Glassofobia - jak pokonać lęk przed wystąpieniem publicznym?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2024 16:39
Przemawianie przed publicznością to jeden z najczęściej odczuwanych lęków. Czy istnieje sposób na przezwyciężenie strachu i stresu podczas wystąpień na scenie?
Jak pokonać stres podczas wystąpień publicznych?
Jak pokonać stres podczas wystąpień publicznych?Foto: Shutterstock

Jak poradzić sobie ze stresem?

Według Angeliki Wielgus-Lach, przed wystąpieniem publicznym najważniejsze jest dobre przygotowanie, zwłaszcza jeżeli nie mamy doświadczenia z pracą na scenie. - Swoje wystąpienia staram się prowadzić w sposób niemonotonny, ciekawy i śmieszny - opowiada dziennikarka i twórczyni kanału "Kulisy sukcesu".


Posłuchaj
19:46 PR4_05_12_2024_08_18_Poranek_Czwórki.mp3 Angelika Wielgus-Lach o pokonywaniu stresu podczas wystąpień publicznych

 

- Na początek bardzo lubię zadawać pytanie publiczności. Wtedy wzbudzamy w słuchaczach zainteresowanie i zaczynają myśleć, o co może mi chodzić. Rozpoczęcie wystąpienia od przedstawiania się i opowiadania o sobie jest nudne i sztampowe - tłumaczy ekspertka.

Trema podczas wystąpień publicznych

- Stres to naturalna reakcja naszego organizmu na sytuacje, które postrzegamy jako wzywania. Uważam, że stresu nie da się pozbyć. Mam duże doświadczenie konferansjerskie oraz radiowe i również go odczuwam -  mówi Angelika Wielgus-Lach.

Stres wpływa na ludzi zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. Zestresowane osoby mają zazwyczaj drżące ręce lub nadmiernie się pocą. Jak mówi Angelika Wielgus-Lach, podczas jednego z wystąpień dostała zadyszki, choć była bardzo dobrze przygotowana. - Nie ma osoby, która stresu nie odczuwa, ale można nad nim w pewien sposób zapanować - zaznacza gościni "Poranka Czwórki".

Zobacz także:

Lęk przed publicznością

- Glassofobia to nic innego jak strach przed występowaniem publicznym. Jak wynika z badania "Strach się bać - nasze lęki i fobie w pracy", aż 63% badanych osób odczuwa glassofobię. To naprawdę duży odsetek - wyjaśnia Angelika Wielgus-Lach.

Gościni audycji stwierdziła, że najczęstszymi obawami podczas wystąpień jest popełnienie błędu oraz zapomnienie tego, co chciało się powiedzieć. - Trzeba pamiętać o tym, że około 85% wszystkich obaw, nigdy się nie materializuje - mówi rozmówczyni Dominiki Płonki. 

***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadziła: Dominika Płonka

Gościni: Angelika Wielgus-Lach

Data emisji: 05.12.2024

Godzina emisji: 8.18

kajz

Czytaj także

Joanna Flis: Poczucie własnej wartości jest początkiem wszystkiego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 07:20
- Poczucie własnej wartości to taka globalna samoocena, czyli coś, na co składa się bardzo dużo własnych przekonań na temat tego kim jesteśmy - wyjaśnia Joanna Flis, psycholożka, ekspertka MŁODYCH GŁÓW. - Pewność siebie jest jedną z jego części składowych - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy media społecznościowe wpływają na zdrowie psychiczne?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2024 12:24
Niepokój informacyjny, przeciążenie czy przeładowanie wiadomościami. Określeń jest wiele, choć opisują dość proste zjawisko. Jak ciągłe powiadomienia i przyswajanie negatywnych wiadomości wpływają na naszą codzienność? Odpowiada Kamil Śliwowski, który stara się ograniczyć swoją aktywność w mediach społecznościowych do zera.
rozwiń zwiń