Skoki narciarskie. Uprawiają nieliczni, a fascynują się tłumy

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2025 08:45
Popularność skoków narciarskich w Polsce wcale nie zaczęła się od sukcesów Adama Małysza. Andrzej Grabowski z radiowej Jedynki przypomina w Czwórce, że pierwszą transmisją sportową Polskiego Radia była właśnie transmisja ze skoków narciarskich. "Latający narciarze" przyciągają nas od dziesiątek lat. 
Polak Piotr Żyła podczas kwalifikacji przed konkursem Turnieju Czterech Skoczni w Innsbrucku, Austria, 03.01.2025.
Polak Piotr Żyła podczas kwalifikacji przed konkursem Turnieju Czterech Skoczni w Innsbrucku, Austria, 03.01.2025. Foto: PAP/Grzegorz Momot

Skoki narciarskie to dyscyplina sportu, którą uprawiają nieliczni, a fascynująca tłumy. - To dyscyplina elitarna i dostępna dla nielicznych. Nawet w krajach, gdzie zimy są na przyzwoitym poziomie, nie uprawia jej wiele osób - mówi Andrzej Grabowski z redakcji sportowej Programu Pierwszego Polskiego Radia. - To wynika ze złożoności skoków narciarskich. Trzeba utrzymać odpowiednią sylwetkę - niski poziom tłuszczu, przy bardzo dużej masie mięśniowej. Nie można też być przesadnie wysokim. 


Posłuchaj
29:58 PR4_05.01.2025_15.12_Audycja_sportowa 15.12.21 15.42.36.mp3 O fenomenie skoków narciarskich opowiada Andrzej Grabowski (Audycja sportowa/Czwórka)

 

Skoki narciarskie - przełamywanie barier

Gość Jędrzeja Rosiewicza zwraca uwagę, że skoki narciarskie są sportem szalenie efektowne, pokazują przełamywanie barier (podobnie jak w lekkoatletyce skoki o tyczce, które też cieszą się dużą popularnością wśród oglądających). - Lot w powietrzu z prędkością 100 kilometrów na godzinę, na odległość kilkuset metrów to osiągnięcie mało dostępne dla przeciętnego człowieka - mówi. - I ta popularność skoków wcale nie zaczęła się od Małysza, my tym żyliśmy już 60 czy 70 lat temu. Pierwszą radiową transmisją w Jedynce była transmisja ze skoków narciarskich. 

Skoki fascynują nas nie tylko, gdy nasza reprezentacja odnosi sukcesu, co pokazuje również aktualny sezon, w którym nasi skoczkowie w zawodach nie wykazują się najlepszą formą. 

Skoki narciarskie są sportem zimowym, zwykle uprawianym w górach (choć np. Warszawa też miała swoje skocznie narciarskie). Jednak nie tylko ludzie gór decydują się na uprawianie tej dyscypliny. - Thomas Diethart, skoczek austriacki, pochodzi z okolic Wiednia, które do górzystych nie należą, w Polskiej kadrze skacze Nicole Konderla, która pochodzi z Bełchatowa, a Marc Vogel urodził się na Sri Lance. 

Styl V i lądowanie telemarkiem

Oglądając skoki narciarskie bez problemu możemy zauważyć literę V, w której kształt układają się narty skoczka podczas lotu. Jednak nie zawsze tak latano. Szwed Jan Bokloev za pierwsze skoki stylem V dostawał od sędziów ujemne punkty. On i Polak Mirosław Graf (którego trenerzy nie wysłali go na igrzyska do Lake Placid, bo nie chcieli zaakceptować, jak skacze) uważani są za prekursorów tego stylu skakania. 

- Dziś styl V uznawany jest za chyba najlepszy pod kątem aerodynamicznym. Użycie "fałki" pokazało, że tym stylem można latać bardzo daleko - ocenia Andrzej Grabowski. - Niektórzy skoczkowie już dziś odchodzą od niego, a ich styl skoku przypomina kształtem literę H. 

Środowisko skoków narciarskich bywa mocno konserwatywne, Czwórkowy gość zdradza, że przyjęcie stylu V wcale nie odbyło się szybko, choć jest to styl dużo bardziej bezpieczny. 

Innym elementem skoków narciarskich jest lądowanie - dziś lądowanie telemarkiem. - To lądowanie w wypadzie, z jedną nogą przed drugą, z lekkim ugięciem - wyjaśnia Andrzej Grabowski. - Telemark to jedna z norweskich miejscowości. Dziś telemark to świętość, ale zdarza się, że zawodnicy próbują markować lądowania. 

Zobacz także:

Po sukcesach Żyły, Stocha czy Kubackiego w polskiej kadrze skoków narciarskich przyszedł słabszy czas. Nasi skoczkowie mierzą się w różnych zawodach, m.in. w Turnieju Czterech Skoczni, ale nie idzie im najlepiej. Andrzej Grabowski jest jednak pełen nadziei i wierzy, że to kwestia czasu, gdy przebudujemy naszą reprezentacje i znów będziemy stawać na podium w skokach narciarskich. 

***

Tytuł audycji: Audycja sportowa

Prowadzi: Jędrzej Rosiewicz

Gość: Andrzej Grabowski (redakcja sportowa Polskie Radio Program Pierwszy)

Data emisji: 29.12.2024

Godzina emisji: 15.13

pj/ans

Czytaj także

Tajemnice polskich miejscowości. Skocznia narciarska w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 19:06
Polską stolicą skoków narciarskich w Polsce raz jest Wisła, raz Zakopane. Tymczasem Warszawa też ma tradycję związaną z tą dyscypliną sportową. Położona w okolicach Królikarni skocznia narciarska przez lata z powodzeniem pełniła swoją funkcję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polataj! Bojery - najbardziej ekstremalna wersja żeglarstwa

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 12:39
- Każdy żeglarz lodowy zaczynał od żeglowania na wodzie - przyznaje Cezary Sternicki, wicemistrz świata juniorów. - Bojery to bardzo niszowy sport, również ze względu na zanikające w Polsce zimy. 
rozwiń zwiń