ADHD - co naprawdę o tym wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2024 12:42
- O ADHD jest ostatnio głośno, wynika to przede wszystkim z rosnącej świadomości. Kiedyś kojarzono to z niegrzecznymi chłopcami, którzy nie uważają na lekcjach, a dziś wiemy, że jest to znacznie bardziej złożone. Coraz więcej osób odkrywa, że objawy ADHD pasują do ich doświadczeń, co ułatwia im mierzenie się z tym problemem - mówi Ania Rejman.
Ania Rejman opowiedziała o ADHD
Ania Rejman opowiedziała o ADHDFoto: Shutterstock

Ania Rejman prowadzi kanał na YouTube #OADHD oraz konto na Instagramie, gdzie porusza tematy związane z ADHD. Współpracując ze specjalistami, stara się zwiększać świadomość na temat tego zaburzenia. Kilka lat temu sama została zdiagnozowana z ADHD, co zainspirowało ją do edukowania innych. – Na TikToku i Instagramie pojawia się mnóstwo treści na temat ADHD, jednak często brakuje w nich zweryfikowanej wiedzy. Dlatego zależy mi na tworzeniu materiałów we współpracy z ekspertami – podkreśla Ania Rejman.


Posłuchaj
32:28 CZWORKA Poranek Czwórki 2024_12_11-08-17-17.mp3 Ania Rejman opowiedziała o ADHD (Poranek Czwórki/Czwórka)

- Skrót ADHD pochodzi od angielskiego Attention Deficit Hyperactivity Disorder, co tłumaczy się jako zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Obecnie unika się określania ADHD jako choroby. Traktuje się je raczej jako spektrum objawów lub zaburzenie neurorozwojowe. Cechami charakterystycznymi dla tego zaburzenia są nadpobudliwość, impulsywność i deficyt uwagi - wyjaśnia YouTuberka.



Moda na ADHD

Wiele osób uważa, że ADHD jest jedynie modą, związaną z coraz powszechniejszym problemem społecznym z utrzymaniem uwagi, wywołanym przez social media. Jest to jednak znaczeni bardziej skomplikowana sprawa. - Często widzę w komentarzach uwagi sugerujące, że ADHD to chwilowa moda. Mam wrażenie, że niektórzy próbują w ten sposób unieważnić nasze doświadczenia, traktując ADHD jako coś przelotnego. Warto jednak pamiętać, że ADHD to nie jest coś, co nabywamy od nadużywania mediów społecznościowych, tylko zaburzenie, które nabywamy genetycznie, lub jest to związane z czynnikami środowiskowymi, w których się wychowywaliśmy - tłumaczy ekspertka. 



Diagnoza

Wiele osób, czerpiąc wiedzę o ADHD z social mediów, myśli, że na to cierpi, kiedy tylko ma problem ze skupieniem, albo gubi rzeczy. Jak jednak rozpoznać ADHD? - Diagnozą ADHD zajmuje się lekarz specjalista, sami nie możemy się prawidłowo zdiagnozować. Problem polega na tym, że zachowania kojarzone z ADHD, takie jak gubienie rzeczy, zapominanie czy trudności w realizacji zadań, zdarzają się każdemu. Kluczowe znaczenie ma jednak częstotliwość i wpływ tych zachowań na codzienne funkcjonowanie. Istotne jest, jak bardzo utrudniają one życie w różnych obszarach, takich jak związki, praca czy edukacja, oraz jak wpływają na poczucie własnej wartości - mówi gościni Czwórki. 

Zobacz też:

Największy mity o ADHD

Często powtarzającym się mitem dotyczącym ADHD jest to, że wszystkie osoby z tym zaburzeniem mają takie same objawy i takie same rzeczy im pomagają. Jest to nieprawda i jest to szkodliwe podejście, ponieważ do każdej osoby z ADHD trzeba podejść indywidualnie zarówno w kwestii leków, jak i innych sposobów radzenia sobie z tym.

***

Tytuł audycji: Poranek Czwórki

Prowadząca: Dominika Płonka

Gość: Ania Rejman

Data emisji: 11.12.2024

Godzina: 08.17

gV/kajz

 

Czytaj także

Glassofobia - jak pokonać lęk przed wystąpieniem publicznym?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2024 16:39
Przemawianie przed publicznością to jeden z najczęściej odczuwanych lęków. Czy istnieje sposób na przezwyciężenie strachu i stresu podczas wystąpień na scenie?
rozwiń zwiń