Osiem lat Polski w UE. Ceny rosną, a pensje są za niskie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2012 14:59
Minęła 8. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. – Przez ten czas zaszło wiele pozytywnych zmian w Polsce i w Polakach – opowiada w Czwórce John Beauchamp. – Na "europejskie" nie zmieniły się tylko nasze… zarobki.
Audio

Beauchamp, który pamiętnego 1 maja 2004 roku wkuwał akurat do egzaminów na Polonistykę w Londynie, tak wspomina tamten czas. – Już miesiąc po ukończeniu studiów wyjechałem do Polski, by na stałe tu zamieszkać – opowiada gość Czwórki, dziennikarz z Redakcji Angielskiej Polskiego Radia. – W wówczas moi koledzy z Polski, których poznałem będąc tu wcześniej na "Erasmusie” mówili wtedy "Fajnie, że jesteś, ale po co tu przyjechałeś? My właśnie wyjeżdżamy do Irlandii albo Wielkiej Brytanii". Wówczas wielu ludzi miało ochotę wyjechać, bo w tych krajach były perspektywy zarobku.

Tymczasem przez osiem lat, zdaniem gościa Czwórce wiele się tu zmieniło. Najczęściej na lepsze. – Pierwsze, co rzuca się w oczy to stan dróg, które są mniej dziurawe, a poza tym Polska po wejściu do Unii Europejskiej wypiękniała – mówi Beauchamp. - W Krakowie na przykład widać, że pojawiła się unijna kasa na remont kamienic na Starym Mieście. W miejscowościach podkrakowskich zaś widać nowy asfalt na drodze, chodniki, są pieniądze na kanalizację. Podniósł się poziom życia.

Ale nie ma nic za darmo. Bo zarobki Polaków wciąż są żenująco niskie. – Wydawać by się mogło, że przez tyle lat dogonimy Unię pod tym względem, ale nadal tak nie jest – mówi Beauchamp w Czwórce. – Wszystko drożeje, za usługi czy towary ceny są na poziomie unijnym, natomiast nasze pensje nie zawsze…

Dowiedz się więcej o sytuacji i wizerunku Polski i Polaków za granicą. Posłuchaj całej rozmowy z gościem "Śniadania Europejskiego".

(kd)

Czytaj także

Europarlament od kuchni: jak wygląda życie europosłów?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 13:30
Zwykłym śmiertelnikom z jedzeniem w Brukseli kojarzą się m. in… pralinki. Tymczasem nawyki żywieniowe europarlamentarzystów są tak różne, jak odmienne są tradycje w poszczególnych europejskich państwach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy studenci wybierają uczelnie w ciepłych krajach

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 21:00
Jeszcze nie dawno stypendyści znad Wisły wybierali najczęściej studia w Niemczech. Teraz tendencja uległa zmianie i, zdaniem eksperta Czwórki, polscy żacy najchętniej wybierają Hiszpanię, a także Francję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zielona energia, czyli ekologiczny tryb życia

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2012 14:00
Ekologiczny tryb życia to nie tylko nowa moda, ale także ważna część życia między innymi… Duńczyków. – W Kopenhadze aż 40 procent mieszkańców porusza się na co dzień rowerami – opowiada gość Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Europejska zachęca do inicjatywy obywatelskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2012 13:00
Od 1. kwietnia wystarczy, że znajdziecie co najmniej sześć osób z innych państw UE, założycie Komitet Obywatelski i zarejestrujecie swój pomysł na stronie Komisji Europejskiej. Jakie są dalsze kroki - o tym mówiliśmy w "Śniadaniu Europejskim".
rozwiń zwiń