zdarza mi się przegapić ciekawe wydarzenie, ale za to mam czas czytanie książek, zrobienie zakupów czy spotkania ze znajomymi - tłumaczy Kiesner.

***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Jędrzej Rosiewicz

Gościni: Karolina Kiesner

Data emisji: 05.12.2024

Godzina emisji: 16.11

kajz

Czytaj także

Jak świat online wpływa na zanieczyszczenie środowiska?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2024 19:18
To, co robimy w internecie, wpływa na nasze środowisko. Mimo że wymiana danych jest niematerialna, ma ona namacalne i widoczne skutki dla natury. W Czwórce Marta Zinkiewicz rozmawiała z Pawłem Moszyński o tym, jak minimalizować konsekwencje cyfrowej rzeczywistości dla naszej planety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla młodzieży. Czy to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2024 11:50
Rząd Australii zamierza wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych przez osoby poniżej 16. roku życia. Z kolei Chiny ograniczyły dostęp młodzieży do tego typu portali do 1 godziny dziennie. Czy na podobne kroki powinna zdecydować się również Polska?
rozwiń zwiń