Najmłodsza Polka, która zdobyła himalajski ośmiotysięcznik

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 16:26
- Podczas wejścia na szczyt Manaslu myślałam, że będę płakać ze wzruszenia, a byłam zła - mówi Zoja Skubis, najmłodsza Polka, która wspięła się na wierzchołek ośmiotysięcznika. W "Audycji sportowej" na antenie Czwórki podróżniczka opowiedziała o swojej wyprawie i wyjaśniła, dlaczego chce zdobywać najwyższe góry świata.
Zoja Skubis to najmłodsza Polka, która zdobyła ośmiotysięcznik
Zoja Skubis to najmłodsza Polka, która zdobyła ośmiotysięcznikFoto: Polskie Radio

Wyprawa na himalajski szczyt

Zoja Skubis może pochwalić się niezwykłym osiągnięciem. Już w wieku 19 lat zdobyła szczyt Manaslu, ósmej najwyższej góry świata, liczącej 8163 metry nad poziomem morza. - Podczas wejścia na szczyt Manaslu myślałam, że będę płakać ze wzruszenia, a byłam zła. Bardzo mi zależało, żeby zobaczyć widok z góry. Niestety weszliśmy na szczyt, kiedy było ciemno. Zrobiłam tylko zdjęcie na potwierdzenie i zaczęliśmy schodzić - wyznaje Zoja Skubis, podróżniczka i najmłodsza Polka, która zdobyła ośmiotysięcznik.


Posłuchaj
21:06 czwórka audycja sportowa 20.10.24 14.13.mp3 Zoja Skubis o wyprawie na szczyt ósmej góry świata (Audycja sportowa/Czwórka)

 

Jak przyznaje rozmówczyni Kariny Terzoni, ważniejsza jest dla niej sama podróż i przygoda, niż osiągnięcie założonego celu. Według Zoi Skubis, jeżeli człowiek nie cieszy się z całej drogi, nie będzie mógł cieszyć się z osiągnięcia samego celu.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez ZOJA SKUBIS (@zojaskubis)

- W base campach czeka się na dobrą pogodę. Dla himalaistów stają się one tymczasowym domem. Ja tam przebywałam przez trzy tygodnie. Trzeba się tam wynudzić podczas oczekiwania na swoją rotację i atak szczytowy - opowiada Zoja Skubis.

Przygotowania do wyprawy

W "Audycji sportowej" Zoja Skubis przedstawiła swoje metody i treningi przygotowawcze przed wspinaczką na ośmiotysięcznik. - Aby przygotować się do wyprawy na Manaslu bardzo wcześnie wstawałam. Budziłam się o trzeciej lub czwartej nad ranem, żeby dostać się na siłownię, zrobić trening, a potem zająć się innymi obowiązkami. Taki tryb życia prowadziłam jeszcze w liceum - tłumaczy gościni Czwórki.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez ZOJA SKUBIS (@zojaskubis)

- Treningi podzielone były na część kondycyjną i siłową. W przygotowaniu do wysokogórskiej wyprawy bardzo ważne jest rozciąganie i rolowanie mięśni. Do tego dochodziły w miarę regularne wypady w góry - mówi Zoja Skubis. - Podczas przygotowań przed wyprawą na Manaslu spałam przez trzy tygodnie pod namiotem hipoksyjnym, który imituje warunki wysokogórskie. Następnie, na niecały miesiąc, wyjechałam do ośrodka wysokościowego, gdzie mogłam trenować w warunkach, które są w Himalajach - dodaje.

Zobacz także:


Wysokie szczyty w genach

Zoja Skubis wyznaje, że zamiłowanie do wysokogórskiej wspinaczki ma dzięki ojcu. Wbrew woli swojej matki wykonała szkolenia lawinowe, a ostatecznie dotarła na wierzchołek jednej z najwyższych gór świata. - Mój tata był kochającym rodzicem, jednak chodząc po górach był bardzo nieodpowiedzialny. Za to zapłacił najwyższą cenę. Wchodząc na Elburs zimą doszło do wypadku, którego szczegółów nie znam. Wspinaczem nie był rozsądnym, jednak jako rodzić zrobił całkiem dobrą robotę - stwierdza Zoja Skubis.

***

Tytuł audycji: Audycja sportowa

Prowadzi: Karina Terzoni

Gościni: Zoja Skubis

Data emisji: 20.10.2024

Godzina emisji: 14.13

kajz

Czytaj także

Przewodnik po Sudetach. "Tu znajdziesz wszystkie góry świata"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2024 12:40
- Tatry, Karpaty a może Bieszczady? Ferie zimowe to czas, w którym można odkryć piękno polskich gór. Przewodnik terenowy i autor bloga "Wyszedł z domu" Piotr Jochymek zachęca, by odwiedzić Sudety. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Habdas: w górach kręci mnie, by widzieć jak najwięcej

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 11:57
Tomasz Habdas to góral z Beskidów. Na szlaki ruszył już jako dziecko, a dziś zdobywa Koronę Ziemi. Wszedł już m.in. na Kilimandżaro, Mont Blanc, Aconcaguę, mimo to cały czas z chęcią wraca na rodzime szlaki. 
rozwiń zwiń