Podobno historia snowboardu ma już ponad 40 lat. Podobno twórcą pierwszej deski był Shermann Poppen. Podobno, bo zdania na temat początków snowboardu i tych, którzy mieli w nich swój udział, są podzielone. O tajnikach jazdy na desce, od strony rekreacyjnej i zawodowej, rozmawialiśmy w kolejnej odsłonie audycji "Bohaterowie zimy".
12:37 CZWORKA (mp3) 2025_02_02-14-11-14.mp3 Snowboard w wydaniu zawodowym. Jazda na desce z dwóch perspektyw (Bohaterowie zimy/Czwórka)
Czym różni się snowboard od nart?
Michał Ligocki to prawdziwy weteran snowboardingu, specjalizujący się w konkurencji halfpipe; reprezentował Polskę na trzech zimowych igrzyskach olimpijskich: w Turynie (2006), Vancouver (2010) i Soczi (2014). Pomimo kilku dekad doświadczenia snowboarding sprawia mu wciąż frajdę. - Mimo iż naprawdę sporo czasu spędzam na desce, cały czas mnie to cieszy. Jak mam wolną chwilę, planuję gdzieś pojechać na snowboard, chociaż zajmuje się tym zawodowo praktycznie na co dzień - opowiada sportowiec w Czwórce.
Jakie są jednak różnice między jazdą na snowboardzie i nartach? Rozmówca Jędrzeja Rosiewicza wyjaśnia, że znajdziemy je, już patrząc na styl życia snowboardzistów i snowboardzistek. - Na pewno my, freestyle'owi snowboarderzy, różnimy się od narciarzy alpejskich mentalem i luźniejszym podejściem do życia czy pewnych spraw. Snowboarding freestyle'owy daje też nieograniczone możliwości na wykorzystanie warunków. (...) Często powtarzam, że duża różnica jest taka, że dla snowboardzistów każdy kawałek śniegu to dobre warunki. Narciarze, jak mają równy "sztruks", to są szczęśliwi; wszystkie inne warunki ich męczą - zaznacza.
Pierwsze kroki w świecie snowboardingu
Jak wygląda początek przygody ze snowboardem? Gość "Bohaterów zimy" zaznacza, że na początku trzeba będzie wyłożyć trochę pieniędzy na sprzęt. Podpowiada jednocześnie, że można sięgnąć nawet po używany, na przykład od znajomych. - W wypożyczalniach zazwyczaj jest dostępny sprzęt, ale jest tak niskiej klasy, że może to zrazić. Natomiast deskę, buty i wiązania snowboardowe można kupić za kwotę od 2 tysięcy złotych. Do tego trzeba kupić karnety na stok; od takiej kwoty zaczyna się też godzina lekcji z instruktorem, od której polecam zacząć - wymienia Michał Ligocki.
Zobacz też:
Między szkołą a snowboardem
O swoich doświadczeniach ze snowboardem opowiedziała w audycji również Susie Maksym - czternastoletnia polska snowboardzistka, która 2024 roku zdobyła brązowy medal podczas Garmin Winter Sports Festival na Kotelnicy, a także złoty medal Mistrzostw Polski PZN w konkurencji Big Air. Sukcesy na desce łączy z edukacją szkolną, choć jak przyznaje, jest to czasem trudne. Kiedy śniegi stopnieją, gościni Czwórki przesiada się na deskorolkę. Bardziej odpowiada jej jednak deska bez kółek. Odpowiada za to między innymi społeczność snowboardzistów. - Wszyscy są bardziej wyluzowani - ocenia.
Snowboardzistka przyznaje, że mimo młodego wieku na stoku jest bardziej ryzykantką. - Wolę na przykład skakać na dużych skoczniach; czasami rzucam się też na jakieś większe triki, aby ich spróbować - wyjaśnia rozmówczyni Jędrzeja Rosiewicza i dodaje, że w tym roku zamierza wystartować między innymi w pucharach krajowych i europejskich. - Jak u każdego sportowca, moim marzeniem jest też wystartować na igrzyskach olimpijskich - wyznaje Susie Maksym.
***
Tytuł audycji: Bohaterowie zimy
Prowadzi: Jędrzej Rosiewicz
Goście: Michał Ligocki, Susie Maksym
Data emisji: 2.02.2025
Godzina emisji: 14.11
qch/kor