"The New Yorker". Tygodnik, który zmienił świat

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2024 14:02
To jedno z najsłynniejszych czasopism w historii - amerykański "The New Yorker" za parę dni obchodzi stulecie działania. O historii tygodnia i wpływie, jaki wywarł na światową kulturę i politykę opowiedział Michał Choiński, autor książki "The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę".
The New Yorker - jedno z najpopularniejszych czasopism świata
"The New Yorker" - jedno z najpopularniejszych czasopism świataFoto: Shutterstock

- Wiele elementów, które kojarzymy z krajobrazu popkultury, a także polityki, ma swoją genezę w tygodniku "New Yorker". Chciałem opowiedzieć historię o wpływie tego czasopisma na otaczającą nas rzeczywistość - mówi Michał Choiński, autor książki "The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę". - Nawet na ulicy często można zauważyć osoby, które idą z torbą "New Yorkera" na ramieniu.


Posłuchaj
32:18 PR4_26_11_2024_9_12_Poranek_Czwórki.mp3 Michał Choiński o książce "The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę" (Poranek Czwórki/Czwórka)

 

Więcej niż czasopismo

W nadchodzącym tygodniu czasopismo będzie obchodzić swoje stulecie. Jak twierdzi Michał Choiński, przez ten cały czas "New Yorker" stworzył platformę do rozwoju wielu aspektów i projektów związanych z kulturą popularną. Owocem pracy tygodnika jest chociażby cykl komiksów - a następnie filmów, seriali oraz animacji - "Rodzina Addamsów".

- Początkowo chciałem zatytułować książkę "Obsesja doskonałości". Idea dążenia do tego nieosiągalnego ideału przyświeca wszystkim działaniom w redakcji tego czasopisma. Kiedy rozmawiałem z redaktorami "New Yorkera" bardzo widoczna była ambicja, aby wszystkie publikowane przez nich treści były dopracowane najlepiej, jak tylko można - tłumaczy Michał Choiński.

Polskie wpływy

Jak mówi gość Czwórki, podczas zbierania informacji zaskoczyło go, jak wiele polskich nazwisk i akcentów przewija się w historii "New Yorkera". Najważniejszym przykładem jest Stanisław Lem, którego opowiadania science-fiction były bardzo cenione już w latach 80. ubiegłego stulecia.

***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadząca: Ula Kaczyńska

Gość: Michał Choiński (autor książki "The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę")

Data emisji: 26.11.2024

Godzina: 9.12

kajz

Czytaj także

Lifestyle w PRL-u. O tytułach, które kształtowały polskie gusta

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 14:22
Twórcy powojennych kolorowych czasopism stanęli przed wyzwaniem przeprowadzenia obywateli przez meandry zmian społecznych, politycznych i kulturalnych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lata 80./90. - czas "Bravo", "Polskiego zoo" i gumy "Turbo"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2024 15:03
Każde pokolenie ma swój slang, swoje gadżety, swoje seriale i programy telewizyjne. Daniel Koziarski i Wojciech Obremski w książce "Żyło się. Lata 80./90. sentymentalnie i refleksyjnie" wracają do czasu swoich nastoletnich lat. - One były wypełnione nie tylko szarością, postpeerelem, ale też wieloma fajnymi gadżetami przedmiotami, które do dziś uchodzą za kultowe - mówi Wojciech Obremski. 
rozwiń zwiń