Nie możemy odczuwać empatii przez cały czas i wobec wszystkich. Troszczymy się o tych, z którymi jesteśmy w stanie się zidentyfikować Iga Kowalska
W książce "Siła empatii. 7 zasad zmieniających życie, pracę i relację" uznana w świecie psychiatrii profesor Helen Riess przekonuje, że to najskuteczniejsze narzędzie do budowania zdrowych relacji z innymi ludźmi.
- Empatia jest psychologicznym tlenem, dzięki któremu jesteśmy w stanie zrozumieć siebie nawzajem - mówiła Iga Kowalska bioetyczka, doktorantka antropologii.
Ważne, by pamiętać, że współodczuwamy cudze emocje. Nie jesteśmy za nie odpowiedzialni Iga Kowalska
To zespół cech, które pozwalają wczuć się w emocje drugiego człowieka, który często jest mylony ze współczuciem. - Współczucie to jedynie umiejętność zidentyfikowania uczuć. Zauważamy, że to, co przeżywają inni, może spotkać, lub spotkało także nas. Empatia jest kolejnym krokiem, ponieważ polega na współodczuwaniu. Wymaga wyobraźni, świadomości i troski - tłumaczyła.
To również szereg elementów, na które składają się m.in.: ton głosu, postawa, holistyczne słuchanie czy... empatia w stosunku do samego siebie.
Czy posiadamy te cechy i potrafimy wczuć się w sytuację innych? Co nam to daje? Czym jest ABC współodczuwania? I czy empatii da się nauczyć? O tym w nagraniu rozmowy.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Iga Kowalska (bioetyczka, doktorantka z antropologii).
Data emisji: 19.11.2019
Godzina emisji: 20.08
ac