- W mieście jest dużo roślin, które bardzo pięknie wyglądają, niestety one są zanieczyszczone i nie za bardzo nadają się do zbiorów. Zioła i rośliny najlepiej zbierać z dala od głównych ulic i traktów - mówi Pani Eteryczna. - Warto wybrać się na łono natury, żeby zebrać to, z czego potem można wykorzystać kadzidła. Ja zawsze na spacer idę z koszem.
Kadziła - jakich roślin najlepiej szukać?
Jak przekonuje rozmówczyni Marty Hoppe, do przygotowania kadzideł możemy wykorzystać przeróżne rośliny, a każda pora roku ma coś wyjątkowego do zaoferowania. - Właśnie teraz zaczął się sezon na najlepsze rośliny do okadzania. Jeżeli macie taką możliwość, to szukajcie wrotyczu i bylicy, obecnie jest tego bardzo dużo. Zaczyna też kwitnąć nawłoć. To są rośliny, które po wysuszeniu bardzo pięknie pachną i tworzą bardzo piękny dym - opowiada. - Oczywiście do okadzania nadają się również drzewa iglaste, do których mamy dostęp przez cały rok. W moim ogrodzie rośnie cyprys i żywotnik.
Do okadzania możemy także wykorzystać liście drzew. Można zastosować np. liście bukowe, o których mówią wierzenia ludowe. - Używano ich do oczyszczania ze złych energii, ale stosowano również kwiaty i liście lipowe. Ja od marca już zbieram rośliny. Jest ich wtedy stosunkowo mało, ale potrafię zrobić fajne kadzidła z iglaków, które na lato są już pięknie wysuszone - tłumaczy gościni Czwórki. - W maju, w czerwcu pojawiają się rośliny wyższe, z których się łatwiej robi kadzidła. Lipiec i sierpień to jest po prostu raj, bo rosną rośliny, które są najbardziej znane z zastosowań w rytuałach.
- Ja zazwyczaj zbieram rośliny, które akurat spotykam na swojej drodze. Jeżeli mam fajne, duże stanowisko i spotkam wrotycz, to wiem, że dzisiaj to z tej rośliny będę robiła kadzidła - opowiada Pani Eteryczna. - Jeżeli mam dostęp do pola pięknej świeżej lawendy, to wtedy powstają kadzidła lawendowe. Można je też łączyć, i tak powstały kadzidła wrotycz z lawendą, które się nazywają yin-yang. Lawenda jest bardzo łagodząca, a wrotycz bardzo energetyczny.
Jak okadzać przestrzeń?
Gdy kadzidło jest już gotowe, można przystąpić do okadzania przestrzeni. Dotyczy to nie tylko wnętrza mieszkania, ale także otoczenia, jeśli mieszkamy w wolnostojącym domu.
- Szkoła okadzania mówi, żeby robić to zgodnie z pewnymi zasadami, czyli zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zaczynamy od drzwi wejściowych, od lewej części mieszkania i przechodzimy kolejno z kadzidłem przez wszystkie pomieszczenia - tłumaczy gościni Czwórki. - Kończymy, kiedy dojedziemy do punktu wyjścia. Okna powinny być uchylone, żeby ta energia, której nie chcemy, miała gdzie ulecieć. Jeżeli ktoś czuje intuicyjnie, że rytuał powinien wyglądać inaczej, to w mojej opinii też nic się nie stanie. Największe znaczenie ma intencja.
Sprawdź także:
28:52 CZWORKA/Żabie lato - Żabie lato, Iwona Łapińskia, Pani Eteryczna - kadzidla 20.07. 2024.mp3 Iwona Łapińska, czyli Pani Eteryczna, opowiada, jak wykonać kadzidła i jak okadzać swoją przestrzeń (Żabie lato/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Żabie lato
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Iwona Łapińska (Pani Eteryczna)
Data emisji: 20.07.2024
Godzina emisji: 9.15
aw/wmkor