Każdy komputer po podłączeniu do sieci ma swój indywidualny adres. Dzięki temu można sprawdzić, z jakiego kraju wysyłane są dane informacje i kto stoi za ich rozpowszechnianiem.
- W ten sposób możemy wyznaczyć jak gdyby granice internetu - wyjaśnia Maciej Iwanicki, inżynier systemowy Symantec Polska.
Spam rozsyłają zawirusowane komputery „zombie”. Co to oznacza?
- Użytkownik nie jest świadomy, że komputer jest kontrolowany przez osobę lub osoby z zewnątrz – tłumaczy Gość "Czwartego Wymiaru".
Polska króluje jednak nie tylko w rankingach największych spamerów, ale również największej ilości posiadanych komputerów "zombie".
- Jeśli chodzi o statystyki, to niestety Polska w ilości takich komputerów w skali świata znajduje się między czwartym a ósmym miejscem, czyli bardzo, bardzo wysoko – mówi Maciej Iwanicki.
Powodem takiego stanu mogą być m.in. stare programy antywirusowe, instalowane powszechnie wersje demo lub pirackie, nadmierne pobieranie z sieci aplikacji i dodatków, które są "wymagane" przez strony internetowe, a także szerokopasmowy dostęp do internetu. Na całym świecie firmy zatrudniają najlepszych specjalistów, którzy dbają o to, by ich aplikacje nie tylko omijały nasze zabezpieczenia, ale również były niezauważane.
Jak zatem chronić swój komputer przed staniem się "zombie"? Słuchajcie fragmentu audycji "Czwarty Wymiar", który znajduje się w ramce po prawej stronie.
KaW