Czy karmniki szkodzą ptakom? Zaskakujące odkrycie polskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2025 11:58
Według najnowszych badań, obecność karmników sprawia, że ptaki są o wiele bardziej narażone na atak drapieżników, niż w miejscach, gdzie ich nie ma. O tych zaskakujących wnioskach - a także o ekologicznych inicjatywach - opowiemy już w sobotę o poranku podczas audycji "Szanuj zieleń".
Ptaki można dokarmiać, ale trzeba to robić mądrze
Ptaki można dokarmiać, ale trzeba to robić mądrzeFoto: Shutterstock

Karmniki szkodzą ptakom? Tak twierdzą polscy naukowcy. Wyniki badań, które zostały opublikowane w czasopiśmie Basic and Applied Ecology pokazują, że karmniki przyciągają więcej drapieżników, nawet w miejscach, gdzie znajdują się zarówno karmniki z pokarmem, jak i puste. "To pierwszy jasny dowód eksperymentalny, że drapieżniki, takie jak krogulec, preferują miejsca z karmnikami, by łatwiej polować na ptaki" mówi autor badania prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. O badaniach i interesujących wnioskach opowie Martyna Ogonek.

Kiedyś wspólne sadzenie drzew odbywało się w ramach obowiązkowego czynu społecznego. Dzisiaj są inicjatywy, które w działania ekologiczne angażują biznes i z korzyścią dla obu stron tworzą przyjazne dla środowiska przestrzenie w miastach i poza nimi. Dotlenieni.org to start-up społeczny, który podejmuje i przybliża zagadnienia związane z kryzysem klimatycznym podczas różnych wydarzeń, które organizuje. W jakie akcje najchętniej angażują się mieszkańcy miast? Jak tworzy się zielone przestrzenie w firmach? Czy każda firma może być eko? Na te pytania odpowie Krystian Ławreniuk z Dotlenieni.org.

***

Na audycję z cyklu "Szanuj zieleń" w sobotę (11.01) o godzinie 8.00 zaprasza Marta Hoppe

kajz

Czytaj także

Ptasi móżdżek to stereotyp. "Krukowate to wybitni specjaliści w swoich dziedzinach"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 16:34
Sójki są w stanie zapamiętać położenie nawet kilku tysięcy skrytek z pożywieniem, a gawrony wyszukują pokarm - dosłownie - pod ziemią. - Te ptaki są niezwykle inteligentne i bardzo potrzebne w miastach - mówił ekolog behawioralny Piotr Piliczewski.
rozwiń zwiń