- Antyprzemocowa Linia 720 720 020 oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną.
- Kampania "Bezpieczny powrót" zwraca uwagę na bezpieczeństwo i reagowanie na przemocowe zachowania, które nasilają się w okresie okołowakacyjnym.
- To inicjatywy Fundacji SEXEDPL.
- Miejscami, w których najczęściej dochodzi do zachowań przemocowych, są kluby, pojazdy komunikacji miejskiej i ulice.
Lato to czas plenerowych wydarzeń kulturalnych i muzycznych. Wieczorny czas chętnie spędzamy na spotkaniach z przyjaciółmi. Nawet najmilszy wieczór jednak kiedyś dobiega końca i trzeba wrócić do domu.
"Bronimy się intuicyjnie"
- Nie doświadczyłam bezpośrednio przemocy, ale to nie znaczy, że nie czułam się zagrożona. Wielokrotnie, kiedy wracałam wieczorem do domu taksówką, wysyłałam znajomym moją lokalizację, albo kiedy szłam po ulicy i czułam, że ktoś jest za mną, udawałam, że rozmawiam przez telefon – opowiada Martyna Wyrzykowska z Fundacji SEXEDPL. – Działałam intuicyjnie.
- W ramach SEXED-u funkcjonuje platforma, na której można anonimowo zadawać pytania. Wraz z początkiem wakacji takie historie zaczynają się mnożyć. Ludzie zadają sobie pytania – czy to czego właśnie doświadczyłam/doświadczyłem - to była już przemoc czy jeszcze nie - dodaje psycholożka i ekspertka Fundacji Patrycja Wonatowska. – Stajemy się coraz bardziej wyczuleni, ale brakuje nam wiedzy, w jaki sposób ją zdefiniować.
Definicja przemocy
Profilaktyki antyprzemocowej nie uczy się w szkole, w wielu przypadkach opieramy się na działaniu intuicyjnym. Tymczasem powinno być na odwrót, bo w grę wchodzi nasze bezpieczeństwo. – Mówienie o tym, co jest przemocą, czasami staje się też ważnym komunikatem, czy my sami nie zachowujemy się przemocowo – podkreśla ekspertka. – Agresja zaczyna się od słów, a słowa też mają moc, zwłaszcza jeśli są wielokrotnie powtarzane. Wtedy działają jak potrząsanie.
34:54 CZWÓRKA Wieczór z Czworka - sexedupl 17.06.2024.mp3 Jak reagować na przemoc? Co zrobić, żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo? (Wieczór z Czwórką/Czwórka)
Przemoc to:
- catcalling, czyli wulgarne zaczepki o charakterze seksualnym
- niechciany kontakt fizyczny (obmacywanie)
- wyśmiewanie
- upokarzanie
- zaburzanie strefy komfortu
- wywoływanie poczucia strachu, złości i wstydu
Wstyd zżera duszę
Nie musimy być ofiarami przemocy, żeby być świadkami wielu przemocowych zachowań. Często nie reagujemy, ponieważ boimy się, nie wiemy, jak się zachować i jak pomóc osobie, która tej przemocy doświadcza.
- Antyprzemocowa Linia 720 720 020 jest przeznaczona dla wszystkich osób, które znalazły się w różnych okolicznościach. Zdarza się, że dzwonią do nas ci, którzy czują, że źle postąpili, albo ci, którzy, nic nie zrobili, choć czuli, że powinni. Przede wszystkim jednak zgłaszają się do nas ofiary. Osoby, które nie tylko nie mogą poradzić sobie, z tym, czego doświadczyli, ale także ze wstydem, który nie pozwala im o tym mówić – podkreślają rozmówczynie Kuby Jamrozka.
Zobacz także:
Bezpieczna zabawa i powrót z klubu
Akcja "Bezpieczny powrót" obejmuje również działania edukacyjne skierowane do barmanów, barmanek, właścicieli klubów i pracowników ochrony. Wszystko, aby przeciwdziałać przemocy w miejscach publicznych. W programie znalazły się szkolenia związane z użyciem tzw. pigułki gwałtu i środków psychoaktywnych. Uczestnicy nauczą się, jak reagować, gdy w klubie pojawiają się narkotyki i w jaki sposób rozpoznawać osoby będące pod ich wpływem.
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?
- sprawdź renomę i reputację miejsca, do którego się wybierasz
- sprawdź drogę, którą będziesz szła/szedł ewentualnie wybierz inny środek transportu
- informuj osoby bliskie o tym, że wychodzisz, dokąd się wybierasz i o której niej więcej wrócisz
- paralizator i gaz pieprzowy – tylko wtedy, kiedy umiesz z nich korzystać.
***
Nazwa audycji: Wieczór z Czwórką
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Goście: Martyna Wyrzykowska (Dyrektor Zarządzająca Fundacją SEXEDPL), Patrycja Wonatowska (psycholożka, seksuolożka, psychoterapeutka, ekspertka SEXEDUPL)
Data emisji: 18.06.2024
Godzina emisji: 20.15
kul