Młode Głowy i Ola Florkowska o zaburzeniach odżywiania

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2024 22:50
Tematem "Młodych Głów w Czwórce" są zaburzenia odżywiania. Prowadzący Kacper Zambrzycki "Zetkacper" rozmawia o tym problemie z Olą Florkowską, twórczynią internetową i ambasadorką projektu Młode Głowy.
Ola florkowska i Kacper Zembrzucki rozmawiali o problemach z odżywianiem
Ola florkowska i Kacper Zembrzucki rozmawiali o problemach z odżywianiem Foto: Adam Świetlicka/Czwórka

Zaburzenia odżywiania to grupa chorób psychicznych, związanych z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi. Nawyki mogą się objawiać zarówno wstrętem do jedzenia, jak i niekontrolowanym spożywaniu dużych ilości pokarmów. 

jak można przeczytać na stronie pacjent.gov.pl, szacuje się, że na zaburzenia odżywiania chorują już dzieci 13–14 letnie. Wiadomo, że zdecydowana większość zachorowań pojawia się przed 18–20 rokiem życia. Według National Association of Anorexia Nervosa and Associated Disorders ok. 0,9 proc. kobiet może cierpieć z powodu anoreksji, a 1,5 proc. z powodu bulimii. W Polsce obecnie nie przeprowadzono szeroko zakrojonych badań epidemiologicznych na ten temat, jednak szacuje się, że anoreksja może dotyczyć od 0,8–1,8 proc. populacji dziewczyn poniżej 18 roku życia. Chorują także chłopcy i młodzi mężczyźni, jednak znacznie rzadziej niż kobiety.

Posłuchaj
34:30 CZWORKA/Młode głowy w Czwórce - zaburzenia odżywiania 11.09.2024.mp3 O zaburzeniach odżywiania i jak z nimi sobie radzić opowiada Ola Florkowska, @narodziny wegetarianki, twórczyni internetowa i ambasadorka projektu MŁODE GŁOWY (Młode Głowy w Czwórce/Czwórka)

Rozmowa może zdziałać cuda

Z anoreksją zmagała się Ola Florkowska, która przyznaje, że jej proces zdrowienia odbywał się na oczach internautów. Jak zaznacza, wsparcie jakie wówczas otrzymała było dla niej motywujące. Podkreśla jednak, że najważniejsza jest szczerość zarówno wobec siebie jak i innych. istotna jest jest rozmowa z najbliższymi i nie musi to być wyłącznie rodzina.

- Mówmy otwarcie jeśli mamy z czymś problem, jeśli nie podoba nam się jak wyglądamy, porozmawiajmy o tym. Nie bójmy się, po to są te najbliższe osoby, żeby rozmawiały z nami kompletnie, absolutnie o wszystkim - mówi. - I też my bądźmy dla nich taką przestrzenią, w której której mogą zaufać. Pamiętajmy, że osoby wspierające też często potrzebują bardzo opieki psychologicznej, więc nie zapominajmy o tym, że o nich też trzeba zadbać. Dać wsparcie, bo nie tylko oni są dla nas, ale my też dla nich. Uważam, że tak naprawdę rozmową można zdziałać cuda.

coraz więcej młodych osób cierpi na zaburzenia odżywiania 

Pomoc specjalisty

Gościni Czwórki przyznaje, że niestety zdarza się jednak z niezrozumieniem ze strony osób bliskich. - Dlatego wtedy bardzo zachęcam i też odsyłam na terapię rodzinną, na konsultacje czy nawet jednorazowe spotkania z psychologiem, bo nie zawsze potrafimy sobie poradzić - tłumaczy. - Po to są osoby, które chcą przełamywać te bariery, pomagać i o tym rozmawiać. Korzystajmy z tego. Nawet w ramach usługi NFZ normalnie możemy znaleźć wspólną terapię rodzinną czy indywidualną. Nie jesteśmy ekspertami i warto korzystać z pomocy specjalisty. Dostępne są także telefony zaufania.

Wyśrubowane kanony piękna

Ola zaznacza, że problem nie pojawił się nagle, ale w ostatnim czasie zauważono wzrost liczby osób cierpiących na tego typu zaburzenia. Część specjalistów wskazuje, że odpowiedzialny za ten problem jest wzrost popularności mediów społecznościowych, które promują nieosiągalne kanony piękna.

- Sami wybieramy content i strony, jakie odwiedzamy. Wybierajmy takie, które działają na nas dobrze. Kiedy czujemy się nieswojo, bo oglądamy ciągle i ciągle idealne dziewczyny w internecie,  to sobie to racjonalizujemy - zauważa gościni Czwórki. - Ale to nie są prawdziwe dziewczyny. Ja jestem inna i nigdy nie będę taka jak one. Po co też miałabym być? Świat byłby zbyt nudny, gdybyśmy byli wszyscy tacy sami. W internecie trafiamy na strony i grupy, które sami możemy świadomie wybierać. Jeśli chcemy wpaść w toksyczne środowisko to bardzo krótką drogą możemy tam trafić. Ale kiedy mamy świadomość siebie, tego co na nas działa dobrze, a co źle, czy chcemy się dobrze czuć, czy nie - to wszystko, To my mamy nad tym kontrolę i często bardzo o tym niestety zapominamy, że wpadamy w algorytm i lecimy ciągle w to, co nam zapodają. A my czujemy się coraz gorzej. To nie ma końca, bo internet jest nieskończenie wielki, więc szukajmy tego i trafiajmy na to, na co chcemy trafiać i na to, co wywołuje w nas dobre emocje, a nie tylko te złe. Bardzo tego pilnujmy.

 

Młode Głowy - co to za inicjatywa?

MŁODE GŁOWY to ogólnopolski projekt edukacyjny dotyczący zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Jest inicjatywą Fundacji UNAWEZA założonej przez Martynę Wojciechowską. Młode Głowy przejmują antenę Czwórki co tydzień w środy od godziny 20.00, by mówić o tym, co istotne tu i teraz. 

***

Nazwa audycji: Młode Głowy w Czwórce

Prowadzi: ZetKacper (Kacper Zembrzucki)

Gościni: Olą Florkowską (autorka internetowego profilu "Narodziny wegetarianki"

Data emisji: 11.09.2024

Godzina emisji: 22.04

aw/gV/pacjent.gov.pl

Czytaj także

Fentanyl - czy mamy w Polsce do czynienia z epidemią?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2024 17:40
W ostatnim czasie wiele w przestrzeni medialnej mówi się o fentanylu. W Czwórce wraz z ekspertami sprawdzamy, co się tak naprawdę kryje pod tą nazwą. Czy, pomimo często dramatycznych doniesień, które do nas docierają, mówienie o epidemii fentanylu w Polsce jest uzasadnione?
rozwiń zwiń