Szachy diagonalne. Pomysł naukowca Politechniki Krakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 14:29
Obserwuj nas na Google News
Szachy przeżywają swój renesans za sprawą serialu "Gambit królowej". Są też tacy, którzy tym sportem parają się od wielu lat i są mistrzami w swej dziedzinie. A można spotkać i takich, którzy przy użyciu szachownicy i figur tworzą nowe gry i zasady. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Hutsuliak Dmytro

szachy1200.jpg
Michał Kanarkiewicz: życie jest jak gra w szachy. Naucz się jej zasad

Takim pomysłem są szachy diagonalne, opracowane przez dr. hab. inż. Zbigniew Kokosiński z Politechniki Krakowskiej. Naukowiec opracował nowy sposób rozgrywania partii szachowej. 


Posłuchaj
03:58 czwórka stacja nauka 22.01.2021 szachy.mp3 Szachy diagonalne - pomysł i zasady zdradza dr hab. inż. Zbigniew Kokosiński z Politechniki Krakowskiej, ich twórca (Stacja Nauka/Czwórka)

 

W szachach diagonalnych szachownica i figury pozostają takie same. Zmienia się sposób ich ułożenia - figury i piony ustawione są w przeciwległych narożnikach. 

- Umownie 1A i 8H wyznaczają nam południe i północ w takim ustawieniu - wyjaśnia naukowiec. - Wystarczy szachownice obrócić o 45 stopni w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i te dwa pola wyznaczają nam kierunki północ-południe. W tym kierunku odbywa się atak i obrona - dodaje. 

Oprócz ułożenia zmienił się też sposób poruszania i bicia pionów. - Piony mogą poruszać się w dwóch kierunkach i bić w 3 kierunkach - wyjaśnia rozmówca Weroniki Puszkar. 


seriale oglądanie telewizja 1200.jpg
Nicole Kidman, Hugh Grant i kryminalna intryga oraz Marcin Dorociński i szachy

Niektórzy na te szachy mówią "ukośne", ale to błędna nazwa. - Diagonala - to przekątna, jest główna przekątna i prostopadła do niej. Natomiast używając błędnej nazwy "szachy ukośne", sugerujemy tylko skos, ale nie musi to dotyczy przekątnej - tłumaczy ekspert. 

Nie pierwszy

Jak się okazuje nawet mistrzów szachowych interesuje możliwość rozegrania na szachownicy jakiejś innej partii. - Bobby Fischer, mistrz świata, zaproponował szachy losowe Fischera, a w których porządek figur w pierwszej i ostatniej linii jest generowany losowo - opowiada profesor Kokosiński. - Takich permutacji jest 960, stąd nazwa: szachy Fischera 960 - dodaje. 

Rozmówca Weronika Puszkar zdradza, że od dziecka jest miłośnikiem szachów. Gra w nie niekonsekwentnie i amatorsko, ale zaintrygowała go możliwość stworzenia nowego wariantu. - Ułożyłem figury tak, by przypominały twierdzę. Inspirowałem się obwodem królewieckim, kalingradzkim. Ułożyłem piony tak, by były jak najmocniejsze - zdradza. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 22.01.2021

Godzina emisji: 12.38

pj/kul

Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Szachów. "Szachy to uniwersytet życia"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 16:06
- Zachęcam wszystkich do zainteresowania się tym sportem - mówił w rozmowie z Czwórką arcymistrz szachowy Jan Krzysztof Duda. A jak tłumaczył szachista Michał Kanarkiewicz, to gra, która uczy życia. - Strategicznego myślenia, planowania, przewidywania posunięć przeciwnika, a co najważniejsze: uczy przegrywania - mówił ekspert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobrze zacznij rok. "Zamień wybryki na zdrowe nawyki"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 15:30
Na szczycie listy noworocznych postanowień Polek i Polaków niezmiennie dominują te dotyczące zdrowszego odżywiania. Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wychodzą im naprzeciw i zapraszają do udziału w projekcie "Zamień wybryki na zdrowe nawyki". Sprawdzamy, od czego zacząć zmianę przyzwyczajeń.
rozwiń zwiń