Psy lawinowe - która rasa jest najlepsza w tej służbie?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2024 12:22
Korzystając z zimowych, górskich atrakcji zawsze musimy pamiętać, że góry bywają niebezpieczne. Śnieżne lawiny nie są tam wcale unikalnym zjawiskiem. Górskich ratowników od lat wspierają psy lawinowe - ich obecność w ekipie ruszającej na pomoc to największa szansa na ratunek. 
Psy wybrane do pełnienia służby psa lawinowego zaczynają szkolenie już w wieku kilku miesięcy
Psy wybrane do pełnienia służby psa lawinowego zaczynają szkolenie już w wieku kilku miesięcyFoto: Shutterstock/GEORGID

Zima tuż tuż, a wraz nią sezon na górskie i śnieżne atrakcje. Każdy miłośnik sportów zimowych wie, że ta aktywność nierzadko wiąże się z ryzykiem. Jednym z nich jest niebezpieczeństwo lawinowe. W przypadku takiego zagrożenia to właśnie pies lawinowy jest najlepszym przyjacielem człowieka, bo to on jest w stanie wyczuć człowieka pod kilkumetrową warstwą śniegu. 


Posłuchaj
06:12 czwórka szanuj zieleń 7.12.2024 pies lawinowy 8.20.mp3 O szkoleniu psów lawinowych opowiada Grzegorz Kubicki, ratownik TOPR specjalizujący się w szkoleniu psów lawinowych (Szanuj zieleń/Czwórka)

 

Pies lepszy nich technologia

Osiągnięcia techniki są bardzo pomocne przy akcji ratunkowej w przypadku lawiny, ale wyszkolony pies lawinowy pozostaje niezastąpiony.

- Szkolenie dobrego psa lawinowego powinno zacząć się jak najszybciej - mówi Grzegorz Kubicki, ratownik TOPR specjalizujący się w szkoleniu psów lawinowych. - My staramy się wybrać psa między 8 a 10 tygodniem życia. Taki szczeniak musi być mocny psychicznie, ale też łagodny, by móc pracować wśród wielu ludzi. Zdarza się, że bardzo długo szukamy kandydata - przyznaje. 

Rozmówca Jędrzeja Rosiewicza podkreśla, że objawy jakiejkolwiek agresji czy mocny instynkt łowiecki dyskwalifikują szczeniaka w drodze do służby psa lawinowego. 

- Szkolenie trwa przez cały okres pełnienia przez psy służby. Podstaw uczymy psy, gdy mają zaledwie kilka miesięcy. Już wtedy psy poznają otoczenie, w którym będą pracować. Przyzwyczajają się do pracy przy skuterach śnieżnych, samochodach, do lotów śmigłowcem czy ratownika-przewodnika, który nierzadko jedzie na nartach - wyjaśnia instruktor. - Pierwszy rok to socjalizacja psa i wytrenowanie posłuszeństwa. Wprowadzamy też wtedy pracę węchową - od najprostszych zadań jak np. odnalezienie ukrytego za drzewem swojego przewodnika, do tych najtrudniejszych jak np. wskazanie i odkopywanie ukrytych pod śniegiem pozorantów. Na koniec dwóch lat szkolenia pies powinien umieć wskazać żywą osobę pod śniegiem. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez TOPR (@topr_official)

Pies lawinowy - jaka rasa jest najlepsza?

Przy wyborze psa do służby ratunkowej brane jest pod uwagę wiele czynników. Liczą się cechy charakteru, ale też cechy fizyczne. Takie zwierzę musi charakteryzować się dobrą motoryką, siłą fizyczną. - U nas pracują dwa owczarki niemieckie, dwa owczarki holenderskie i dwa owczarek border collie - zdradza Grzegorz Kubicki. 


***

Tytuł audycji: "Szanuj zieleń"

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Materiał: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 7.12.2024

Godzina: 8.20

pj

Czytaj także

Niskie góry też mogą być groźne. Safe Base uczy, jak ich nie lekceważyć

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 18:29
W schronisku PTTK Przysłop pod Baranią Górą odbędzie się druga odsłona pierwszego beskidzkiego festiwalu dotyczącego bezpiecznej turystyki górskiej w zimowych warunkach. - O zagrożeniach górskich myślimy w kontekście Himalajów, Alp, Tatr, ale niskie góry też mogą być groźne. Beskidy są takim przykładem - mówi Agnieszka Schwenk-Sapeta, organizatorka wydarzenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczeństwo w górach. O czym pamiętać przed wyruszeniem na szlak?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2024 11:44
Zima za pasem, a razem z nią rozmaite aktywności w górach. Jak zachować bezpieczeństwo podczas wędrówek po górskich szlakach? O dobrym przygotowaniu przed wyruszeniem w drogę opowiedział Jacek Będkowski, organizator kursów lawinowych.
rozwiń zwiń