Żeglarstwo dla każdego
W żeglarstwie wiek nie ma znaczenia. Liczą się dobre chęci i zainteresowanie zdobyciem rejsowego doświadczenia. - Bardzo dużo osób przygodę z żeglarstwem zaczyna na studiach, a niektórzy nawet w wieku 40 lat pierwszy raz wchodzą na jacht. To tak naprawdę prosta umiejętność; poza tym nie trzeba być od razu kapitanem, a można przez lata spełniać się jako załogant - mówi Andrzej Gwiazda, prezes Klubu Żeglarskiego UW. - Szkolę bardzo dużo osób dorosłych. Przygodę z żeglarstwem można zacząć w każdym momencie - dodaje wiceprezeska Klubu, Magdalena Faszyńska.
31:41 PR4_25_11_2024_14_12_Audycja_sportowa.mp3 Członkowie Klubu Żeglarskiego UW o rejsach jachtem (Audycja sportowa/Czwórka)
- Żeglowanie na morzu zacząłem od rejsu przez Atlantyk. Wyruszyliśmy z Hiszpanii, popłynęliśmy na Karaiby przez Wysypy Kanaryjskie. To było w trakcie roku szkolnego, więc mieliśmy normalne zajęcia na jachcie. To było niesamowite przeżycie; wtedy poczułem, że żeglarstwo morskie jest moją prawdziwą pasją - opowiada Andrzej Gwiazda.
Sylwester na greckim morzu
Klub Żeglarski UW organizuje w tym roku sylwestrowy rejs po Morzu Egejskim. Jak przekonują rozmówcy Jędrzeja Rosiewicza, Grecja to dobry kierunek na żeglarską przygodę. Jest ciepło, więc pora roku nie stanowi przeszkody; pływanie jachtem po Bałtyku zimą jest dość trudne, czasem nawet niemożliwe. Na żeglarskiego sylwestra w Grecji goście Czwórki zapraszają wszystkich zainteresowanych w wieku studenckim.
- W naszym rejsie wziąć udział może każdy, również osoby, które wcześniej z żeglarstwem nie miały nic wspólnego. Wtedy można się dowiedzieć, jak wygląda żeglowanie po morzu, a także przekonać się, jak organizm reaguje na chorobę morską - mówi Jan Kolipiński. - Zawsze zaczynamy od szkolenia obsługi jachtu oraz bezpieczeństwa na morzu; w jaki sposób się ewakuować lub co zrobić w przypadku pożaru. Dopiero potem wypływamy - zaznacza Andrzej Gwiazda.
Zobacz także:
Jacht jak samochód?
Według gości audycji, jacht oraz auto mają wspólne elementy; aby prowadzić zarówno jednym, jak i drugim, potrzebne jest specjalne uprawnienie. W przypadku żeglarstwa, osoba prowadząca rejs musi posiadać patent. Na tym podobieństwa się nie kończą. Aby utrzymać nabyte umiejętności i szlifować posiadane zdolności, członkowie Klubu Żeglarskiego UW udają się na specjalne ćwiczenia. - Manewrówkę można porównać do parkowania autem, ale sterujemy jachtem. Przez dwa dni ćwiczyliśmy zatrzymywanie się w porcie bokiem, rufą, czyli tyłem, a także dziobem - mówi Jan Kolipiński. - To prawie jak jazda samochodem, ale siła tarcia na podłożu jest zupełnie inna - żartuje Magdalena Faszyńska.
***
Tytuł audycji: Audycja sportowa
Prowadzi: Jędrzej Rosiewicz
Goście: Andrzej Gwiazda, Magdalena Faszyńska, Jan Kolipiński (Klub Żeglarski Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 24.11.2024
Godzina emisji: 14.12
kajz